Учени от Технологичния институт на Ню Джърси, САЩ, установяват, че Земята е станала по-тъмна, тъй като енергията се улавя на повърхността, вместо да се отразява в Космоса. Според тях това се дължи на климатичните промени, пише ScinceDaily.
От десетилетия учените наблюдават светлината, която се отразява от повърхността на Земята върху Луната. Те са анализирали тези данни, както и резултати от сателитни наблюдения. И установяват, че през последните 20 г. се забелязва „значително намаляване на отражателната способност на Земята“, или т.нар. албедо.
Средното албедо на Земята трябва да бъде 30 – 35%, но към днешна дата то е спаднало до 29,5 на сто. Това означава, че сега нашата планета отразява около половин ват по-малко светлина на 1 кв. м, отколкото в началото на века. Нещо повече, през първите 17 г. показателите са били по-стабилни, докато през последните три години е отчетен рязък спад от 50%.
Учените са се надявали, че затоплянето ще доведе до образуването на повече облаци. Бялата им повърхност ефективно отразява слънчевата светлина обратно в Космоса и следователно увеличава албедото. В действителност обаче протича обратният процес. Облаците стават все по-малко, вероятността да отразяват светлината, също намалява, в резултат на което планетата потъмнява и се нагрява.
Учените отбелязват, че Земята поглъща повече топлина, отколкото връща обратно в Космоса. Според НАСА енергийният дисбаланс се е удвоил от 2005 до 2019 г., което застрашава глобалното изменение на климата в близко бъдеще.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg