Всяка година информационната мрежа по въпросите на образованието на Европейската комисия – „Евридика“, публикува доклад, базиран на национални данни. Направен е преглед на продължителността на учебната година, началната и крайната дата на всяка учебна година, датите и продължителността на ваканциите и броя учебни дни. Той обхваща както началното, така и средното общо образование. През учебната 2019/2020 г. докладът съдържа сравнителни данни за 38 страни, които участват в програмата на ЕС „Еразъм+“ – държавите членки на ЕС, включително Великобритания, както и Албания, Босна и Херцеговина, Швейцария, Исландия, Лихтенщайн, Черна гора, Северна Македония, Норвегия, Сърбия и Турция.
За да видите таблицата отворете тук
В повечето страни учебната година започва в началото на септември. Въпреки някои различия страните от Европа показват много сходства по отношение на структурата на учебната година. В 10 държави тя започва през август. Страните, в които училището започва най-рано, са Дания и Финландия. В Германия, въпреки че има официален старт на
1 август, в действителност училищата в различните провинции започват между 5 август и 11 септември.
В 18 европейски страни учебната 2019/2020 г. година започна на 2 септември. В някои държави началната дата обикновено е около средата на септември: в Южна Европа – Албания, Гърция, Италия, Португалия, Испания, а също така в България и Люксембург.
В Малта децата се връщат на училище в края на септември. В Австрия, Германия, Испания, Италия, Холандия и Швейцария началото и краят на учебната година значително се различават според регионите.
Най-често срещаният диапазон на броя на учебните дни е между 170 и 190 в цяла Европа. Броят на училищните дни варира между 157,5 дни в основното образование във Фландрия – област в Белгия, и 200 дни в Дания и Италия. В около половината страни учебната година продължава между 170 и 180 дни. В 17 държави или отделни техни региони броят им варира между 181 и 190 дни. Като цяло, броят на учебните дни е еднакъв в основното и средното образование, но има и изключения: във Франция и Албания (и двете в средното образование), Гърция (в средното образование), Румъния и Сърбия например броят на учебните дни е по-голям в средното образование, отколкото в началното. Обратното (по-малко училищни дни в средното образование, отколкото в основното) се наблюдава в Ирландия, Кипър и Босна и Херцеговина. У нас най-малките са с една от най-кратките учебни години – около 160 дни за учебната 2019/2020, а за гимназиалните класове (без последния) учебните дни са 180. Освен в Дания и Италия 190 и повече учебни дни има в Чехия, Италия, Албания, Великобритания, Норвегия и в някои германски провинции.
Разпределението и продължителността на ваканциите през учебната година варират в различните държави с изключение на коледната почивка. В допълнение към лятната ваканция, има още четири основни периода на училищните ваканции в цяла Европа: есенните празници, коледните и новогодишните, зимните и почивните дни по Великден. С изключение на коледните и новогодишните празници другите училищни почивки се различават и по дължина, и по време.
Тъй като някои от празниците са свързани с гъвкави календарни дати (Карнавал и Великден), времето им се променя леко от година на година. Освен тези общи празници всички държави предлагат допълнителни почивни дни по обществени или религиозни поводи. През есента децата имат едносед-
мична ваканция в 19 държави/региона; в другите страни то варира между два дни или три дни (например Чешката република, Обединеното кралство – Северна Ирландия, и Исландия) до три седмици (Швейцария) или изобщо без празници в 11 държави (напр. Албания, Полша, Черна гора и Северна Македония). В Австрия учебната година, като цяло, започва с дълъг непрекъснат учебен период от края на летните ваканции до началото на коледните почивни дни. По Коледа почти всички страни предлагат две седмици отпуска; в няколко държави е само една седмица (например Словения и Сърбия) и до три седмици за Германия. За Карнавала в около
20 държави/региона учениците имат една седмица ваканция, а във Франция, Полша и Турция – по две седмици. Девет държави нямат празници през този период (например Албания, Кипър и Гърция). Пролетните/великденските празници продължават една или две седмици в повечето страни. В няколко държави те са между 4 дни (например Финландия и Словакия) до три седмици в Швейцария. Няма празници през този период в Черна гора и Турция.
В някои страни има регионални и местни различия в училищните ваканции. Периодите и датите на училищните ваканции могат да варират в различните страни. В някои държави, като например Германия, Испания, Италия, Австрия и Швейцария, местните власти вземат тези решения. В Швеция и Норвегия отговорността е на общините. Въпреки това, като цяло, броят на дните на преподаване е фиксиран на централно ниво. В Чехия, Германия, Франция, Холандия, Полша, Словения, Словакия и Швейцария централните власти определят различни дати за някои периоди на празници според географски район. Въпреки някои разлики в продължителността на ваканциите моделът на ваканциите през учебната година е подобен както за основното, така и за средното образование.
Продължителността на летните ваканции варира много в цяла Европа. Учебната година, като цяло, завършва между края на май и втората половина на юли. Средата на юни е времето, когато в повечето страни започва лятната ваканция. Продължителността на летните ваканции варира значително между отделните държави: от 6 седмици в някои германски провинции, Холандия, Обединеното кралство (Англия и Уелс) и Лихтенщайн до 13 седмици в Албания и Латвия, между 12 и 13 седмици в Италия и Португалия и дори 15 седмици в България (за основно образование). Някои страни показват различия в продължителността на летните ваканции в зависимост от нивото на образование. В средното образование в Босна и Херцеговина учениците започват летните ваканции по-рано, отколкото в началното образование. Напротив, в Албания, България, Гърция и Сърбия учениците в началното образование започват своята лятна ваканция преди тези в средното образование.
Лятната ваканция в началното образование в България е между 11 и 15 седмици, докато в Швейцария е между 5 и 10 седмици за цялата образователна система. В повечето кантони тя е по-малко от 7 седмици, само в кантона Тичино е 10 седмици.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg