Две сърца от прасета функционираха три дни, имплантирани в гърдите на двама пациенти в мозъчна смърт, поддържани живи със системи. Постижението ще помогне на изследователите да се подготвят за бъдещи клинични изпитвания на трансплантации от прасе на човек, обявиха хирурзите от NYU Langone Health в Ню Йорк. В средата на юни те трансплантираха сърце от генетично модифицирано прасе на Лорънс Кели – 72-годишен ветеран от Виетнам. Втори пациент получи сърце от прасе на 6 юли. Екипът наблюдава и двамата пациенти в продължение на 72 часа, преди да ги свали от животоподдържащата система.
През тези три дни сърцата поддържаха кръвообращението на наскоро починалите пациенти. „Научихме изключително много от първата операция – каза хирургът Надер Моазами на пресконференцията. – Новото сърце беше твърде малко за гърдите на Кели. Така че хирурзите трябваше да коригират кръвоносните съдове и кръвният поток не беше перфектен.“
Миналата година друг екип от NYU Langone Health трансплантира свински бъбрек на жена в мозъчна смърт. Първата трансплантация на сърце от прасе е през януари: 57-годишният Дейвид Бенет оцеля 2 месеца, преди да почине.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg