Националният археологически институт с музей при БАН получи за фонда си иманярски находки, върнати в пределите на България. Събитието се състоя в Централната зала на НАИМ, където дойдоха представители на Министерството на културата и ГДБОП.
Става дума за близо 700 предмета, открити във Великобритания, благодарение на успешните действия на ГДБОП и Министерството на културата и съвместното им сътрудничество с чужди служби, „Европол“ и „Интерпол“. Находките имат разнообразен произход като обекти и хронология, което разкрива сериозно организирана дейност за износ на ценности.
„За първи път колекция от такъв мащаб се връща в Националния археологически институт с музей. Предстои ни работа по определяне автентичността на предметите. От една страна, основният проблем със спасени находки е изваждането им от контекста. Липсата на информация къде и при какви обстоятелства са намерени, ограбва тяхната история и познанието за културно-историческото ни наследство. От друга – разпространението на фалшификати става все по-масово и България се превръща в източник за фалшиви ценности“, споделя доц. д-р Христо Попов – директор на НАИМ при БАН.
Върнатите предмети включват над 600 монети, сред които болшинството са от римско време, но с различен произход и широк времеви диапазон – републикански, императорски и провинциални. Открояват се златни гръцки статери. Сред находките са още бронзови накити (фибули, пръстени и други), фигурка на конник и др. Предметите са оценени на десетки хиляди левове. Експертизата им е извършена от английски и български специалисти в Британския музей.
Прибирането у дома на това национално богатство става възможно в рамките на Директива 93/7 на Съвета (ЕИО) от 15 март 1993 г., която осигурява механизми и процедура за връщането на защитени културни ценности, незаконно изнесени от държави членки на ЕС. Предметите са открити от полицията в Кент в специален тайник в автомобил на български гражданин в края на 2020 г. Установено е, че това са археологически културни ценности с произход от България, обект на незаконен износ от страната. Иззетите предмети са върнати на представители на Министерството на вътрешните работи и Министерството на културата през юли 2021 г. след приключване на съдебните дела във Великобритания.
Предстои находките да преминат процедура по установяване на автентичността, след което ще станат част от фонда на НАИМ при БАН.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg