„Програма „Образование“ е до голяма степен продължение на ОП „Наука и образование за интелигентен растеж“, чрез която инвестирахме сериозни средства в образователната система. Индикативно новата програма ще разполага със 750 млн. евро, т.е. с 400 млн. евро повече средства за образование.“ Това каза заместник-министърът на образованието и науката Карина Ангелиева в ефира на „България он ер“ дни преди настъпване на новата 2021 г. Тя акцентира върху някои нови моменти в Програмата като това, че ще се инвестира във всички етапи на образование с фокус ранното детско образование и висшето образование, във връзката с пазара на труда, в уменията – т.е. професионалното образование, и в засилване на формите на дуалното обучение.
„Към момента сме извършили всички промени, залегнали в Закона за предучилищното и училищното образование. Модернизирахме учебните програми, предстои да оценим ефекта от свършеното досега и да засилим компетентностния подход“, каза още Карина Ангелиева. Тя припомни, че за първи път е изготвена стратегическа рамка за развитие на образованието с десетгодишен хоризонт, като заедно с всички заинтересовани страни е формулирано това, което предстои да се направи, а именно – иновации и иновативни методи на преподаване, интердисциплинарност в учебния процес, неговата дигитализация, като учителите и учениците ще бъдат не само ползватели на технически средства, а и създатели на безплатни и достъпни за всички ресурси.
Сега задачата е как да се създаде и запази мотивацията за учене. Прдизвикателство е и обхватът и задържането на децата в училище и активното им включване в учебния процес. Друг фокус е ученето с разбиране, подкрепата на децата със СОП, партньорството с родителите и работата с тях. Големи инвестиции в образованието се очакват и от европейския план за възстановяване от пандемията. Става дума за 109 млн. лв. за сектор образование, с които ще се осигурят преносими крайни устройства за учители и ученици – около 80 000.
Карина Ангелиева припомни, че около 5% от учениците не са обхванати в обучението в електронна среда от разстояние, но са назначени около 1000 образователни ментори. Те работят и с децата, и със семействата им. Българският опит е оценен високо в Европа.
Промени ще има не само в модела на преподаване на знанията, но и в оценяването им. Освен постигнатите резултати на оценка ще подлежи и ефектът от инвестициите, които се правят в образованието.
Ще продължи изграждането на STEM центровете, както и мотивирането на децата да са занимават с природни науки.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg