До 4 млн. лева ще могат да получат училища за модернизация на материалната си база по Националния план за възстановяване и устойчивост. За детски градини с до две групи максималният размер е 1,3 млн. лева, а за градини с три и повече групи – 1,8 млн. лева. Това става ясно от проекта на насоките за кандидатстване по процедура „Модернизация на образователната среда“ на Плана, публикуван за обществено обсъждане.
Както „Аз-буки“ съобщи, общият бюджет по процедурата за създаване на съвременна образователна среда в училища и детски градини е 326,1 млн. лева. От тях 271 750 000 лв. са средства от Механизма за възстановяване и устойчивост и 54 350 000 лв. представляват ДДС и се финансират от държавния бюджет на България.
Процедурата е насочена към осигуряване на съвременна материална база и на сигурна, екологична, устойчива, включваща, привлекателна, здравословна и безопасна среда за обучение, възпитание и социализация на учащите за развитието на техния потенциал. Освен това се подкрепя преминаването към едносменен режим на обучение във всички училища и за преодоляване недостига на места в детските градини. Срокът за изпълнение на проектите е до 2026 г.
По компонент 1 на процедурата, по който могат да кандидатстват общини за общински училища и държавни училища към МОН, са разписани 236 млн. лв. Предвидено е финансиране от по 39 333 333 лв. с ДДС за всеки от шестте района за планиране. По компонент 2, по който допустими кандидати са общински детски градини, са предвидени 90,1 млн. лв., разпределени поравно между шестте района.
По компонент 1 се допускат основен ремонт, реконструкция, основно обновяване, пристрояване, надстрояване на училищна образователна среда. Пристрояване и надстрояване на съществуващи сгради за училищно образование са допустими в общините с недостиг на места в училищата и за преминаване на едносменен режим на обучение.
В рамките на създаването на училищна STEM среда може да бъдат изградени няколко вида центрове – кътове тип работилници, изследователски лаборатории, класна стая за креативни дигитални създатели, център за млади изследователи, център за технологии в креативните индустрии, център по природни науки, изследвания и иновации и високотехнологични оборудвани и свързани класни стаи. Задължително следва да се проведе обучение на педагогическите специалисти за ползване на новия STEM център от страна на съответния доставчик на оборудването.
По компонент 2 на процедурата се предвиждат основен ремонт, реконструкция, основно обновяване, пристрояване, надстрояване на предучилищна образователна среда за придобиване на цялостен обновен облик на одобрената детска градина. Пристрояване и надстрояване на съществуващи сгради на детски градини са допустими само в общините с недостиг на места в детските градини.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg