„Към 30 септември 2022 г. са изплатени над 78% от средствата по Оперативната програма „Наука и образование за интелигентен растеж“ в размер на около 1 милиард и 60 милиона лева.“ Това стана ясно от думите на проф. Георги Вайсилов – изп. директор на Изпълнителна агенция „Програма за образование“, при откриването на годишното публично събитие „Постижения и перспективи“ на ОПНОИР. По думите му зад отчетените резултати за брой проекти и участници стоят историите на учениците и учителите, на образователните медиатори, както и подкрепените разнообразни дейности и инвестиции за децата, учениците, студентите, учителите, преподавателите във висшите училища и изследователите от научните организации.
Проф. Вайсилов подчертава, че през новия програмен период добрите практики и натрупаният опит от успешните проекти от ОПНОИР се надграждат и доразвиват в новата програма „Образование“ 2021 – 2027 г.
Сред основните ѝ цели са подобряване на качеството в предучилищното и училищното образование, модернизацията на учебното съдържание и приобщаващото образование.
„Голямата ни цел е всяко българско дете да ходи на училище и да се чувства там достатъчно добре и на мястото си. Чрез ОП „Образование“ ще надградим постигнатото и ще включим в този процес и голяма част от родителите, особено в маргинализираните групи. Ще се опитаме чрез тях да привлечем повече деца в училище. Те трябва да осъзнаят, че ако децата им са образовани, ще могат да намерят своето място на пазара на труда“, коментира и зам.-министърът на образованието и науката Надя Младенова.
На форума своя опит и ползите от участието в проекта „Подкрепа за дуалната система на обучение“ споделят от ПГ по транспорт „Макгахан“ – София. От столичното 136. ОУ „Любен Каравелов“ разказват за участието по проекти „Подкрепа за приобщаващо образование“, „Равен достъп до училищно образование в условията на кризи“ и „Образование за утрешния ден“.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg