Основно училище „Д-р Петър Берон“ в с. Биркова, Велинградско, е основано през 1924 г. Първа учителка е велинградчанката Надка Градинарова. При откриването на интерната в с. Абланица училището е закрито. Отваря отново врати след 12 години, през 1979 г. От 1991 г. преминава като основно. С новата училищна сграда и немалкото деца в района, директорът на ОУ „Д-р Петър Берон“ Муса Чолаков се надява днешното средищно и защитено школо да стане обединено.
Намирам директора да наблюдава урока по математика на третокласниците. Той има основание за приповдигнат дух. Новата училищна сграда вече е факт. Остава до месец-два напълно да бъде обзаведена за учебния процес и да се напълни с деца. Повече време ще е необходимо за обзавеждането на кабинетите по природни науки. Въпрос на бъдеще е и физкултурният салон, предвиден в архитектурния план.
На новото школо жителите на Биркова гледат и като на място, където децата в пред-
училищна възраст ще се подготвят за I клас под ръководството на педагози. То ще бъде и място, в което населението на селото и околните махали ще се стича за по-пълноценен културен живот.
16 педагози, петима помощен персонал и 108 ученици – това е „семейството“ на основното училище. „Децата ни са от 9 населени места. А транспортът се извършва с два автобуса, предоставени ни от Министерството на образованието и науката“, пояснява Муса Чолаков. Той е възпитаник на ЮЗУ „Неофит Рилски“. Освен с ангажиментите си на директор преподава и английски език на четвъртокласниците.
Учебният процес на бирковското школо не е прекъсвал от началото на годината.
В училището има изградена wi-fi зона. Седмица по-рано в електронна среда от разстояние минава обучението на прогимназиалните класове. А от тази седмица – и останалите. „Всичките махали са с интернет покритие, а децата ни имат крайни устройства, някои от които осигурихме от училището“, с гордост казва директорът. Бърза да уточни, че става дума за регион с голяма безработица и че някои семейства са с по-ниско образование, но до едно са категорични – децата трябва да ходят на училище и да бъдат образовани.
„Родителите са нашите големи съмишленици, на които се доверяваме безрезервно“, казва директорът. Другият не по-маловажен партньор на родопското школо е местната власт. Без нея и финансирането от МОН нова училищна сграда нямаше да има. Затова Муса Чолак и неговите колеги са убедени – училището в Биркова има бъдеще и перспективи да се развива. „Пред нас никога не е стоял въпросът за липса на учители. Всеки ден имам запитвания за свободни учителски места. Районът е известен с ученолюбието си и с това, че младите хора заминават да учат, но немалко после се връщат по родните си места“, казва директорът. И се чуди как може да се говори, че няма учители.
Обучението в електронна среда от разстояние вече е проигравано в ОУ „Д-р Петър Берон“ през втория срок на миналата учебна година. За резултатите от него говори фактът, че седмокласниците са с успех около 4,20 на външното оценяване и на сто процента продължават образованието си нагоре. „Не знаем какво е това ученик да отпадне преждевременно, нито че може да не продължи след VII клас. През лятото също не се наложи да се доучва. Единствено изпълнявахме ангажиментите по проекта „Подкрепа за успех“. Обичаме децата, които са ни поверени от техните родители. Те също ни отвръщат с обич. Без обич нямаше да постигнем толкова много“, заключава Муса Чолаков и бърза да се върне в часа по математика, за да проследи докрай как върви урокът.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg