Едно от най-неблагоприятните места за живот на Земята е киселото езеро в главния кратер на вулкана Поас в Коста Рика. Водата в него, освен че е много кисела, е пълна с токсични метали и много гореща, на моменти дори кипяща. Газовите изригвания причиняват внезапни експлозии от пара, пепел и камъни. Но именно в такава среда вероятно се е зародил земният живот. Бактериите от рода Acidiphilium са единствените, които живеят в киселото езеро, и се предполага, че това означава, че може да съществува живот и на Марс.
През 2017 г. екип от биолози изследва какви промени са настъпили в микробното разнообразие на обекта след последното изригване, и открива начин за оцеляване на микроорганизмите в езерото. Изследването е публикувано в списание Frontiers in Astronomy and Space Sciences.
Чрез секвениране на ДНК на организми в езерни проби екипът потвърждава, че бактериите имат широк спектър от биохимични способности, които помагат на микроорганизмите да издържат на екстремни и динамични условия. Бактериите могат да създават енергия, като използват сяра, желязо, арсен, въглеродна фиксация, прости и сложни захари. Това надминава очакванията на учените. Според тях така животът се адаптира към екстремни условия в стремежа си да оцелее.
Независимо от смъртоносната среда хидротермалните системи осигуряват повечето от ключовите съставки за еволюцията на живота, включително топлина, вода и енергия. Предишните търсения на живот на Марс са се фокусирали върху езера и реки. Но според изследователите трябва да се обърне внимание и на местата, където преди милиарди години са се намирали горещи източници. Учените смятат, че има някои доста подходящи места по края на кратера Джезеро, където точно сега се намира марсоходът Perseverance.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg