БСУ „Д-р Петър Берон“ – Прага, Чехия, чества своята 75-а годишнина
Българското средно училище „Д-р Петър Берон“ в Прага, Чехия, чества своята 75-а годишнина на 31 март. Подготовката за юбилея започна още миналата година, а празничната програма ще продължи цял ден – от 11 до 18 часа. „На 31 март гостите ще имат голям избор за духовни преживявания“, казва пред „Аз-буки“ директорката Мария Носикова. Българското училище ще сподели 75-ата си годишнина с около 400 гости, сред които са представители на Министерството на образованието и науката, бивши възпитаници, участници в юбилейната програма от България и Словакия.
Стела МАРИНОВА
Начало на празничния ден ще сложи двучасов юбилеен концерт под надслов „75 години български дух, култура и просвета в сърцето на Европа“, който ще се проведе в голямата зала в Градската библиотека в Прага.
„Различното от предходния юбилей е концепцията. Този път решихме да поканим танцови и певчески състави от различни училища и читалища в България. Идеята беше много повече хора да дойдат, да видят и чуят за училището – споделя Носикова. – Това е част от рекламната ни стратегия за популяризиране на училището ни. Има много хора в България, които не знаят, че в Чехия има държавно училище, и често не правят разлика между нас и съботно-неделните училища.“
С изпълнения в празничната програма на 31 март ще се включат възпитаници на БСУ „Д-р Петър Берон“ и над 100 деца от България и Словакия. Поздрав към гостите по случай 75-годишнината ще отправят училищният хор „Лира“ в Прага и малчуганите от начален етап. А от театралното студио „Златното ключе“ ще покажат артистични заложби. „Поканили сме танцовия ансамбъл „Браво“ към НЧ „Хаджи Димитър“ в Сливен, Националното музикално училище за фолклорни изкуства „Филип Кутев“ в Котел, детския духов оркестър „Джуниър бенд“ към СУ „Емилиян Станев“ във Велико Търново, танцовия състав на 140. СУ „Иван Богоров“ от София, както и вокалната група „Славейче“ при другото държавно българско училище – БСУ „Христо Ботев“ в Братислава, Словакия. За реализацията на този замисъл съм признателна както на директорите на гореизброените училища, така и на общинските кметове на Сливен и Велико Търново – Стефан Радев и Даниел Панов“, споделя директорката.
Носикова открехва завесата на празничния концерт и издава малък детайл от предстоящия празник. „Една от песните, с които децата от Словакия ще ни поздравят, се казва „Дано“ на Богдана Карадочева, в която, както знаете, се пее: „Ако до всяко добро същество застане поне още едно…“. Смислен текст, който ни напомня, че чисто човешките, личностните ни качества са също толкова важни, колкото и високият професионализъм – заявява директорката. – Устроени сме да търсим смисъла в онова, което правим. Често казваме, че това или онова няма смисъл. Чехите също казват „то не дава смисъл“. Всичко, което правим тук, в българското училище, с моите колеги, има смисъл, затова го правим, и то от сърце. Благодарна съм за тяхната отдаденост и отговорност.“
Времето за юбилейния концерт е ограничено. Затова в сътрудничество с Българския културен институт и неговия директор Володя Гоцев и общината на Прага 1 ще бъде дадена още една възможност за изява на гостите под наслов „България пее и танцува в сърцето на Прага“. Тя ще се проведе на открита сцена на самия Староместки площад от 16 до 18 часа. Носикова подчертава, че трите български институции в Чешката република – посолството, културният институт и училището, си сътрудничат изключително добре.
„Признателна съм на българските посланици, с които съм работила през последните години – Лъчезар Петков, Йордан Първанов и настоящия Йордан Мичев. След МОН, те са нашата подкрепа и опора на място – заявява директорката. – Изказвам благодарността си от мое и от името на колегите си към нашия учредител – Министерството на образованието и науката, към експертите, към Наталия Михалевска – директор на дирекция „Образование на българите зад граница и училищна мрежа“, както и на РУО – София, за методическата и организационната подкрепа. Радваме се на добър диалог и с родителите и сме наясно, че целта ни е обща. Обгрижвани сме отвсякъде. Когато имаме подкрепата на толкова много хора и мислим в една посока, нещата се случват.“
В следобедните часове, след края на юбилейния концерт, гостите биха могли да посетят фотоизложбата „Бунтът на духа – основна сила по пътя към свободата“, ситуирана в Българския културен институт. Тя се организира от БКИ в Прага и Националния музей „Васил Левски“ в Карлово и е свързана със 150-годишнината от гибелта на Апостола.
За тези, които искат да посетят училището, е предвиден Ден на отворените врати на 30 март. Те ще могат да разгледат и съвместната изложба на ученици от БСУ „Д-р Петър Берон“, 4 съботно-неделни училища и интернет радио „Татковина“. Тя е под наслов „Заедно по пътя на Кирил и Методий“ и е разположена в актовата зала на училището.
Преди това – на 29 март, ще се проведе интересна среща между бивши и настоящи ученици. Носикова получава предложение от бивша възпитаничка, която към момента е професор във висше училище в България, при идването ѝ за юбилея да се срещне и да разкаже на сегашните ученици някои аспекти от живота и дейността на патрона д-р Петър Берон, които е изследвала. Преподавателката няма да е единственият бивш ученик от Българското школо в Прага, който ще се наслади на празничния концерт. За годишнината пристига цяла група от България.
„Поради спецификата на училището нямаме постоянен състав на класовете, както е в България. Едни деца идват, други си отиват, малко са тези, които са завършили тук от I до XII клас. Поради тази причина е била прекъсната връзката с учениците, които са завършили преди много години – казва Носикова. – Изключително благодарна съм на Иво Рашев и Цветелинка Малчева, бивши възпитаници на училището, за това, че успяха да издирят и да се свържат с около 200 души, които назад в годините са се обучавали в БСУ „Д-р Петър Берон“. Това е мисионерска дейност! На всички сме изпратили покани и една част от тях ще дойдат.“
През тази учебна година в училището се обучават над 130 деца от I до XII клас. „По време на пандемията преживяхме трудни времена. Немалка част от българите в чешката столица останаха без работа и се върнаха в България. Това доведе до намаляване броя на децата ни. Но сега бих казала, че наблюдаваме обратния процес. Отново се завръщат и възстановихме до известна степен броя им отпреди пандемията“, обяснява директорката.
Учениците имат възможност за две форми на обучение – дневна и самостоятелна. 122 от децата са в дневна форма и учат на едносменен режим. Часовете им не се различават от тези на децата, подготвящи се в училищата в България. В БСУ „Д-р Петър Берон“ учат по българските учебни програми, полагат и всички национални външни оценявания и държавни зрелостни изпити. За най-малките – учениците от начален етап, училището предлага и следобедни занимания в целодневна организация.
В Чехия спортът е изключително популярен и част от учениците на БСУ „Д-р Петър Берон“ тренират в известни чешки отбори.
С гордост директорката дава за пример Нино Томов, който до миналото лято е бил част от чешки хокеен отбор, а сега играе за Канада. Никола Илиев е бил вратар на българския национален отбор по хокей на лед. Денис Пейчев, също състезател в националния отбор на България по хокей, получава наг-
рада за спортните си успехи на Световното първенство по хокей на лед в Истанбул през февруари 2023 г. Николай Антонов пък е състезател на „Смихов 1913“ – Прага.
През последните 3 –4 години интерес към училището проявяват и лица от други националности.
Две деца от Република Северна Македония вече го завършват успешно. Те живеят в Чехия и избират да учат в българско училище вместо в чешко.
„При нас учат деца от украински, руско-полски, арменски, сирийско-румънски, българо-чешки произход. Тази година записахме и две бесарабски българчета от Молдова. Интересът към училището нараства. Това ни радва, но и задължава, тъй като тези ученици подлежат на допълнително обучение в зависимост от установените дефицити. В начален етап, както и при по-големите ученици, колегите полагат сериозни усилия за усвояването на българския език, тъй като впоследствие ще държат НВО и държавен зрелостен изпит по български език. Не можем да си позволим небрежност“, категорична е директорката.
Училищният живот се допълва от различни извънкласните дейности и кръжоци по националните програми. В училището функционират 6 клуба, три от които по Наредбата за приобщаващо образование. Това са „Аз и светът около мен“ с ръководител Валентина Лазарова, „Посланици на природата“, ръководен от Мирела Стоянова, и „Музиката – минало, настояще и бъдеще“ с ръководител Иван Бетувски, учител по музика. По НП „Роден език и култура“ пък се провеждат заниманията на училищния хор „Лира“ и театралното студио „Златното ключе“ с ръководител най-младия учител по БЕЛ Марио Огнянов.
По новата Национална програма „Заедно в изкуствата и спорта“ е сформирана вокално-инструментална група, закупени са музикални инструменти, правят се нови аранжименти на популярни български песни. „Радва ни желанието, с което учениците се включват в бенда и в момента репетират трескаво поради предстоящи участия, освен изявата на юбилейния концерт“, заявява Носикова.
Допреди 5 години за училището е била достъпна само една национална програма – „Роден език и култура зад граница“. „Благодарение на МОН през последните 4 години училището получи достъп и развива дейност и по други национални програми“, обяснява директорката. Така например вече трета година работят по НП „Иновации в действие“. Ученици и педагози от Чехия пътуват до България, за да обменят опит с училища от Списъка на иновативните. През април петима учители ще посетят 90. СУ „Ген. Хосе де Сан Мартин“ в София. Миналата година са били в Природо-математическата гимназия „Проф. Емануил Иванов“ в Кюстендил, а по-миналата – в СУ „Св. св. Кирил и Методий“ във Велинград. „Това е изключително полезно за нас, тъй като училищата в България могат да си взаимодействат, да обменят опит по-често, а ние сме на 1300 км и се радваме, че подобна програма вече е достъпна и за нас“, споделя Носикова.
Училището е финансирано и по НП „Осигуряване на съвременна, сигурна и достъпна образователна среда“. Благодарение на средствата по модул „Подкрепа на целодневното обучение“ се преобразява класната стая, която се използва от учениците в групата за целодневна организация на учебния ден. Тази година по модул „Площадки за обучение по безопасност на движението по пътищата“ пък получават финансиране. Скоро пред училището предстои да бъде направена площадка за обучение на най-малките ученици за безопасно движение по улиците. До миналата година работят и по НП „Образование за утрешния ден“. Благодарение на всичко това в училището ни влезе значителен финансов ресурс“, казва директорката.
За обучението на учениците средното ни училище в Прага е обезпечено с компютърен кабинет, физкултурен салон и актова зала, в които се провеждат всички тържес-
тва и културни мероприятия. Във всяка класна стая има мултимедия. Разполагат и с две интерактивни дъски, както и с персонални лаптопи за всеки учител, осигурени от МОН.
„В техническо отношение училището е обезпечено, а колегите ми са много активни“, заявява Носикова. И дава пример с бинарен урок, който учителите по философия Луиза Станева и по музика Иван Бетувски демонстрират в XI клас. Преподавателите показват как добавената реалност може да бъде част от учебния час. „На практика, те превръщат класната стая във виртуална галерия, в която учениците се запознават с различни направления, анализират картините на известни художници, като благодарение на добавената реалност самите картини се намират в средата на класната стая. Толкова беше интересно на учениците и изисква изключително високи технологични умения“, обяснява директорката.
В края на февруари тази година подобен урок се провежда и в начален етап с най-малките ученици с класен ръководител Валентина Иванова. Темата е свързана с природата и животинския свят. Тогава в средата на класната стая с помощта на добавена реалност са пренесени китове, акули, вълци и всякакви животни, които децата галят, хранят или от които бягат.
В училището към момента работят 19 педагогически специалисти и трима души непедагогически персонал. „Често ни питат каква е разликата между българско държавно училище на територията на Чешката република и училищата в България. Това, което ни отличава, е, че повече от половината от колегите са назначени по чешкото законодателство. Те са местни лица с постоянен статут на пребиваване в Чешката република – обяснява Носикова. – Оттук следва, че директорът трябва да борави добре не само
с българското, а и с чешкото законодателство, което засяга образованието и чешкия Кодекс на труда.“ Учителите с постоянен статут са с постоянни трудови договори. Останалите са командировани и изпратени от МОН съгласно Наредбата за дългосрочните командировки в чужбина. Директорката допълва, че независимо от породените юридически и нормативни различия няма разделение на екипа. „Има нещо много по-голямо, което ни обединява и превръща учителската професия в мисия – обичта, възпитанието и образованието на децата ни, на онези, които ще са нашето продължение“, категорична е тя.
Друга особеност е, че средното училище подлежи на двоен контрол – не само от страна на МОН, но и от чешкото Министерство на образованието, младежите и спорта. „Фигурираме в списъка на международните училища в Чехия под номер 14. Длъжни сме да спазваме всички разпоредби и изисквания, поставени от чешките власти. В непрекъсната комуникация сме – с министерство, фирми, социални служби, полиция, противопожарна служба и др. Трябва винаги да си даваме сметка, че тук не просто представляваме училището, а и държавата ни. А това е задължение и отговорност – заявява Носикова. – Радвам се, че до себе си имам прекрасен, високо квалифициран и отговорен колектив. Това са хора, които имат невероятен потенциал и поотделно, и взети заедно. Смея да се надявам, все по-често да срещам хора, които са отдадени на професията ни.“
Директорката очаква в най-скоро време към екипа ѝ, макар и за кратко, да се присъединят и първите студенти на Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“. Те ще могат да реализират практика си в БСУ „Д-р Петър Берон“. Това е възможно благодарение на договор за сътрудничество, който сключват двете образователни институции.
По думите на Носикова 75-годишнината е време за равносметка. Засяга и темата за проблемите в образователна система.
„За мен един от основните проблеми е свързан с качеството на образованието. Наред с прецизирането на учебниците и учебните програми, е необходимо да фокусираме погледа си към нас. Да променим нагласите си, да бъдем по-интересни и идейни. Да има повече живот в часовете, да разнообразяваме методите на преподаване. Те трябва да са в съзвучие с децата и техните нагласи. Иначе рискуваме да изглеждаме скучни, дори архаични понякога – смята директорката. – Това, че даден учител владее добре дигиталните технологии, не го прави непременно добър преподавател. Но и самотни теоретични знания и компетенции не стигат. Трябва да се търси винаги баланс.“
Редове от историята
Решението за разкриване на българско училище в Прага е взето през октомври 1948 г. „Знае се, че това е по инициатива на родолюбиви българи, дошли като градинари в тогавашна Чехословакия. Преди това дълго време се е поддържало частно българско училище, в което са учили техни деца. Впоследствие Министерството на народната просвета взема решение за откриване и на държавно училище. То изпраща в Прага две учителки. Първо Богдана Тошкова, а след това и Александрина Неделчева. Те полагат основата на настоящото българско училище“, споделя директорката Мария Носикова.
Новото училище започва да функционира на 2 януари 1949 г. През годините училището претърпява доста трансформации. Постепенно се увеличава както броят на учениците, така и на педагозите. През 1996-а училището е преобразувано в Българско средно общообразователно училище със заповед на министъра на народната просвета и с решение на педагогическия съвет получава името „Д-р Петър Берон“. За известен период е с професионална насоченост и предлага обучение с профил „Технологичен – Туризъм“. Към настоящия момент БСУ е с хуманитарен профил. Учениците могат да изучават български език и литература, история, география и философия като профилирана подготовка във втори гимназиален етап.
През всичките години от съществуването си досега училището е разположено в един от най-престижните райони на чешката столица – Прага 6, известен като „Кварталът на дипломатите“. Сградите, в които се е помещавало повече от половин век обаче, са били под наем. На 3 март 2003 г., във връзка с 55-годишнината от създаването си, училището получава подарък – нова сграда в една от най-красивите части на Прага – ул. „Рихтарска“. „На 31 март ще имаме още един повод за празнуване. Освен 75 години от създаването на училището тази година се навършват и 20 години, откакто то получава сградата, в която се помещава и към момента, в непосредствена близост до Посолския комплекс на България“, казва директорката Носикова.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg