Необходимо е всички да положим усилия, за да може успешно да бъдат изпълнени проектите за Центрове за върхови пос-тижения и Центрове за компетентност.“ Това заяви изпълнителният директор на ИА „Програма за образование“ Иван Попов при откриването на годишната работна среща между Управляващия орган на ОП „Наука и образование за интелигентен растеж“ и бенефициентите по процедури „Изграждане и развитие на центрове за върхови постижения“, „Изграждане и развитие на центрове за компетентност“ и „Допълваща подкрепа за научни организации“ с одобрени проекти по Рамкова програма „Хоризонт 2020“, конкурс Widespread-Teaming, фаза 2“. В онлайн срещата взеха участие над 150 представители на екипите за управление на проектите и на УО на ОПНОИР, както и зам.-министрите на образованието и науката Ваня Стойнева и акад. Константин Хаджииванов.
Иван Попов отбеляза, че благодарение на усилията на всички минималните цели за сертифицирани разходи за тази и следващата година са постигнати и няма риск от загуба на средства по Програмата, но все още изпълнението по Приоритетна ос 1 е под средното ниво за Програмата и това изисква активната работа да продължи.
„Важно е да бъдат изпълнени заложените индикатори, защото може да се стигне до финансова корекция върху цялата приоритетна ос“, подчерта Попов. От друга страна, някои от центровете са постигнали вече 80% финансово изпълнение и е необходимо те да се подготвят възможно най-рано за кандидатстване по новата „Програма за научни изследвания, иновации и дигитализация за интелигентна трансформация“.
Представена бе и информация за извършваната вътрешна оценка на ос 1 „Научни изследвания и технологично развитие“ на ОПНОИР. Във връзка с изпълнение на препоръките на доклада на Съвместния изследователски център на ЕК „Стратегическа оценка на Центровете за върхови постижения (ЦВП) и Центровете за компетентност (ЦК) и препоръки за бъдещото им развитие“ и действията за осигуряване на устойчивост на центровете беше представен проект на „Насоки за подготовка на програми за развитие и устойчивост с бизнес планове“.
Шест центъра за върхови постижения и 10 за компетентност се изграждат в рамките на първия за образованието и науката програмен период – 2014 – 2020 г. по ОПНОИР. Най-много средства – 37%, са насочени към „Мехатроника и чисти технологии“. Следват „Индустрия за здравословен живот и биотехнологии“ – 29%, „Информатика и информационни и комуникационни технологии“ – 27%, „Нови технологии в креативни и рекреативни индустрии“ – 7%.
В област „Мехатроника и чисти технологии“ центърът за върхови постижения е един, а за компетентност са 4. В областта на информатиката и ИКТ центровете за върхови постижения са 3, а за компетентност – 2. Четири са центровете за компетентност в областта на индустрията за здравословен живот, а за върхови постижения – 1. Център за върхови постижения се изгражда за креативните и рекреативните индустрии.
В Северозападния регион няма центрове за върхови постижения, за компетентност процентно те са 8 от общия брой за страната. В Северен централен ЦВП са 2%, а ЦК – 6%. В Североизточния има баланс по 3% ЦВП и ЦК. В Югоизточния има 2% ЦВП и 1% ЦК. В Южен централен ЦВП са 1%, а ЦК – 11%. Най-наситен е Югозападният с 92% ЦВП от общия брой за страната и 71% ЦК.
ЦВП и ЦК са конкретни бенифициенти и през новия програмен период по Програмата за научни изследвания, иновации и дигитализация за интелигентна трансформация 2021 – 2027 г.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg