Европейската комисия разпределя 11 млрд. евро между държавите членки за 2022-ра
Антоанета
НАЙДЕНОВА
Европейската комисия публикува разпределението на средствата по линия на REACT-EU за 2022 г. Около 11 млрд. евро вече са на разположение за програмиране по политиката на сближаване във всичките 27 държави членки. Тези средства допълват предоставените през 2021 г. почти
40 млрд. евро.
С парите от REACT-EU държавите членки ще продължат да прилагат мерките за възстановяване, като подкрепят устойчивостта на здравните системи, предприятията и окажат финансова помощ за най-уязвимите групи.
„REACT-EU е доказал успеха си инструмент в подкрепа на възстановяването от кризата с коронавируса и за осъществяване на справедлив екологичен и цифров преход в ЕС. Страните от ЕС са програмирали почти всички средства по REACT-EU за 2021 г. Сега настойчиво призоваваме държавите членки да представят бързо на ЕК измененията на програмите си за транша за 2022 г. с цел своевременно усвояване на средствата.“ Това заяви комисарят по въпросите на сближаването и реформите Елиза Ферейра.
Според разпределението България ще получи
129 016 223 евро по линия на REACT-EU за 2022 г.
Средствата от REACT-EU се отпускат на два транша, за да се отчете изцяло променящото се икономическо и социално въздействие на пандемията. Разпределението е въз основа на данните за БВП, безработицата и младежката безработица в отделните държави. Взема се предвид и въздействието, оказано от пандемията върху икономиките на държавите членки, по статистически данни към 19 октомври 2021 г.
„От подкрепа за търсещите работа в Белгия до финансиране на грижите за възрастните хора в България — приносът на REACT-EU към живота на европейските граждани е осезаем още от самото начало на кризата. С предоставените на разположение за 2022 г. 1
1 милиарда евро държавите членки следва да продължат да използват максимално този допълнителен източник на финансиране.“ Това каза комисарят, отговарящ за работните места и социалните права Никола Шмит.
REACT-EU беше първият инструмент, предназначен за използване по линия на NextGenerationEU, като първото плащане в размер на
800 млн. евро е извършено в края на юни 2021 г. Бързото одобряване на мерките позволи на държавите членки да разпределят 37 млрд. евро, като общият размер на плащанията достигна
6,1 млрд. евро. В рамките на тези одобрени мерки 23,3 млрд. евро ще бъдат използвани чрез Европейския фонд за регионално развитие, 12,8 млрд. евро през Европейския социален фонд и 0,5 млрд. евро чрез Фонда за европейско подпомагане на най-нуждаещите се лица.
Чрез Европейския социален фонд (ЕСФ) например във всички държави членки на гражданите се предоставят обучения, напътствия и кариерни консултации, за да се увеличат шансовете им за запазване на работните места или за намиране на нови. В Белгия ЕСФ помогна на засегнатите от пандемията хора да развият уменията си в посока на по-екологична и цифрова икономика, да се засили дуалното обучение и да се предотврати отпадането от училище. В България персоналът, работещ на първа линия в борбата с коронавирусната пандемия, получи допълнително възнаграждение, а възрастните хора и хората с увреждания получават здравни и социални услуги у дома.
Наскоро ЕК започна преговорите с държавите членки за използването на отпуснатия за 2022 г. транш от средствата по линия на REACT-EU. Сега страните ще могат да изпращат на ЕК измененията на програмите си и след като бъдат одобрени, ще имат достъп до новите средства след 1 януари 2022 г.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg