Създател на модерни козметични продукти и автор на европейски патент са сред новите лауреати на „Еврика“
Определени са лауреатите на наградите на фондация „Еврика“ за 2020 г. Те се дават на млади хора до 35-годишна възраст за постижения в науката, мениджмънта, за изобретател и за фермер.
За 25-и път се връчва наградата„За постиженияв науката“
Тази година тя е за Ана Колева. Възпитаничката на Средно училище „Васил Левски“ в Севлиево и на Факултета по химия и фармация на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ защитава докторат по органична химия.
Научен ръководител е проф. д-р Росица Николова. Днес младата изследователка е вече главен асистент по органична химия. Интересното в случая е, че тя е автор на няколко нови за Факултета по химия и фармация курса – „Козметични продукти и грижи“, „Активни съставки в парфюмерията и козметиката“, „Органични материали в козметичните продук-
ти“, и води практическите занятия в съответните бакалавърски и магистърски програми. Д-р Колева е научен ръководител на двама успешно защитили дипломанти от бакалавърска и магистърска степен. Под нейно ръководство са изработени и защитени 107 курсови работи в бакалавърската програма „Химия“ и магистърските степени „Фармация“ и „Козметика и битова химия“. Участва в работните колективи на няколко научноизследователски проекта, сред които по програмата за „Млади учени и постдокторанти“ на МОН, Фонд „Научни изследвания“, Horizon 2020.
Нейни научни резултати са публикувани в две научни съобщения в международни научни издания с висок импакт-фактор и представени в 21 национални и международни научни форума.
Атестат за качеството и актуалността на изследванията на д-р Колева са и деветте цитата в международни издания. Тя е съавтор и на обзорна публикация в авторитетно международно издание.
Елена Кръчмарова е новият носител на наградата
„Млад изобретател“
Наградата се връчва за 30-a поредна година. Младият учен е възпитаничка на ХТМУ. Защитава докторат в Института по молекулярна биология „Акад. Румен Цанев“ на БАН, където продължава да работи и днес. Интересното е, че д-р Кръчмарова вече е носител на една награда „Еврика“ за млад учен. Принос за нейното развитие като млад изследовател имат акад. Иван Иванов и доц. Геновева Начева, както и специализациите във водещи научни центрове във Франция и Германия. Публикувала е 10 статии в реферирани научни списания с общ IF 17.443, които вече са цитирани 18 пъти. Нейният h-индекс според Google Scholar е 3. Научните ѝ резултати са представени на 26 национални и международни научни форума, в повечето от които тя е водещ автор. Участвала е в разработването на 7 проекта, финансирани от Фонд „Научни изследвания“, и в 5 проекта, финансирани от други източници. Фокусът на нейните изследвания е върху потенциалното терапевтично приложение на човешкия интерферон-гама.
Наградата „Еврика“ се присъжда на Елена Кръчмарова като съавтор на изобретението „Антигама мутантен протеин срещу ендогенния човешки гама интерферон“, регистрирано като патент в Патентното ни ведомство и притежаващо регистрация за Европейски патент от месец март 2020 г. Мутантните аналози ще се използват за производство на медикамент за лечение на редица автоимунни заболявания, трансплантна атеросклероза и др.
Младият мениджър на 2020 г.
е Мирослав Мирославов. Наградата се връчва за 31-ви път. Възпитаник е на СУ „Св. Климент Охридски“, специалност „Компютърни науки“. През 2015 г.
заедно с Мирослав Недялков основават софтуерната компания OfficeRnD за управление на гъвкави работни пространства.
Днес компанията е сред световните лидери в категорията, а Мирославов е изпълнителният ѝ директор. Компанията, в която работят над 70 човека, има три офиса – в София, Лондон и Атланта. Над 700 клиенти от цял свят използват ежедневно софтуера ѝ.
Близо половината са в САЩ, Европа и Азия. Привлечените инвестиции от международни фондове са за над 4 милиона долара, а приходите за миналата година надминават 4,8 млн. лв.
В същата категория е присъден и Почетен диплом на Боряна Узунова – предприемач и основател на три активни компании в България и света, посветени на елиминирането на отпечатъка от модната индустрия.
Наградата
„Млад фермер“
се присъжда за 30-и път. Носител е Виктор Гичев. Той завършва магистърска степен по специалност „Финансов мениджмънт“. Заедно със своя брат, ветеринарен лекар, преди три години реализират българско ноу-хау за млечна ферма. Започвайки от зимните и екстремните спортове, двамата братя преминават към животновъдството и в планинското село Боерица, община Ихтиман, построяват чисто нова ферма по мярката 4.1.
Първите животни влизат в нея през месец октомври 2017 г. Те са чистопороден симентал, внос от Австрия. Към настоящия момент във фермата на Виктор Гичев има 161 женски животни и 2 бика от тази порода. Кравите са избирани по родословие. Стадото е под селекционен контрол от началото на 2018 г. Средната млечност на стадото надвишава 8200 литра. Общата продукция, реализирана през 2020 г., е в размер на 400 хил. лв.
Млякото се продава на мандра в района на Карлово, която търси качествена продукция, на цена малко над средната за България.
Виктор Гичев е убеден, че европрограмите дават много добро начало и са в основата на реализацията на стойностни и високоефективни проекти.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg