Национално издателство "Аз-буки"
Министерство на образованието и науката
Wikipedia
  • Вход
  • Регистрация
Аз-букиНационално издателство за образование и наука
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За нас
    • За нас
    • Структура
    • Екип
    • Етика и правила
    • Документи
  • Вестник „Аз-буки“
  • Списания
  • Издания
  • Проекти
  • Реклама
  • Абонамент
  • Контакт
  • en_US
  • bg_BG
  • Начало
  • За нас
    • За нас
    • Структура
    • Екип
    • Етика и правила
    • Документи
  • Вестник „Аз-буки“
  • Списания
  • Издания
  • Проекти
  • Реклама
  • Абонамент
  • Контакт
  • en_US
  • bg_BG
Няма резултати
Вижте всички резултати
Аз-буки Национално издателство за образование и наука
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Home
  • Издания
Начало Новини Новини 2020 Брой 23, 2020

Подготвят признаване на микрокредити в ЕС

v.genkov@azbuki.bg от v.genkov@azbuki.bg
03-06-2020
в Брой 23, 2020
A A

Стартира работата на консултативната група за микрокредити в областта на образованието, създадена по предложение на българския еврокомисар Мария Габриел.
Микрокредитите представляват по-малки единици обучение, разработени в отговор на динамично променящите се професионални и обществени потребности. Те се присъждат след завършване на кратки обучителни курсове или модули и след оценка на придобитите компетенции.
В следващите месеци групата ще подготви доклад относно възможностите за общ подход за микрокредити във висшето образование. Ще бъде предложена също Пътна карта за действия, които да бъдат предприети от Европейския съюз, при пълно зачитане на принципа на субсидиарност. Целта е да се насърчи валидирането и признаването на микрокредитите след проведени кратки курсове на обучение за повишаване на квалификацията и преквалификацията на работната сила.
„Безпрецедентната ситуация с COVID-19 ни показа нарастващото значение на онлайн образованието и обучението. Днес повече от всякога образованието във всичките си новаторски форми заслужава цялото ни внимание. Екологичният преход и цифровата трансформация, непрекъснато променящият се пазар на труда налагат да предприемем действия за въвеждането на нови възможности, като кратки и гъвкави модули на обучение за микроудостоверяване“, коментира Мария Габриел.
Българският еврокомисар подчерта, че днес повече от всякога образованието във всичките си новаторски форми заслужава цялото ни внимание. Кратките модули могат да осигурят необходимата гъвкавост в отговор на реалностите, обществените потребности и желанието на хората за личностно развитие. Тя открои ключовата роля на университетите за осигуряване на актуализация на знанията и уменията на учащите се от всички възрасти. Това ще се осъществи чрез разширяване на учебните програми и предлагане на гъвкави форми на учене, включително кратки модули за обучение, които водят до микрокредити.
„Въвеждането на единен европейски подход за микрокредити е от ключово значение за образователните ни системи. Така ще допринесем за приобщаващо и устойчиво образование и обучение през целия живот, които не оставят никого зад борда. Това означава повече и по-добри възможности за професионална реализация“, заяви комисар Мария Габриел.
Консултативната група включва опитни специалисти от националните органи на държавите членки, агенции за осигуряване на качество, висши учебни заведения и други заинтересовани страни. В работата ѝ участват и два европейски университета, които са поставили развитието на микрокредитите в центъра на стратегията си: Младите университети за бъдещето на Европа (YUFE) и Европейският консорциум за иновационни университети (ECUI).
Групата ще представи резултатите от работата си през есента на 2020 г.

Your Image Description

Свързани статии:

В МУ – Плевен, има над 85% онлайн посещаемост В Свищов използват нетрадиционни квестори Съвременни технологични решения Общи усилия за бъдещето

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":

Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

Телефон: 0700 18466

Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg

Научните списания се продават и в книжарница „Сиела“ – подлез на Ректората на СУ „Св. Св. Климент Охридски“.

Адрес: София 1000, бул. „Цар Освободител“ №22

Етикети: Академична мрежа

Последвайте ни в социалните мрежи

СподелянеTweet
Предишна статия

В МУ – Плевен, има над 85% онлайн посещаемост

Следваща статия

В Свищов използват нетрадиционни квестори

Следваща статия
В Свищов използват нетрадиционни квестори

В Свищов използват нетрадиционни квестори

В търсене на вълшебното лекарство

В търсене на вълшебното лекарство

Стивън Куест, генерален директор  на Съвместния изследователски център на ЕК: Изправени сме пред големи предизвикателства

Стивън Куест, генерален директор на Съвместния изследователски център на ЕК: Изправени сме пред големи предизвикателства

Последни публикации

  • Започват археологическите проучвания на римската крепост Кастра Мартис в Кула
  • Министър Вълчев: Неделните училища свързват българските деца по света
  • Лятна лектория привлича гимназистите с интерес към науката
  • В крак с традициите, на крачка пред останалите
  • Лятна образователна програма за деца във Варна
  • Ученици проследиха пътя на българското розово масло до Париж през Възраждането
  • Немското училище в София влезе в топ 20 на най-добрите германски образователни институции
  • Ученици с модно ревю на облекла отпреди век
  • Отборът на столичното 101. СУ „Бачо Киро“ зае първо място в Националното състезание за млади доброволци
  • 90. СУ „Ген. Хосе е Сан Мартин“ представя в МОН изложба, посветена на глаголицата  
  • Институтът по образованието представи напредъка по Националната научна програма за образователна трансформация
  • 30 професионални гимназии с отличия за активно ученическо самоуправление
  • Медиатори от Стара Загора споделят добри практики в работата си по проекта „Успех за теб“
  • Бродуейският мюзикъл „Дракула“ завладява Варна
  • Актьорът Ивайло Захариев разговаря с ученици за избора, отговорността и живота без наркотици
  • ПГ по транспорт и енергетика „Хенри Форд“ откри Център за високи постижения и нова STEM зона
  • Ученици от Пазарджик в топ 5 на Европейската олимпиада по статистика
  • В модерна лаборатория ще се обучават учениците от ПГМЕТ „Ген. Иван Бъчваров“ в Севлиево
  • Български училища в Испания укрепват връзките между образователни институции и научните среди на форум
  • В Професионалната гимназия „Проф. д-р Асен Златаров“ във Видин проектно базираното обучение е мост между знанията и уменията
  • От рубриката „Правна консултация“: Квалификацията като условие за работа на чужденци в България
  • От рубриката „Пиши правилно“: Честит патронен празник на учениците от 126. СОУ „П. Ю. Тодоров“!

София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

+0700 18466

izdatelstvo.mon@azbuki.bg
azbuki@mon.bg

Полезни линкове

  • Къде можете да намерите изданията?
  • Вход за абонати
  • Начало
  • Контакт
  • Абонамент
  • Проекти
  • Реклама

Вестник „Аз-буки”

  • Вестник “Аз-буки”
  • Абонамент
  • Архив

Научните списания

  • Стратегии на образователната и научната политика
  • Български език и литература
  • Педагогика
  • Математика и информатика
  • Обучение по природни науки и върхови технологии
  • Професионално образование
  • История
  • Чуждоезиково обучение
  • Философия

Бюлетин

  • Достъп до обществена информация
  • Условия за ползване
  • Профил на купувача

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password? Sign Up

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
bg_BG
en_US bg_BG
  • Вход
  • Sign Up
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За нас
    • За нас
    • Структура
    • Екип
    • Етика и правила
    • Документи
  • Вестник „Аз-буки“
  • Списания
  • Издания
  • Проекти
  • Реклама
  • Абонамент
  • Контакт
  • en_US
  • bg_BG

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"