Юлия
БАЙМАКОВА
Учебник за българските войници, издание 1907 г., щик от пушка „Манлихер“, използвана по време на Първата световна война, кортик, каска, манерка и други фронтови вещи от Втората световна война, предмети с историческа стойност могат да се видят не в някой музей, а в ПМГ „Яне Сандански“ – Гоце Делчев.
Експозицията е плод на целогодишна работа по проект от съвместна програма на МОН и Министерството на отбраната „Изучаване и съхраняване на традициите и историята на Българската армия“. Екипи от ученици под ръководството на преподавателите по история в училището са работили по различни теми, свързани с традициите на Българската армия. Всички разработки, видеа, направени с офицери от запаса, и други материали са публикувани в сайт, а събраните реликви – изложени в специално направена за целта витрина в гоцеделчевската гимназия.
Много от експонатите са свързани с родовата памет на местни фамилии. Така медалите, с които е награждаван за военни заслуги по време на Втората световна война неврокопчанинът Тошко Яврийски, са донесени от неговата праправнучка Елена Бозукова, възпитаничка на гимназията.
Силно впечатление правят вещите на генерал лейтенант Андрей Боцев, началник на отбраната на Република България през периода 2017 – 2020 г., предоставени от негови близки. Във витрината са изложени и експонати от по-ново време – например плакети и медали, връчени за участие в мироопазващи мисии.
„Експозицията е много добро средство за онагледяване на часовете по българска история в X клас и за профилирана подготовка в XII клас, както и за заниманията в клубовете по предмета.
В този кът провеждаме някои от нашите уроци. Тук учениците се докосват до живата история и по-добре разбират каква е ролята на Българската армия в нея“, споделя преподавателят по история в гимназията Боряна Вълчева.
За пълноценното протичане на учебните часове допринася и големият плазмен телевизор, на който учениците наблюдават интересни видеоклипове и учебни филми, които им помагат по-добре да осмислят изучаваната материя.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg