12 от бившите възпитаници на ОУ „Иван Вазов“ в Провадия днес влизат в класните стаи като преподаватели
Съдбата белязва трагично 2. основно училище „Иван Вазов“ в Провадия. Директорката Росица Илиева не успява да се пребори със заразата и през ноември по спешност ръководството на школото поема Валерий Радев – дотогава директор на училището в провадийското село Житница.
„Започването на работа в това училище бе свързано с много неприятен инцидент. Идвайки тук, първоначално задачата ми бе да помогна на колегите си да превъзмогнат стреса от случилото се. Това наистина е голяма трагедия“, споделя пред в. „Аз-буки“ новият директор на ОУ „Иван Вазов“ Валерий Радев. Пристигането му в новото училище почти съвпада с преминаването на децата в онлайн обучение в края на м.г., така че истински успява да се запознае с колегите си чак през януари. Заварва обаче много сплотен екип.
„Видях един прекрасно сработен колектив от хора, които знаят задълженията си, отговорностите и ги изпълняват“, казва Радев. Едно от първите неща, което му прави голямо впечатление, е, че над 30 на сто от всичките 35 преподаватели на училището са негови бивши възпитаници. Това са поне 12 преподаватели, които са учили до VII клас в училището, а днес градят своята професионална кариера като преподаватели в класните му стаи.
„Това е много добра тенденция, защото създава приемственост и трайна връзка за цял живот“, впечатлен е новият директор. Ценното за него е във факта, че едновремешните ученици са се образовали и са се върнали не само в родното си място, а в първото си училище, за да свържат съдбата си трайно с него.
Екипът на училището вече е значително по-подготвен за обучението в дистанционна среда. Докато при предишната вълна, миналата пролет, са работили в асинхронно обучение през социалните мрежи, сега вече е осигурен достъп с помощта на МОН в електронната платформа „Класна стая Teams“. „Тази платформа осигурява по-добри възможности за обучение в електронна среда, а оттам и резултатите са по-добри. С нея се работи много по-ефективно, има възможност за визуална връзка, за споделяне на екран, на презентация, също така и учениците да споделят в платформата това, което пишат в момента. Колегите бяха подготвени за работа с платформата и много успешно се справят“, е наблюдението на Валерий Радев, който едва преди пет месеца поема кормилото на провадийското школо.
Изпитанията на пандемията са и други – седем учители са излезли в болнични с положителни тестове, а три от класовете са се оказали в карантина. „Наложи се да търсим заместващи учители, но и ние, и РУО – Варна, разполагаме с банка кадри“, споделя Радев. Назначили са нови трима педагози и успяват да се справят с предизвикателството.
При поредното връщане на децата в онлайн обучение заради третата вълна Радев наблюдава, че самите ученици се прибират вкъщи с неудоволствие, след като преди това с желание са влезли отново в класните стаи. „Децата тъгуваха и не им се връщаше вкъщи отново. Има неща, които с компютъра не могат да се усвоят, а им липсва и контактът – и с учители, и помежду им“, коментира директорът. При връщането по график в класните стаи са присъствали 90 – 95% от учениците, обобщава той.
Всички 287 възпитаници на основното училище, в което има и подготвителна група, са подсигурени с електронни устройства и интернет за онлайн обучението с помощта на държавата. Само през последните 2 – 3 месеца са закупени нови 10 лаптопа и 13 таблета с платен интернет за деца, които нямат възможност за обучение в електронна среда. „Всъщност при част от учениците проблемът беше, че нямат интернет, а не заради липсата на устройство. Подсигурихме им платен интернет по постановлението на Министерския съвет. В момента на 100% учениците разполагат с устройства – било лични или осигурените от училището“, допълва директорът. Екипът на училището е благодарен на родителите за подкрепата. За да не се губи връзката учител – родител, помага електронният дневник, който в провадийското училище действа от 3 години. Контактът е всекидневен между родители и учители, казва директорът.
През септември училището ще отбележи 100-годишнината от смъртта на своя патрон – Иван Вазов. Ще има и празник – 50 години от влизането на школото в новия му дом. Въпреки предизвикателствата на пандемията всички са решени да намерят най-гъвкавата форма, за да отбележат двете годишнини.
„Има много инициативи, които при едно присъствено обучение могат надеждно да се проведат с много по-голям ефект, а някои се отлагат за по-добро време“, съжалява директорът. В училището работят 13 групи по проекта „Подкрепа за успех“. Изпълнява се и друг проект – „Образование за утрешния ден“, насочен към повишаване на дигиталните и компютърните умения.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg