Ученици от ПГ по туризъм „Иван П. Павлов“ – Русе, ги обличат за първия си онлайн час
Навсякъде колегите са осъществили дистанционно обучение в електронна среда, казва Росица Георгиева – началник на Регионалното управление на образованието в Русе. На територията на областта има 70 училища с
19 000 ученици. Водещи в този процес са учениците в профилираните и професионалните гимназии, основните училища са по-назад. Сформирани са групи за взаимопомощ между учителите в отделните училища в начален, прогимназиален и гимназиален етап.
„От една тукашна медия дори не ни повярваха и за да им докажем, че наистина работим в електронна среда, се включихме в приложението на „Гугъл“ Zoоm, където могат да се виждат всички в реално време – уточнява Георгиева. – Така демонстрирахме как работи един клас на Професионалната гимназия по туризъм „Иван П. Павлов“. Имаха час по готварство. Направи ми впечатление, че децата бяха в униформи. В такива трудни моменти общността, към която те принадлежат, ги подтиква дори и в часове в домашна обстановка да са в униформи. Не е поставяно такова изискване, това беше първият им електронен урок. Преди всеки час учителите започват с указания за предпазване и как да ползват дезинфектанти. Колегите имат за задача да следят кои деца не се включват, за да съобщим на родителите и те да проверят дали не са на улицата. Важно е да спазваме указанията на щаба. В момента се поставят задачи за затвърждаване на учебно съдържание. Сега има ентусиазъм, но той трябва да бъде поддържан чрез балансирано поставяне на задачи.“
ОУ „Любен Каравелов“ в Русе от три години е иновативно заради възможностите за обучение в облака. „В момента това се оказва най-удачната иновация – казва Веселка Николаева, директор на училището. – Всички учители и ученици от V до VII клас са със собствени акаунти в училищния домейн, защитени на 100%. В момента работим усилено да създадем акаунти на децата до IV клас.“
В училището е изработен „Гугъл“ календар с разписание за часовете. Към всеки час е поставен линк за свързване с електронна платформа. Когато детето го натисне, то се включва автоматично във виртуалната класна стая, в която часът се провежда в реално време. Учителят вижда в лента на екрана децата, които са в час.
„Това изисква добра подготовка и на преподавателите, и на самите деца – подчертава Николаева. – Колегите положиха много труд да се квалифицират, и сега това ни се отплаща. Поводът ми за гордост са малките ученици, за които имах опасения, но и те се справят добре. Учителите преподават в реално време – часовете са съобразени със санитарните изисквания и са по 20 минути за най-малките, а за по-големите – по 30. Поставят се задачи за изпълнение и когато децата са готови, те връщат обратно домашните и попълнените тестове. В прогимназиален етап учениците използват имейлите си в училищния облак. Времето е полезно за подготовка за националното външно оценяване.“
Ежедневно учителите попълват и „Гугъл“ формуляри, което отнема не повече от минута-две. Информацията се качва в таблица и ръководството на училището може да види колко деца са били реално включени в обучението.
Не са забравени и извънкласните занимания. По инициатива на Центъра за ученическо техническо и научно творчество в Русе, се разработват материали, които учениците могат да ползват за допълнителна подготовка.
„Обхвана ли сме математиката, информатиката, английския– казва директорът на Центъра Велислав Йончев. – С колегите решихме да подготвяме материали върху изучавани теми от I до VII клас. Те са качени на нашия сайт. Даваме тестове, подобни на тези от националното външно оценяване.“
Държавният куклен театър – Русе предоставя на децата архивни стари постановки на дискове. Другата инициатива, с която градът се прочу, е шиенето на маски. Пример дава Професионалната гимназия по облекло „Недка Иван Лазарова“. В града има много шивашки фабрики, които пренастройват производствата си за тази дейност.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg