Насърчаването на изследователските висши училища ще позволи те да преминат на следващ етап от своето развитие и да се превърнат в ключови участници в научноизследователската и иновационната екосистема на България. Създава се възможност и за превръщането им в притегателен център за водещи учени от страната и чужбина, както и за активно партньорство с индустрията на национално и регионално ниво. Това каза заместник-министърът на образованието и науката проф. Албена Чавдарова по време на дискусия – част от Европейските дни на научните изследвания и иновациите в Брюксел, организирани от Европейската комисия.
Зам.-министър Чавдарова припомни, че с измененията в Закона за висшето образование са създадени предпоставки за стимулиране на научноизследователската дейност във висшите училища, които имат капацитет и провеждат върхови научни изследвания. По този начин се осигуряват и необходимите условия за повишаване на тяхното участие в международни, европейски и национални научно-иновационни програми, включени в Рамковата програма „Хоризонт Европа“.
Предприемачеството и иновативността могат да бъдат природно заложени и развивани, а могат да бъдат и допълнително формирани с помощта на подходящи обучителни инструменти, коментира още зам.-министър Чавдарова. Според нея е много важно не само тези умения да са част от учебните програми на институциите, но и самите преподаватели и учители да ги притежават като свои личностни характеристики и нагласи. Друг много важен фактор е степента, в която отделните институции насърчават иновативния подход и предприемачеството като част от собствените им политики и стратегии за развитие.
Европейските дни на научните изследвания и иновациите са годишното водещо събитие на Европейската комисия в тези области. То събира политици, изследователи, предприемачи и обществеността, за да дебатират и оформят бъдещето на научните изследвания и иновациите в Европа и извън нея. Събитието включва над 50 сесии, рекорден брой от 200 лектори и участници от 84 държави.
Мотото на тазгодишния форум, открит от българския еврокомисар Мария Габриел и от председателя на Европейския парламент Роберта Мецола, е „Създаваме бъдещето заедно“.
„Европейските дни на научните изследвания и иновациите са равносметка на постигнатото и визия за бъдещето. Дискусиите целят да дадат отговори на предизвикателствата, пред които сме изправени. Основен акцент са взаимодействията между науката и иновациите, образованието и културата. Имаме брилянтни учени, новатори и творци, университети във всеки регион на Европа, с чиито постижения се гордеем. Ето защо за първи път форумът ни включва сесии, посветени на връзката между образованието и иновациите, на културата и творчеството като иновационна екосистема. Целим създаване на критична маса от инициативи, подкрепящи талантите ни“, заяви Мария Габриел.
Отличават се панелите, посветени на Новата европейска иновационна програма – следващия стратегически план на „Хоризонт Европа“ за периода 2025 – 2027 г., и осигуряване на равен достъп до научни постижения за всички региони в Европа.
Ключов е и първият по рода си дебат за отключване пълния потенциал на културните и творческите сектори в подкрепа на талантите и устойчивото бъдеще на Европа. „Хоризонт Европа“ и новата общност за знания и иновации „Култура и творчество“ към Европейския институт за иновации и технологии ще подкрепят предприемачеството, ще действат като катализатор за инициативи на регионално, национално и европейско равнище с цел създаване на иновативна екосистема на културните и творческите индустрии.
„Триъгълникът на знанието „образование, иновации, наука“ не са само думи. Съдържанието, с което ги изпълваме, ще носи ползи за обществото, младите хора, бизнеса. Тази амбиция е постижима с координация и сътрудничество – от европейско до местно ниво. Европейските дни на научните изследвания и иновациите са послание за подкрепа за Европа на знанието и талантите“, каза още Мария Габриел.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg