Аз-букиНационално издателство за образование и наука
Няма резултати
Вижте всички резултати
Няма резултати
Вижте всички резултати
Аз-буки Национално издателство за образование и наука
Няма резултати
Вижте всички резултати
Начало Новини Новини 2022 Брой 38, 2022

Ето го отново проблема с пълния и краткия член

v.genkov@azbuki.bg от v.genkov@azbuki.bg
21/09/2022
в Брой 38, 2022
0
Защо „мекането“ е толкова заразно?
0
Споделяния
0
Прегледи
Share on FacebookShare on Twitter

Ивелина СТОЯНОВА*

Всички знаем основното правило за членуване при съществителните нарицателни имена от мъжки род – ако изпълняват служба на подлог, приложение към подлога или са част от съставно именно сказуемо след глаголите съм, оказвам се, ставам, се членуват с пълен член, а във всички останали позиции в изречението – с кратък член.
Някои хора обаче се колебаят как да членуват съществителното в изречения като това: Ето го човека или *Ето го човекът.
Проверка може да се направи, като се замени съществителното с местоимение: ако може да се замени с местоимението той, значи е подлог; а ако на негово място може да се постави местоимението него, значи е допълнение.
Така става ясно, че в Ето го човека съществителното човек е допълнение, защото при замяната става Ето го него, а не *Ето го той. В случая позицията на човек в изречението се подсказва и от краткото местоимение го – налице е удвояване на допълнението, при което дадена дума (човека) и краткото местоимение (го) означават един и същ обект и заемат една и съща позиция в изречението.
Има колебание при членуването на допълненията и при изречения с безлични глаголи за изразяване на състояние от типа: Ученика го мързи или Ученикът го мързи; Човека го боли рамото или *Човекът го боли рамото. В тези случаи можем да разберем дали съществителното е подлог, освен със замяна с местоименията той или него, и като проверим дали се съгласува със сказуемото в изречението. Ученика го мързи и Учениците ги мързи – формата на глагола не се променя по число, значи съществителното не е подлог. Когато съществителното е подлог, сказуемото се променя, за да се съгласува с него: Човека го боли кракът, Човека го болят краката (в случая подлозите са съответно кракът и краката и глаголът се съгласува с тях).

*Д-р Ивелина Стоянова работи в Института за български език „Проф. Любомир Андрейчин“ при Българската академия на науките.

Your Image Description

Свързани статии:

За употребата на прилагателните ерозионен, ерозивен и ерозиен За синонимията на думите безопасност и сигурност Хайде да ядем деца! Съгласувайте правилно!

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":

Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

Телефон: 0700 18466

Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg

Научните списания се продават и в книжарница „Сиела“ – подлез на Ректората на СУ „Св. Св. Климент Охридски“.

Адрес: София 1000, бул. „Цар Освободител“ №22

Етикети: Написаното остава

Последвайте ни в социалните мрежи

Предишна статия

Нов подход на ЕС към откриването на рак

Следваща статия

Пореден успех на родни таланти

Следваща статия
Пореден успех на родни таланти

Пореден успех на родни таланти

Последни публикации

  • Два медала за България от Европейската олимпиада по математика за момичета
  • Приложение ще проверява възрастта на децата в интернет
  • Имат ли езикознанието и математиката допирни точки?
  • ХVІІ международен (извънреден) конгрес на славистите (Париж, 25 – 30 август 2025). Факултет по славянски филологии, Софийския университет „Св. Климент Охридски“
  • Програма „ДОМИНО 2“ беше представена в кампанията „Парад на професиите“
  • МОН организира дискусия за повече инвестиции в науката
  • Учители обсъждат в София нов инструмент за проследяване на детското развитие в градините
  • Отличия за призьорите в XXIX национален конкурс за весела детска рисунка „Малките нашенци“
  • Рекорден брой участници събира XXXI национален конкурс „Диньо Маринов“ във Варна
  • Над 150 младежи участват в 52. национална младежка астрономическа конференция
  • Бобрите допринасят за биоразнообразието на влажните зони
  • „Математиката не е само за зубъри“, в това е категоричен младият учен Владимир Митанкин, един от хората, въвели термина полуцели числа
  • В Кюстендил откриха нов STEM център в ПГ по селско стопанство
  • От зов за помощ до реална подкрепа
  • От часа по програмиране до „Онлайн лекар“ – ученички от Варна разработват здравен стартъп
  • Проф. Миглена Темелкова, председател на Съвета на ректорите: Необходима е промяна в модела на финансиране на университетите
  • Как се появяват нови думи?
  • Приказната нощ на Русе
  • Ученици стажуват пробно по проект за дуално обучение
  • Предложение: „Треньор по вид спорт“ и „Помощник-треньор по вид спорт“ стават регулирани професии
  • Министър Сергей Игнатов обсъди с ректора на Бургаския държавен университет развитието на научната дейност на висшето училище
  • Поздравителен адрес от министъра на образованието и науката проф. Сергей Игнатов до „Аз-буки“

София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

+0700 18466

izdatelstvo.mon@azbuki.bg
azbuki@mon.bg

Полезни линкове

  • Къде можете да намерите изданията?
  • Вход за абонати
  • Начало
  • Контакт
  • Абонамент
  • Проекти
  • Реклама

Вестник „Аз-буки”

  • Вестник “Аз-буки”
  • Абонамент
  • Архив

Научните списания

  • Стратегии на образователната и научната политика
  • Български език и литература
  • Педагогика
  • Математика и информатика
  • Обучение по природни науки и върхови технологии
  • Професионално образование
  • История
  • Чуждоезиково обучение
  • Философия

© 2026 JNews - Premium WordPress news & magazine theme by Jegtheme.

bg_BG
en_US bg_BG
Няма резултати
Вижте всички резултати

© 2026 JNews - Premium WordPress news & magazine theme by Jegtheme.