Интересни и полезни виртуални уроци и ателиета за учащи, посещаващи български неделни училища в чужбина, провежда Регионалният исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян. В тази родолюбива инициатива, която се осъществява за първи път в историята на Музея, вече са включени ученици от Българското училище „Христо Ботев“ в Ню Йорк – САЩ, Българското HSK училище в град Базел – Швейцария, и Българското училище „Аз Буки Веди“ в Кьолн – Германия.
Чрез онлайн ателие в Музея възпитаници и преподаватели от училището в Ню Йорк са запознати с изработката на традиционната родопска мартеница, със символиката на белия и червения цвят, с българските обреди и наричания, свързани с 1 март и Баба Марта.
Кукерските карнавални игри и обичаи, както и актуални снимки от зала „Традиции и съвременност“ в Регионалния музей, показващи най-устойчивите и типични традиции за календарната празничност на населението в Среднородопския край, са представени във виртуалния урок за посещаващите българското HSK училище в град Базел и във виртуалната класна стая „На училище в музея“ за децата от българското школо „Аз Буки Веди“ в Кьолн. Те са посветени на празника Сирни Заговезни. С активното участие на учениците и преподавателите от Основно училище „Никола Й. Вапцаров“ в село Широка лъка, Смолянско, с директор Маруся Бочукова Музеят е подготвил кратък филм за широколъшките кукери, наречени „Песяци“. Със своите маскарадни игри в началото на месец март те олицетворяват прехода от зимата към пролетта, предвещават здраве, плодородие и изобилие.
Трите български училища в САЩ, Швейцария и Германия изразяват своето задоволство и сърдечна благодарност за пълноценното си сътрудничество с музейната колегия от Смолян.
Все повече образователни институции от региона и чужбина проявяват засилен интерес към дейностите и проявите, организирани от екипа на смолянския регионален музей. През учебната 2020/2021 година проектите на Музея по схемата „Културните институции като учебна среда“ са 16 на брой, споделя неговият директор Валентина Василева. Макар и в условията на пандемия, Музеят продължава да реализира успешно виртуални презентации, уроци и онлайн посещения с познавателна и възпитателна цел.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg