„Българското слово е свещено! То ни обединява като народ и ни кара да се гордеем, че сме различни и неповторими. В световното културно наследство името на България винаги ще свети с буквите на солунските братя и с първите думи, преведени от Константин-Кирил Философ на български език: „В началото бе словото…“. Това отбелязва служебният министър на образованието проф. Николай Денков в своето приветствие по повод Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност. Той припомня, че създаването на българската азбука е едно от най-забележителните събития в историята на човешката култура. А неговото значение отдавна е надскочило границите на България.
В приветствието си министър Денков благодари на учителите и преподаватели за техния всеотдаен труд и адаптивност към новите реалности. „Превъзмогвайки трудностите, с много любов и търпение успяхте да накарате учениците и студентите да бъдат активни участници в образователния процес при необичайни обстоятелства“, посочва още проф. Денков. Той поздравява специално и представителите на научната общност за тяхното упорство и постоянство, визионерство и усърдие. Прос-
ветният министър отбелязва и позитивната роля на родителите в онлайн обучението.
„Годината беше много трудна, но катализира и ускори много процесите на модернизиране на образованието. Имаме още неща да свършим, както от гледна точка на техническото осигуряване, така и за подпомагане на учителите да използват всички възможности – курсове по квалификация“, заяви министър Денков в ефира на bTV.
„МОН изготвя анализ на обучението в електронна среда, който ще покаже проблемните области по региони, както и по възрастови групи. Така ще можем да насочим усилията си именно към решаване на проблемите“, коментира министър Денков пред Нова телевизия. По думите му децата трябва да бъдат научени да мислят критично и да намират ценното сред потока от информация.
Просветният министър заедно със своите колеги от правителството и президента Румен Радев поднесоха цветя пред паметника на светите братя пред Националната библиотека „Св.св. Кирил и Методий“. На много места на 24 май бяха връчени награди на изявени педагози и ученици.
В столицата празникът бе отбелязан и с концерт с участието на близо 400 ученици пред Народния театър „Иван Вазов“, организиран от РУО – София-град. На него Столичната община награди с грамоти 23 училища за постигнати високи резултати, а своите почетни грамоти „Неофит Рилски“ получиха 41 учители от София. В Добрич бяха отличени 32-ма педагози. В Ловеч също бяха връчени годишните награди на изявени дейци в областта на образованието, учители и ученици. Педагози, ученици и студенти бяха наградени и в Шумен и Хасково. В Русе с грамоти и почетни знаци бяха наградени 39 ученици, постигнали най-високи успехи през учебната 2020/2021 г.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg