Милена МИНЧЕВА
Капацитетът на Института по философия и социология (ИФС) при БАН за изследвания в областта на жените с увреждания ще бъде повишен в рамките на проект, чието финансиране е по програма „Хоризонт 2020“ на Европейската комисия. Проектът е посветен на развиване на капацитет и сътрудничество.
„Макар в неговите рамки да не се реализират същински изследвания, той е много важен, защото подпомага развитието на академичния потенциал преди всичко на младите учени. Предоставят им се възможности да обменят опит и да видят добри практики, да се запознаят от първо лице с начините на работа – например изследователски стратегии, стратегии за развитие на изследователската мрежа, за набиране на финансиране, за писане на успешни изследователски проекти и други“, споделя координаторът доц. д-р Люба Спасова от Института по философия и социология към БАН.
Целите са няколко. На първо място – повишаване капацитета на Института по философия и социология към БАН да реализира изследвания в областта на жените с увреждания и да интегрира темите за пола, уврежданията и включването им в други изследователски проекти. Проектът цели да стимулира върхови научни постижения чрез повишаване на международната свързаност и видимостта и репутацията на учените от ИФС и БАН. Основна цел е и повишаване капацитета на учените и служителите да привличат финансиране и да реализират научните си изследвания независимо от темата им. Не на последно място, важна цел на проекта е да подпомогне академичното и кариерното развитие на младите учени.
С този проект темата за жените с увреждания се въвежда в изследователското поле, а учените от различни поколения ще овладяват цялата палитра от необходими компетенции за правене на наука на световно ниво. Това става чрез международни партньорства и чрез проектно финансиране на състезателен принцип. „Надяваме се, а и целта на програмата е такава – да подпомогнем и ускорим върховите постижения и приобщаването на социалната наука в България към Европа и към света“, категорична е доц. Спасова.
Специфичен акцент на проекта е и ролята на младите учени жени. Безспорно, те са подложени на допълнителен натиск и трудности заради съвместяването на академичната кариера с личния живот. „Колкото и талантлива да е една изследователка, когато трябва да жонглираш между различни роли, кариерата често остава (дано да е временно) на заден план. Но аз съм оптимист, в БАН определено има условия, а и продължават да се полагат все повече усилия за минимизиране на трудностите, с които се сблъскват жените в науката“, заключава доц. Люба Спасова.
Продължителността на проекта е 3 години и той ще приключи през декември 2023 г. Партньори на българските учени са техни колеги от Университета в Генуа и Университета „Комплутенсе“ в Мадрид, Испания.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg