Заплатите на ректорите на държавни висши училища ще се определят по общи за всички правила. Възнаграждението им се обвързва с тяхната заплата като хабилитирани лица, размера на държавната издръжка за обучение в съответното висше училище и изпълнението на заложените в договорите им за управление цели и показатели. Това е записано в проект на Наредба за начина за определяне размера на възнагражденията на ректорите на държавните висши училища по договорите за управление, сключени с министъра на образованието и науката. Документът е публикуван за обществено обсъждане, а бележки и предложения по него могат да се изпращат до 5 август 2020 г. към дирекция „Висше образование“ – МОН.
В проекта е посочено, че заплатата на ректора по договора му за управление се формира като съвкупност от основно месечно и допълнително годишно възнаграждение. Месечното заплащане се определя в размер на 20% от основната работна заплата на лицето като хабилитиран преподавател във висшето училище плюс фиксирана сума в зависимост от годишния размер на средствата за издръжка на обучението за текущата година по бюджета на висшето училище. Когато тя е до 5 млн. лв., тази част е определена на 300 лв. месечно, от 5 до 10 млн. лв. – 350 лв.,
от 10 до 20 млн. лв. – 400 лв., от 20 до 40 млн. лв. – 450 лв., от 40 до 60 млн. лв. – 500 лв., а над 60 млн. лв. – 600 лв. към ректорската заплата.
Допълнителното годишно възнаграждение пък ще се определя от степента на изпълнение на заложените в договора за управление цели, задачи и целеви стойности. При оценка 1 няма да има добавка към заплащането. При оценка 2 тя е фиксирана на 6000 лв., при оценка 3 – на 18 000 лв., и при оценка
4 – на 36 000 лв. годишно.
Всяка стотна между оценка 1 и 2 ще носи 60 лв., между 2 и 3 – 120 лв., а от 3 до 4 – по 180 лв. В документа подробно е разписана и формулата, по която ще се изчислява общата годишна оценка.
Средствата ще се изплащат един път в годината, в 30-дневен срок от приемането от министъра на образованието и науката на годишния отчет по смисъла на Закона за висшето образование. Ректорските възнаграждения са за сметка на бюджетите на висшите училища. В проекта се уточнява още, че заплатата на назначен временно изпълняващ длъжността ректор ще се определя като фиксиран месечен размер в заповедта за неговото назначаване.
Наредбата е следствие от приетите промени в Закона за висшето образование, обнародвани в „Държавен вестник“ в края на февруари 2020 г. Според тях просветният министър, като орган за осъществяване на държавната политика във висшето образование, утвърждава политика за развитието на всяко държавно висше училище със стратегически цели и задачи, целеви стойности и показатели за изпълнението им. Тя ще се формулира при взаимодействие между заинтересованите страни, ще изразява общата им визия за развитие на съответната институция и ще се утвърждава до 3 месеца преди изборите за органи за управление на висшето училище.
Министърът на образованието и науката ще сключва договор за управление с избрания от Общото събрание на държавното висше училище ректор. В него са записани задължения за изпълнение на политиката за развитие на висшето училище с конкретни механизми и показатели за това изпълнение.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg