● Центърът по компетентност „Квантова комуникация, интелигентни системи за сигурност и управление на риска – КВАЗАР“, за иновативни разработки в сферата на квантовата комуникация.
● Съхранение на енергия и водородна енергетика (СЕВЕ) ще ускори въвеждането на иновативни високи технологии с акцент върху водород-базирани технологии.
● Регионалната инфраструктура „Еко и енергоспестяващи технологии – дигитализация на технологичните процеси“ е в областта на машиностроенето и уредостроенето.
● 5D ALLIANCE е разпределена дигитална научна инфраструктура с потенциал за въздействие в Дунавския макрорегион.
● Лабораторията по аерокосмическа мехатроника ще се обособи като регионална „жива лаборатория“ на ЕС за усвояване на космическото пространство.
● Основната цел на Центъра за върхови пос-
тижения „Национален център по мехатроника и чисти технологии“ е иновации в областта на виртуално инженерство.
● Центърът по компетентност „Интелигентни мехатронни, eко- и енергоспестяващи системи и технологии“ (ИМЕЕСТ) е насочен към извършване на пазарно ориентирани научни изследвания.
● Стратегическата цел на Центъра по компетентност „Чисти технологии за устойчива околна среда – води, отпадъци, енергия за кръгова икономика“ (Clean&Circle) е да се превърне в национален и европейски иновационен център за кръгова икономика.
● Центърът по компетентност „Технологии и системи за генериране, съхранение и потребление на чиста енергия – ХИТМОБИЛ“, развива технологии за съхранение на енергия от възобновяеми енергийни източници.
● Центърът за компетентност „Мехатроника и чисти технологии MIRACLE“ е инфраструктура за високотехнологични иновативни научни изследвания.
● Центърът по растителна системна биология и биотехнология ще използва авангардни техники в областта на функционалната геномика.
● Националната инфраструктура за изследване и иновации в земеделието и храните (RINA) е консорциум от научни звена в 4 изследователски комплекса.
● Научноизследователска инфраструктура в областта на храни, хранене и здраве, обвързана с участие на България в паневропейска инфраструктура FNH-RI FNH-RI BUL, се ръководи от научната парадигма на природата и храненето.
● Центърът за компетентност „Устойчиво оползотворяване на биоресурси и отпадъци от лечебни и ароматични растения за иновативни биоактивни продукти“ има за цел създаването на условия за устойчив растеж на биоикономиката на страната.
● Националният център по биомедицинска фотоника (НЦБФ) има за цел да развива научното направление „Биофотоника, бионанофотоника“.
● „Екстремна кохерентна светлина в средната инфрачервена и рентгенова област като лабораторна инфраструктура (ХЕФЕСТ)“ ще изследва взаимодействията на лазерна светлина с екстремални свойства с материята.
● Центърът за диагностика и технологии за растително здраве – ПЛАНТХЕЛТ, е съвкупност от диагностична лаборатория и свързани научни ресурси.
● Научна инфраструктура за иновативни изследвания на биомолекули, биомембрани и биосигнали (БиоММС) ще свързва най-добрите налични научни експертизи на български изследователски лаборатории в тази област.
● Центърът за компетентност „Фундаментални, транслиращи и клинични изследвания в областта на инфекциите и инфекциозната имунология“ цели повишаване потенциала за осъществяване на качествени изследвания.
● Центърът за компетентност „Персонализирана иновативна медицина“ (ПЕРИМЕД) се фокусира върху нововъзникващи технологии.
● Центърът за компетентност „Персонализирана медицина, 3D и телемедицина, роботизирана и минимално инвазивна хирургия“ ще функционира на базата на високотехнологична проиновативна инфраструктура.
● Разпределена инфраструктура от центрове за производство и изследване на нови материали и техните приложения, както и за консервация, достъп и е-съхранение на артефакти (археологически и фолклорни) – ИНФРАМАТ/INFRAMAT,
интегрира изследователски 16 институции.
● Центърът за върхови постижения „Наследство БГ“ се фокусира върху разкриване и популяризиране на ново и подобрено знание за културното и природното богатство на България.
● Лабораторният комплекс към научно-технологичен парк „София Тех Парк“ има за цел да стане престижна локация за световните, регионалните и националните изследователи и иновативни компании.
● Националният център за високопроизводителни и разпределени пресмятания (НЦВРП) е електронна изчислителна инфраструктура.
● Центърът за върхови постижения „Големи данни в полза на интелигентно общество“ (GATE) се фокусира в четири направления – бъдещи градове, интелигентно правителство, умна индустрия и цифрово здравеопазване.
● Центърът за върхови постижения „Университети за наука, информатика и технологии в е-обществото – УНИТЕ“ ще подобрява възможностите на изследователите от различни географски райони в България.
● Центърът за компетентност „Дигитализация на икономиката в среда на големи данни“ – ЦК-ДИГД, ще прилага международни и индустриални стандарти и най-добри бизнес практики.
● Центърът за върхови постижения по информатика и информационни и комуникационни технологии ще интегрира екипи от учени за изследвания в съответствие с приоритетите в Иновационната стратегия за интелигентна специализация на Република България.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg