Вкоренен е стереотипът, че в ИТ сферата могат да работят само технически грамотни хора, а тези с хуманитарни наклонности е по-добре да стоят по-далеч от информационните технологии. Всъщност се оказва, че за да преуспее човек в тази сфера, не е задължително да се увлича от точните науки. Нещо повече, в съвременния цифров свят е полезно всеки да е малко „айти“.
Цифровизацията е мегатренд, който влияе върху всички сфери от живота. Пазаруваме и правим резервации онлайн с един клик. Общуваме в социални мрежи.
Хоумофисът стана новото нормално, а главният инструмент за работа от дома е компютърът. За да се чувства уверено човек в цифровото пространство, трябва да е не само потребител, но и творец.
В програмирането умението за писане на код не е крайна цел, а инструмент, който помага да се решават проблеми. Вместо да следиш промоциите в различни магазини, можеш да създадеш приложение, което ги проследява в няколко супермаркета едновременно. И проблемът на купувача е решен!
В свое интервю основателят на компанията Apple Стив Джобс казва: „Полезно е всеки да може да програмира, защото това те учи да мислиш“. Програмирането учи да разбиваш проблемната задача на подзадачи, които да решаваш самостоятелно. След което обединяваш съставните части и получаваш комплексно решение. Това е базов навик, нужен във всяка професия.
За да напишеш програмен код, трябва да осъзнаваш как работи светът. Да декомпозираш сложните явления и да ги представяш под формата на прости последователности от събития. Програмистът трябва правилно да задава въпросите и да разбира как да намери отговора им. Ще успее в програмирането онзи, който с най-малко стъпки изгради по-къс алгоритъм.
Стереотипът за програмистите е, че са затворени хора, които седят по цял ден пред компютъра и общуват с външния свят само в краен случай. В действителност работата над ИТ проект е екипно усилие, където всеки изпълнява своята задача и всички си помагат един на друг. За да се създаде и поддържа сайт, са нужни няколко души, за компютърна игра – няколко десетки, дори стотици. Затова едно от главните умения, което се усвоява с програмирането, е работата в екип.
Всяка дейност, свързана с конструиране, развива образното мислене и фантазията. Интересът към процеса подтиква децата да задават въпроси, развива любознателност и изследователски способности.
Великият Айнщайн казва: „Логиката може да ви отведе от точка А до точка Б, а въображението – където пожелаете“. Заниманията по програмиране за деца включват елементи на игровизация и персонализация. Децата се занимават с нещо, което им е интересно, в комфортно темпо. Изучавайки ИТ, те постигат успехи и училищната програма, а понякога знаят дори повече от учителя. Дете, което се занимава с програмиране, знае как е устроен компютърът, има базови навици за работа в цифрова среда. Умее да създава сайтове, програми и като цяло, се чувства уверено при работа с техника.
Децата активно усвояват социалните мрежи, стават звезди в „Тик-ток“ и „Инстаграм“. Колкото повече съдържание пускат в нета, толкова повече внимание отделят на неговото качество. За целта трябва да могат да работят с фоторедактори, програми за монтаж на видео, текстови редактори и т.н.
Освен това за обучението по програмиране по подразбиране се използва английски. Затова детето не просто се учи да създава анимация в Scratch, но и неусетно научава езика. Това със сигурност ще му помогне в бъдеще, тъй като голяма част от професионалната литература в различните сфери се публикува на този език.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg