Системата има нужда от спокойствие преди идващите изпити, призова министър Николай Денков
Близо 72% от педагогическите специалисти са с увеличени заплати още от април, а останалите са в процес на договаряне, но считано от 1 април 2022 г. Това показва справка на МОН от 3995 училища и други образователни институции, съобщи пред Отрасловия съвет за тристранно сътрудничество в областта на средното образование зам.-министърът на образованието и науката Мария Гайдарова. По думите ѝ за първи път от много години директорите са успели да подготвят бюджетите и планираните увеличения на заплатите преди измененията в Наредба 4 за нормиране и заплащане на труда, в която са записани по-високите минимални месечни работни заплати, да бъдат обнародвани в „Държавен вестник“. Екипът на МОН е изпратил писмо, че при взимането на решение за ръст на заплатите директорите могат да стъпят на подписания анекс към Колективния трудов договор между социалните партньори и МОН, с който увеличението е договорено.
Зам.-министър Гайдарова съобщи още, че 87% от образователните институции, които са увеличили възнагражденията, са достигнали вече средния ръст от 12,3%, както и по-високи стойности от договорените. С над 13% са нараснали заплатите в 170 институции. Под 10% е увеличението в 71 институции. А в общо 305 не са решили още с колко ще бъдат увеличени заплатите, защото изчакват потвърдения бюджет с решение на съответната община или изменението в Наредба 4.
Едва половин процент от образователните институции към момента не планират увеличение на заплатите поради липса на достатъчно финансиране. „Имаме поименна справка на тези образователни институции и ще направим проверка дали там са достигнати договорените нови минимални индивидуални работни заплати. Ще направим анализ какви са причините за тази ситуация“, заяви зам.-министър Гайдарова. Там, където има проблеми, ще се търси решение съвместно с училищните ръководства и общините. Всички повишения на работните заплати ще бъдат изчислени със задна дата от
1 април 2022 г., независимо кога ще се случат. „Спрямо всеки случай ще се действа индивидуално. И ако установим нарушения, няма да се поколебаем да има административни наказания“, заяви зам.-министър Гайдарова.
Министърът на образованието и науката акад. Николай Денков призова членовете на Отрасловия съвет да сигнализират екипа на МОН за съществуващи или потенциални проблеми, за да могат те да бъдат обсъдени съвместно, а не да се водят разговори през медиите. „По този начин няма как да работим, защото сега трябва да обясняваме, че изнесеното не е вярно. Не искам да го правим“, заяви той. Преди дни от синдиката „Образование“ към КТ „Подкрепа“ обявиха, че по тяхна информация само 25,1% от работещите в системата на средното образование са подписали допълнителни споразумения за новата работна заплата.
„Навлизаме във времето на изпити след изключително тежки периоди. И най-важното, от което има нужда системата, е спокойствие. За да може учителите да работят с децата, те да наваксат и да се явят, доколкото е възможно, спокойни на изпитите. Всеки, който в момента създава
напрежение, пречи на образователната система. Нашата грижа са децата и младежите, а не партийни битки, не спорове на синдикални и работодателски организации“, отбеляза министър Денков.
Отрасловият съвет обсъди и различни предложения на социалните партньори за актуализация на държавния бюджет. В МОН досега са постъпили три предложения.
Председателят на Синдиката на българските учители Янка Такева обяви, че СБУ настоява за актуализация, която да влезе в сила от 1 октомври за системата. „Трябва да поискаме не по-малко от 20 – 25 млн. лв. допълнително към бюджета на МОН, които да се разпределят при необходимост“, заяви тя. Идеята е подкрепена и от Сдружението на директорите в средното образование.
От Съюза на работодателите в системата на народната просвета се обявиха за увеличение с поне 40% на средствата за издръжка. Субсидията трябва да бъде целева за всяка институция според броя на учениците и на класовете и според броя на сградите, ползвани от училищата или детските градини. Предлагат се и допълнителни 30% към сегашния стандарт от 650 лв. на дете в детските градини предвид повишените цени на хранителните продукти. Настоява се и за целево увеличение на парите за общежитие в зависимост от броя на учениците в тях. Иска се още държавата да приложи по-големи облекчения за сметките за електроенергия на училища и детски градини.
От синдиката „Образование“ към КТ „Подкрепа“ пък се обявиха за поне 30% ръст на единните разходни стандарти, увеличение на работните заплати на работещите в сектора с не по малко от 15%, образователните институции да се освободят от ДДС за ток, парно, вода, ремонти и др., както и от такса смет. От Независимия учителски синдикат предлагат още 15-процентен диференциран ръст на работните заплати на педагозите от средата на годината заради инфлацията. Настояват и за алгоритъм за целева подкрепа на сметките за електроенергия, отопление и хранене в детските градини и училищата.
Отрасловият съвет реши, че предложенията на социалните партньори ще бъдат взети предвид при изготвянето на актуализацията на бюджета. МОН ще проследи финансовото състояние на всички училища, детски градини и центрове и при необходимост от допълнителни средства въпросът ще бъде обсъден в рамките на актуализацията на бюджета.
Зам.-министър Гайдарова представи пред членовете на Отрасловия съвет и публикуваните за обществено обсъждане промени в Наредба 11 за оценяване на резултатите от обучението на учениците. Заедно с министър Денков тя информира и за подготовката за предстоящите национални външни оценявания и държавни зрелостни изпити.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg