Повечето от родителите в Бургас са на мнение, че мястото на децата е в клас
Семейство Иванови е сред многото бургаски семейства, които за първа година изпращат ученик. Теодор прекрачи прага на ОУ „Георги Бенковски“, което се намира в квартал „Зорница“.
Петя, майката, се грижи за него и за сестричката му Белослава. Таткото Ивайло Иванов е директор на Териториално поделение – Бургас, на Държавно предприятие „Пристанищна инфраструктура“. Младото семейство се грижи само за двете си деца.
„Със сигурност след няколко месеца ще дадем Бела в детска ясла, за да се върна на работа в Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури, за да помагам на семейния бюджет. Това донякъде оказа влияние и при избора на училище за батко Теодор. Доверихме се на училището, което е близко до мястото, където живеем. Така ще ни е по-лесно да го вземаме и водим. Със сигурност предпочитаме целодневната форма на обучение“, коментира Петя.
Вече мина първата родителска среща. На нея е присъствал и Теодор. „Нямам търпение да дойде първият учебен ден. Аз си избрах чин. Искам да ходя на училище“, казва Тео, докато препуска с тротинетката на детската площадка.
Семейството не е притеснено излишно от мерките за сигурност, които налага пандемията.
„В никакъв случай не съм излишно притеснена от мерките за сигурност. Искам децата да са в клас. Моята специалност, както и тази на съпруга ми са съвсем различни. Не се чувствам подготвена да обучавам в домашни условия детето. Пък и нямам този авторитет, който ще има учителката. Нито знанията. Да, мерките са по-различни тази година, но те трябва да бъдат спазвани – без излишно напрежение“, категорична е Петя.
По нейни думи и майките, с които контактува на площадката, са на мнение, че няма нищо по-добро от присъствието на децата в клас.
Семейство Иванови вече знаят и името на класната ръководителка – Елина Цветанова. Чули са прекрасни отзиви за целия екип на ОУ „Георги Бенковски“.
Освен това подчертават и факта, че първолаците влизат в напълно реновирана класна стая. Прекрасно оборудвана. „Спокойна съм – децата трябва да са в училище, да са в клас“, отсича Петя.
Що се отнася до маските, тя няма притеснения, защото и сега, когато се влиза в магазин, малкият Теодор знае, че трябва да сложи маска. „Даже много пъти той ни напомня на нас, възрастните, да си вземем маските, като излизаме от дома. То сега вече проверяваме – маска, телефон, пари. Това са трите неща, без които не напускаме дома“, смее се Петя.
Второкласникът Атанас Павлов, който е в класа на Милена Петкова и Дочка Георгиева в друго основно училище на Бургас – ОУ „Свети Климент Охридски“, също няма търпение да прекрачи прага на класната стая. Майка му Росица Проданова е купила вече пет маски.
„Не знам доколко и как децата сами ще спазват необходимите изисквания за предпазване от пандемията. Изцяло разчитам на учителите, които ще бъдат натоварени и с тези допълнителни ангажименти. Поне вече има изградена връзка на доверие и екипност между тях и децата и те са непоклатими авторитети в очите на децата. Това със сигурност ще помогне да се спазват изискванията.“ Тя със също подкрепя тезата на Петя, че присъственото обучение е за предпочитане.
На противоположното мнение е бургазлийката Таня Русева, чиято дъщеря е ученичка в VII клас в ОУ „Васил Априлов“. Изразява го в писмо до ОбС – Бургас. Жената не е съгласна, с мерките за COVID-19 в учебните заведения. Майката не желае детето да ходи на училище с маска, шлем или каквото и да било средство, препятстващо свободното дишане. Тя се обявява и срещу дезинфекцирането, отива и още по-далеч – категорична е, че дъщеря не бива да бъде имунизирана, ваксинирана или подложена на каквато и да е интервенция в учебното заведение без нейно знание и писмено съгласие.
Като основен мотив за това жената изтъква в писмото, че „липсват официални данни, както и медицинско или клинично потвърждение на твърденията на главния държавен инспектор и специалистите от НОЩ, за безспорната необходимост от носене маски“.
Майката настоява да се свика извънредно заседание на ОбС, което да обсъди предложението носенето на предпазни средства в учебните заведения да става само по желание или по преценка на родителите, а освен това да се премахнат т.нар. изолационни кабини. Мотивът за второто е, че те са в противоречие както с Конституцията, така и с Конвенцията за правата на детето и Хартата за правата на човека.
Тържествата за първия учебен ден във всяко българско училище тази година бяха различни в зависимост от това как всеки директор е преценил да се усети празникът.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg