Напълно проверими и неоспорими данни решават кой ще влезе в „лигата“ на най-добрите ни висши училища
Започна приемането на заявления от висшите училища, които искат да получат статут на изследователски университети. Процедурата бе обявена за обществено обсъждане на 24 юни 2021 г. Кабинетът одобри неприсъствено предложената от Министерството на образованието и науката методика за определяне статута на изследователски висши училища. Правителственото постановление е обнародвано в „Държавен вестник“ с дата 13 юли 2021 г.
Съгласно Закона за насърчаване на научните изследвания оценяването на кандидатурите ще се основава на предоставената от самите висши училища информация за нивото на научните изследвания за периода 2017 – 2020 г. Научните резултати трябва да са видими в международните бази данни SCOPUS и/или Web of Science. Необходими са и други проверими данни – за развитието на академичния състав, общественото и икономическото въздействие на научната дейност.
Според справка, подадена от МОН, в SCOPUS за периода 2016 – 2021 г. най-много в световен мащаб са публикациите в областта на социалните науки, включително икономика, иконометрия и финанси, бизнес, мениджмънт и счетоводство, психология, изкуства и хуманитарни науки – 35% от всички. Българската наука обаче е представена в SCOPUS най-вече с физическите науки, докато социалните заемат едва 11%. Нека поясним – в групата на физическите науки влизат химия, химично инженерство, компютърни науки, науки за Земята, енергия, електроинженерство, екология, материалознание, физика и астрономия. Социалните науки включват изкуствата, бизнес и мениджмънт, управление, икономика, иконометрия и финанси, психология.
Според методиката стойностите по конкретните показатели се изчисляват в точки и оформят крайна оценка по определена формула. За да получи статут на изследователски университет, висшето училище трябва да събере не по-малко от 1000 точки.
Междуведомствена комисия към министъра на образованието и науката ще следи как се прилага методиката, и ще проверява крайния резултат. В комисията ще влизат представители на МОН, на Министерството на икономиката, Държавната агенция за научни изследвания и иновации, БАН и Съвета на ректорите. Задача на комисията е и да следи за сроковете в действащия списък на изследователските университети и за неговото актуализиране. А това ще става ежегодно. Висшите училища, покриващи критериите за изследователски, ще са в списъка за срок от 4 години, но ако продължават да покриват стандартите и да изпълняват критериите, срокът се удължава.
За първи път статутът на изследователски университет е въведен с изменение и допълнение на Закона за висше образование от 2020 г.
Целта е да се стимулират и подкрепят университетите, които имат върхови научни изследвания. Затова е предвидено те да получават допълнително финансиране, на първо време от Националния план за възстановяване и устойчивост. Целта е да натрупат необходимия изследователски ресурс за по-категоричното ни участие в Рамковата програма „Хоризонт Европа“, в други международни програми и в националните програми за наука.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg