Нелицеприятна истина е, че ще има още една грипна пандемия в бъдещето на човечеството. Дали това ще бъде причинено от „роднина“ на смъртоносния щам на птичия грип, който в момента сее хаос в популациите на птици по целия свят, може само да се гадае. Тъй като вирусът, наречен H5N1, може да бъде смъртоносен за птици, бозайници и хора, изследователите следят внимателно съобщенията за нови случаи. Притеснителното е, че новият вариант на H5N1, който се появи през 2020 г., не само се е разпространил повече от всякога сред птиците, но се среща и в други животни, засилвайки опасенията за избухването на нова епидемия при хората.
Новият вариант на щама се свързва с измирането на тюлени в Мейн миналото лято. През октомври е имало огнище на H5N1 във ферма за норки в Испания, съобщават изследователи в Eurosurveillance. (Не е ясно как норките са се заразили, но животните са били хранени със странични продукти от домашни птици.) Морски лъвове край бреговете на Перу и диви мечки, лисици и скунксове, които ловят птици, в Съединените щати и Европа също са имали положителен тест за вируса.
В световен мащаб стотици милиони домашни птици са умъртвени или умрели от новия вариант. Също така е вероятно да са загинали и милиони диви птици, въпреки че малко правителствени агенции ги броят, казва Мишел Уил – вирусен еколог в Университета в Сидни, която изучава инфлуенцата по птиците: „Този вирус е катастрофален за птичите популации“. Докладвани са и няколко случая при хора, въпреки че няма доказателства вирусът да се разпространява сред хората.
Невъзможността да се предвиди кои вируси на птичия грип могат да преминат към хората и да предизвикат епидемия, е отчасти свързана с пропуски в знанията. Тези птичи патогени обикновено не се заразяват лесно или не циркулират сред бозайниците, включително хората. И учените нямат пълна представа за това как може тези вируси да се променят, с което да заплашат здравето на хората.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg