УНСС е сред основните доставчици на съдържание в Българския портал за отворена наука. През изминалия месец в Портала са пуснати над 1500 публикации от научните издания на УНСС, които са с отворен достъп. „Възприемането на принципите на отворената наука и културата на споделяне на научна информация е едно от приоритетните направления в Стратегията за развитие на научноизследователската дейност в УНСС – коментира доц. д-р Михаил Мусов, зам.-ректор по научноизследователска дейност и международно сътрудничество. – На институционално ниво работим усилено в тази насока и резултатите вече са налице. Ще продължим и занапред автоматичното публикуване на научните издания на УНСС в Портала за отворена наука.“
Възможно е всеки преподавател да допринесе за утвърждаването на културата на споделяне на научна информация, като сам публикува резултатите от своята научна дейност в Портала. „Това може да стане при спазване на Закона за авторското право и сродните му права и при условие че авторите не са отстъпили изключителното право за използване на произведението от друго лице“, пояснява доц. Мусов.
69 са доставчиците на съдържание в Българския портал за отворена наука. Това са висши училища – държавни и частни, институти на БАН и музеи от целия научен спектър, Академията на МВР, ВМА и други многопрофилни болници, Националният център по заразни и паразитни болести, изследователски групи, Фонд „Научни изследвания“, учени на свободна практика.
Най-много със свободен достъп са публикациите – 11 563, следвани от докторските дисертации – 2449, статии в списание – 514, научни статии – 294, и т.н. Общо с отворен достъп са 13 392 документа, с достъп само до метаданни са 1673, с ограничен достъп са 115, а в ембаргов период са 2 документа.
По научни области материали с отворен достъп предлагат най-много изследователите в областта на природните науки, математиката и информатика – 603. На другия полюс са аграрните науки и ветеринарната медицина и изкуствата – 0. Социалните, стопанските и правните науки – 252. Последните изпреварват педагогическите – 84, и хуманитарните науки– 97.
Най-много с отворен достъп са документите на български език – 7199, следват ги тези на английски – 5448, руски – 185, и френски – 49. На албански документите с отворен достъп са 3 и изпреварват тези на гръцки и полски – по 1.
Със заповед за министъра на образованието и науката е утвърден Национален план за развитие на инициативата за отворена наука в България. В плана са разписани стратегическите цели, необходимите стъпки и инструментите за осъществяване на прехода към преобразуване на отворената наука в стандартна практика за провеждане на научни изследвания.
Отворената наука представлява нов подход към научния процес, основан на съвместна работа и нови начини за разпространение на знания чрез използване на цифрови технологии и нови инструменти за сътрудничество. „Отвореността“ се разбира както в традиционния смисъл – като свободен и безплатен достъп до резултатите от публично финансирани научни изследвания, така и в много по-широк аспект – на начина на извършване на цялото научно изследване, включително споделянето на ценна научна информация на много ранен етап в научноизследователския процес.
Европейският облак за отворена наука (EOSC) е официално учреден на 29 юли 2020 г. В периода 19 – 22
октомври м.г. се провежда и една от най-мащабните инициативи на EOSC – симпозиум с 977 заинтересовани страни от 52 държави.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg