Светлана КРУМОВА
Дълги години основен акцент в образователната система бяха академичните резултати, малко внимание се обръщаше на емоционалната страна на процеса. Но ако едно дете се намира в среда, където е ценено и подкрепяно, със стабилни взаимоотношения и в безопасност, то ще се чувства добре и ще работи по-ползотворно.
В това са убедени ръководството и преподавателите в СУ „Сава Доброплодни“ в Шумен. Голяма част от благоприятния климат, създаден в образователната институция, се дължи и на непрекъснато обновяващата се среда. Училището е най-голямото в града, в него днес се обучават 1352 ученици. Приемът в гимназиален етап се осъществява в шест паралелки, три от които са с творчески профил – музика, изобразително изкуство и хореография. Останалите три са с фокус към софтуерни и хардуерни науки и чужди езици.
За последните две години са ремонтирани изцяло физкултурният салон и площадките за баскетбол, минифутбол и тенис с обща площ 3468 кв.м. Изградени са спортни съоръжения и е положена пътека за бягане. Реконструирани са двете хореографски зали, а в двора са обособени две външни класни стаи. Бисер в тази подредена и красива перлена огърлица от учебни пространства е изцяло обновеният тавански етаж. Това е подаръкът, който педагогическият екип на СУ „Сава Доброплодни“ си прави по повод 30-годишнината на училището. Неугледният тавански етаж е превърнат в STEM център, обособени са творческите ателиета по живопис, скулптура и кабинетите по китара, гайда, акордеон, кавал и естрадно пеене, има и кът за отдих. Реализирана мечта е собственото звукозаписно студио за нуждите на музикалните таланти. Нелеката задача, която преди време си поставя ръководството на училището в лицето на директора Албена Иванова-Неделчева, е изпълнена и донася огромно удовлетворение на всички.
„Вече 30 години нашето училище създава традиции и играе съществена роля в духовния живот на града, в тясно взаимодействие с Министерството на образованието и науката, областната управа, Община Шумен, ШУ „Епископ Константин Преславски“ и културни институти не само в града. Всичко това е част от мисията ни да вдъхновяваме, да откриваме и създаваме, да формираме ценности и отговорност – казва директорката. – За нас е важно да стимулираме творческия поглед, креативността и сътрудничеството, от една страна, и дизайнерското отношение към детайла, дигиталната грамотност и развиването на аналитично мислене, гъвкавост и поемане на отговорност. Стимулираме изследователския дух у учениците в процеса на занимание.“
През 2020 г. училищното ръководство се фокусира върху средата, в която учат децата. През 1992 г. усвоената площ за учебни цели е 3483 кв.м. 30 години по-късно тя е 4562 кв.м. Само за последните две години за дворното пространство от Министерството на образованието са отпуснати над 428 177 лв., а училището инвестира още над 257 000 лв.
По Националната програма за изграждане на STEM центрове от МОН отпускат 275 000 лв. и отделно за реконструкция на останалата част от тавана – 247 хил. лв. Училищното настоятелство също помага за обособяването и обзавеждането на творческите ателиета и звукозаписното студио с над 8000 лв.,
а от бюджета на училището са отделени близо 200 000 лв.
„Иновативната среда вече измества традиционните класни модели, а част от мисията на всяко училище е да предвижда промените и да подготвя бъдещите активни граждани на това общество. Пътят преминава през изграждането на красива, сигурна, здравословна и толерантна среда, през насърчаване на индивидуалните заложби и представянето на учебното съдържание по привлекателен и достъпен начин“, коментира Албена Иванова-Неделчева.
Днес училището е изправено пред достатъчно предизвикателства. Динамиката на технологичното и икономическото развитие изисква непрекъснато адаптиране на преподаватели и среда към социалните промени. Категорично към това в дефиницията за желано училище може да се добави, че това е място, пълно с радост, любопитство, надежда, знания, каквото е СУ „Сава Доброплодни“ в Шумен. Преподавателите там не ограничават творческия потенциал на детето и му помагат да се чувства част от значим процес.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg