В системата на предучилищното и училищното образование не се допуска налагането на идеологически и/или религиозни доктрини и се забранява осъществяването на политическа и партийна дейност. Това реши Народното събрание, като прие на второ четене промени в Закона за предучилищното и училищното образование. С тях се дава и определение на политическа и партийна дейност.
Идеологии, доктрини и системи от възгледи и идеи ще се изучават за постигане целите за формиране на национално самочувствие, патриотичен дух и родолюбие у децата и учениците и при спазване на държавните образователни стандарти и на учебните програми.
Записано е още, че принципът на автономията не може да се нарушава чрез осъществяване на политическа и партийна дейност в детските градини, училищата и центровете за подкрепа за личностно развитие. При изпълнение на своите функции педагогическите специалисти трябва да са политически и партийно неутрални, да не налагат идеологически и политически убеждения, да не оказват политическо или партийно въздействие върху участниците в образователния процес и да не използват служебни ресурси за политически или партийни цели. Разпоредбата ще се прилага и за лицата, заемащи всички останали длъжности в системата на предучилищното и училищното образование.
Служител в регионално управление на образованието при изпълнение на своите функции не може да осъществява политическа и партийна дейност и е длъжен да е политически неутрален, предвиждат измененията. Той не може да използва служебното си положение за оказване на политическо или партийно въздействие върху институциите и участниците в образователния процес и да използва служебни ресурси за политически или партийни цели.
Промените в Закона предвиждат още длъжността „Директор“ в държавните и общинските институции да се заема въз основа на конкурс, проведен при условията и по реда на Кодекса на труда и на наредба, издадена от министъра на образованието и науката, съгласувано с министъра на младежта и спорта и с министъра на културата, както и с участието на представители на обществения съвет на детската градина или училището.
„Свършихме народополезно дело. Законопроектът е общо дело на всички партии, това помогна да се повиши качеството на крайния проект“, заяви от парламентарната трибуна след приемането на всички текстове министърът на образованието и науката акад. Николай Денков. Той благодари за конструктивното отношение на опозицията по време на обсъждането на законопроекта в Образователната комисия и в пленарната зала и изрази надежда този пример да бъде използван и при други гласувания по теми, свързани с образованието.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg