Това е мотото на ежегодната иновативна седмица в ЕГ „Христо Ботев“ – Кърджали
МОН финансира за втора година Националната програма „Разработване на учебни помагала за обучение по общообразователни учебни предмети на чужд език, оценяване и одобряване на проекти на учебни помагала за подпомагане на обучението, организирано в чужбина, на проекти на учебници и на проекти на учебни комплекти“. По модул „А“ на Програмата – „Разработване на учебни помагала за обучение по общообразователни учебни предмети на чужд език“, е одобрено изготвянето на 27 учебни помагала. 7 от тях създават автори от ПЕГ „Екзарх Йосиф I“ – Ловеч, 6 – педагози от 164. гимназия с преподаване на испански език „Мигел де Сервантес“ –
София, 4 – екипи от ЕГ „Фредерик Жолио-Кюри“ – Варна,
3 – учители от ЕГ „Иван Вазов“ – Пловдив, по 2 – колективи от ПЕГ „Йоан Екзарх“ – Враца, от Първа езикова гимназия – Варна, и от ЕГ „Христо Ботев“ – Кърджали, и едно е дело на преподаватели от 2. АЕГ „Томас Джеферсън“ – София. Общият бюджет за модула е 725 хил. лв.
Национално издателство „Аз-буки“ отново се включи в работата по подготовката на учебните помагала и тяхното отпечатване.
В. „Аз-буки“ представя училищата, чиито педагогически екипи са разработили 27-те учебни помагала по общообразователни предмети на немски, английски, испански, италиански и френски език.
Новите помагала са достъпни на интернет сайта на МОН – https://www.mon.bg/bg/100940.
Зина СОКОЛОВА
Езикова гимназия „Христо Ботев“ в Кърджали тази година отбелязва своя 100-годишен юбилей, като наследник на първото средно учебно заведение в Източните Родопи. То е официално открито на 23.09.1921 г. От 1983 г. е ЕСПУ с преподаване на руски и западни езици, а от 2017-а – Гимназия с преподаване на чужди езици „Христо Ботев“.
„Още миналата година бяхме започнали инициативи по повод на юбилея, но ковид мерките и ограниченията ни възпрепятстваха да ги осъществим изцяло – казва директорката Даниела Павлова. – Затова решихме патронният празник на 2 юни 2022 г. да бъде кулминацията на честванията с голям концерт. В момента пишем сценария, за да почнем подготовката.“
В гимназията се обучават 818 ученици в 32 паралелки. С успешна работа по различни европейски и национални проекти ръководството и колективът стимулират възпитаниците си да участват активно в свободния обмен на информация и идеи в днешния глобализиран свят.
„През 2017 г. гимназията получи статут на иновативно училище и оттогава качеството на образователния процес се повиши с реализиране на иновация под мото „Не учим за училище, учим за живота“ – казва директорката. – Това е годишно провеждана проектна седмица по образец, заимстван от немската образователна система. По време на тази седмица ученическите екипи представят своите проекти, което допринася за разкриване творческия потенциал и емоционалния свят на всеки ученик. Голяма част от проектите са демонстрирани на различни форуми за обмен на иновации на регионално и национално ниво. Реализирайки нетрадиционната си идея, успяхме да създадем стандарт за иновативна практика, възприет от МОН с решение проектната седмица да бъде заложена в учебните планове в начален етап. Горди сме, че замисълът на нашата иновация е оценен достойно и ще бъде разпространен и в други училища.“
Гимназията е извоювала признание на водещо учебно заведение не само в област Кърджали, но и в страната с постигнатите високи резултати в обучението. През настоящата учебна година обхватът на чуждоезиковото обучение се разширява, като се прибавят профилиращи предмети математика и информатика. Обучението тук е ориентирано към издигане ролята на ученика като субект в образователния процес. Това дава възможност на учениците да се представят отлично във всички области на науката, изкуството и спорта. Училището вече почти 20 години работи по програмата за придобиване на немска езикова диплома DSD II към немската служба за училища в чужбина. Получилите тази диплома успешно се реализират във водещи национални и международни компании. Стотици са възпитаниците на гимназията, които благодарение на този сертификат са следвали в немскоезични университети. От 10 години гимназията е и изпитен център за придобиване на Кеймбридж сертификат.
ЕГ „Христо Ботев“ е традиционен член на различни национални и международни организации (ЮНЕСКО, Асоциацията на Кеймбридж училищата, Средиземноморската фондация за междукултурен диалог „Анна Линд“, CISCO, Schulen – Partner der Zukunft, Училище посланик на Европейския парламент). Педагогическият колектив и ръководството целят да придобиват ценен опит в областта на междукултурното сътрудничество, да развият принципите на неформалното образование и да обменят добри практики в сферата на културата и иновациите, които рефлектират пряко върху всички ученици.
Всяка година ученици от гимназията се класират за участие в националните кръгове на олимпиади по чужди езици, български език и литература, история и цивилизации, философия, гражданско образование, астрономия. Многобройни са и участията им в редица национални и международни състезания и форуми. Благодарение на тези успехи често пъти Езиковата гимназия е желан партньор на МОН в организирането и провеждането на националните кръгове на олимпиади по чужди езици, философия и астрономия.
Поколения успешни ботевци са повод за гордост не само за гимназията. Те се реализират в престижни университети в България и чужбина. Мнозина се завръщат след години в родното училище, за да станат учители и да предават ботевския дух и на бъдещите поколения, заразявайки ги с чувство на принадлежност, конкурентоспособност и мотивация за успех. 26 – цял един клас, са възпитаниците на училището, които в момента работят като квалифицирани преподаватели по различни предмети.
„Езикова гимназия „Христо Ботев“ в Кърджали е пространство на знанието, таланта и толерантността – казва Даниела Павлова. – Пъстър калейдоскоп от успехи и инициативи осмисля живота в училищната среда – Гвардейски отряд, фанфарен оркестър, 4 театрални студиа на български, английски, немски, френски език, танцови състави, вокални групи, занаятчийска работилница, 13 групи за работа с талантливи ученици, 22 групи за занимания по интереси, спортни отбори. Позитивната учебна среда възпитава самочувствие. Чувството за принадлежност към училището се изгражда от определени традиции – Ботева клетва в Калофер за новопостъпилите ученици, Коледни благотворителни концерти (включително проведени онлайн), годишно тържество с родителите за награждаване на изявили се през учебната година ученици. Всичко това ни отличава от останалите училища в региона и по традиция ЕГ „Христо Ботев“ е сред най-желаните учебни заведения на територията на област Кърджали.“
Подкрепа за качествено чуждоезиково обучение
„Традиционно изданията по предмети на чужд език са с ограничен тираж в България – разказва Марина Димова, старши учител по философия и съавтор на помагалата. – Учителите, които преподаваме предмет на немски език, сами търсим източници на информация, която адаптираме към общообразователната програма по предмета. Обезпечаването с учебни помагала е пречка, която ограничава качественото чуждоезиково обучение. Макар и подпомагани от представители на Немската служба за педагогически обмен и Консултантската служба по немски език в България, за нас остава труден моментът с преподаването на предмет, за който няма одобрен единен чуждоезиков модел.
В този контекст нашият екип пое отговорността за разрешаването на един проблем с национален обхват – нуждата от единен учебен стандарт по философия на немски език.
В него участвах заедно с доказани експерти във философските среди и моите колеги от училище: Нигяр Наим – преводач на помагалата и учител по немски език, и Радка Попгеоргиева – дългогодишен заместник-директор в гимназията. По проекта работихме цяло лято без почивка, но сега можем да споделим с удоволствие удовлетворението си от постигнатия резултат. Създадохме две помагала по философия на немски език за IX и X клас, като изцяло покрихме нуждата от задаване на единен стандарт за преподаване на предмета на чужд език. И когато има такива формати, оценени и одобрени от МОН, учителят е по-спокоен и по-уверен, че това, което прави в часовете, отговаря на изискванията и на българската програма по предмета. Много по-лесна и по-структурирана е работата ни.
Получихме отлична обратна връзка и от колеги от други училища, които вече използват помагалата в електронен вариант. Работя по международния проект Jugend debattiert international – MOSO, за дебати на немски език и помагалaтa са необходима помощ и в тази посока, особено в раздел „Тези и аргументация“. Разписаните понятия, точните формулировки и предложените от нас упражнения се отличават с практическа насоченост и яснота, което е следствие от опита ни в създаване на учебници и методически разработки. Помагалата са в помощ и на колегите, които работят по програмата за придобиване на немска езикова диплома.“
Учебни помагала за изучаване
на предмети на чужд език,
разработени от авторски екипи към Езикова гимназия
„Христо Ботев“ – Кърджали
„Философия“ за IX клас и „Философия“ за X клас на немски език – Румяна Тултукова, Марина Димова, Стефка Генчева (автори на текста), Нигяр Наим (преводач), Галя Герчева-Несторова (консултант), Даниела Димитрова (графичен дизайн и автор на корицата).
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg