Преслав Пейчев – ІV курс, III място
ВТУ ,,Св. кв. Кирил и Методий“
Научен ръководител – гл. ас. д-р Тамара Драганова
Климатът на Земята винаги се е променял поради разнообразни фактори, но промените през последните няколко века се дължат основно на увеличението на нивата на парникови газове в атмосферата, както и заради цялостната антропогенна дейност. Последствията от промените, които стават все по-видими днес, са повишение на средната температура на Земята; промяна в режима на валежите; увеличаване честотата на екстремните метеорологични явления, стопяване на морските и континенталните ледове, като в това число влизат ледените „хладилници“ на света – Северният полюс с разположения там Северен ледовит океан и Южният полюс с Антарктика.
Твърде много са полюсните мнения за климатичните промени и малката група от хора, които въобще отричат съществуването на климатични промени, които са предизвикани от човека. Светът се е променял и ще продължава да се променя в унисон с известния афоризъм на Хераклит Πάντα ῥεῖ και ουδεν μενει – „Всичко тече и нищо не остава“. Така се променя и нашата планета, но след първата индустриална революция в Англия все по-голямо процентно съотношение в промяната на климата се пада на човека.
Човечеството и съвременното консуматорско общество все повече влияят върху климата и температурата на Земята, като изгарят изкопаеми горива, изсичат „белите дробове“ на Земята – горите на Амазонка в Южна Америка и горите в Сибир, разположени в континента Азия; отглеждането на добитък; функциониращите индустриални комплекси и други.
Всичко това добавя огромни
количества парникови газове в атмосферата, засилвайки парниковия ефект и глобалното затопляне. Все повече се усеща вредното влияние на въглеродния диоксид, метана, диазотния оксид, флуоросъдържащите газове и други. Въглеродният диоксид, произвеждан от антропогенните дейности, е най-важният фактор, допринасящ за глобалното затопляне. До първата година, в която възникна пандемията от коронавирус, неговата концентрация в атмосферата нарасна с до 48% над това, което се е наблюдавало след първата индустриална революция. Процентът на въглеродния диоксид в атмосферата е толкова висок заради широката употреба в живота на човека на въглища, петрол и газ.
Горите по света спомагат за регулирането на климата, като поглъщат въглероден диоксид от атмосферата. Но те биват полезни до момента, в който не бъдат отсечени. Когато бъдат изсечени, техният ползотворен ефект се губи и „складираният“ в тях въглерод се изпуска в атмосферата, което засилва парниковия ефект.
* Заглавията са на редакцията. Есетата се публикуват
със съкращения
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg