Модерната физическа среда и технологичното оборудване в STEM центъра ни за технологии в креативните индустрии, който действа вече година, повишават интереса на учениците към учебния материал. Колегите, които прилагат и нови методи на преподаване, споделят, че отношението на децата към часовете в центъра е променено и те са много доволни.“
Това споделя пред „Аз-буки“ Здравко Караджов – пом.-директор по учебната дейност на СУ „Христо Ботев“ в Джебел. По думите му прилагането на технологиите дава на учениците възможност да съпреживяват това, което изучават, и да бъдат активна страна в образователния процес. От друга страна, STEM центърът е разширил възможностите на учителите, особено на тези, които преподават природни науки, да направят учебния материал по-интересен и разбираем за децата.
Екипът на училището, ръководен от директора Незиха Хасан, изгражда центъра около идеята за прилагане на основополагащи за бъдещите поколения технологии. В него учениците могат да направят първи стъпки в професиите на 3D аниматор, 3D дизайнер, осветител, звукооператор, тонрежисьор, сценарист. Подкрепа при създаването на центъра и на концепцията за него училището получава от своя партньор „Кабината БГ“ ООД (www.teacher.bg). Оттам препоръчват няколко практически стъпки, които помагат да се разработи добра STEM концепция.
На първо място, трябва да се определят нейните цели и конкретни задачи. Необходимо е запознаване с различните области на STEM, актуални тенденции, иновации и открития. Трябва да се акцентира върху интердисциплинарния подход. Концепцията трябва да е възможно най-приложима към действителността, като включва реални проблеми и ситуации, които да се решават чрез нея. В концепцията трябва да залегнат и практически активности – проекти, експерименти или задачи, които ще стимулират интереса и мотивацията на учениците. Важен елемент е и участието в мрежи и общности, които се фокусират върху STEM обучението. В същото време, STEM обучението трябва да се популяризира, като се създават информационни материали, участва се в събития и се организират демонстрации, които да покажат значимостта на STEM обучението. Не на последно място, концепцията трябва да се адаптира спрямо динамично развиващото се обучение в областта на STEM.
Технологичният център в СУ „Христо Ботев“ в Джебел е открит през април 2022 г. Създаден е с финансиране по НП „Изграждане на училищна STEM среда“ на МОН. Общата инвестиция е над 330 000 лева. Почти 300 хиляди са средствата от МОН, Общината влага около 17 000 лв., а останалото са собствени средства на училището. В центъра са обособени аудио- и снимачно студио, дигитална зона, гримьорна, апаратна, стая за подготовка на учители. Закупени са лаптопи, интерактивни дисплеи, компютри за моделиране и рендиране, 3D принтер, машина за формоване, озвучителна техника, видеокамери, осветителна техника, очила за виртуална реалност.
„Децата са доста напред с технологиите. И се увличат, особено когато има учител, който да ги насочи и да им покаже как се случват нещата, свързани с науката – казва още пом.-директорът. – Вече имаме и няколко деца, които много добре се справят със заснемането на наши и общоградски тържества и с последващата обработка на снимките или видеоматериалите. Интересно им е, разучават техниката и софтуера. Освен това колеги записаха свои уроци, които използват в работата си.“
В STEM центъра часове по различни предмети имат предимно учениците в гимназиален етап, където има една паралелка с профил „Природни науки“. През настоящата учебна година в училището се обучават общо 415 ученици. Разбира се, всеки учител може да използва тази зона за занимания със своите ученици. „Насърчаваме и колегите от начален и прогимназиален етап да използват възможностите на центъра. Колеги проведоха вече и интердисциплинарни уроци в STEM центъра, които прилагат и досега в работата си“, продължава Караджов.
Отбелязва, че ако един училищен екип не се подготви пълноценно и не усвои необходимите знания и умения, то какъвто и STEM център да се изгради, той би бил само красива зона. Затова още при изграждането на центъра учителите от СУ „Христо Ботев“ преминават през няколко обучения. „По самата програма имахме обучения за създаване на интерактивно образователно съдържание, по 3D и компютърно моделиране, цифрова обработка на звук и фотография, за безопасност в интернет, за преподаването в онлайн среда и използването на различни електронни платформи“, уточнява Караджов. Освен това партньорите на училището от „Кабината БГ“ също провеждат две обучения на учителите.
„При нас през обучения преминават не само учителите по природни науки, а всички. Защото всеки, независимо от предмета, който преподава, може да направи по-интересни и разбираеми уроците с помощта на новите технологии, да приложи различни методи на преподаване. Не мислим да спираме обученията, тъй като винаги има какво ново да се научи в развиващата се дигитална среда“, категоричен е Караджов.
Сега екипът на СУ „Христо Ботев“ – Джебел, възнамерява да надгради технологичния си център с оборудването и обзавеждането на високо ниво на кабинет по химия и биология и по информатика със средства за изграждане на STEM центрове по Националния план за възстановяване, които ще получи всяко българско училище. В тази връзка, зам.-директорът Караджов споделя, че би било добре, след като се създадат STEM центровете във всяко училище и се натрупа практика, в следващите няколко години да се засилят връзките между образователните институции и те да споделят добрия опит, който ще придобият. „Защото независимо от сходните технологични решения именно хората, които работят в подобен център, ще го направят различен със своите идеи и практики. И на равнище области е лесно да се координират подобни срещи, за да се споделят и използват добрите решения“, смята той.
В заключение Караджов отбелязва, че се надява новата STEM среда да промени и нагласите на децата към изучаването на природни науки и повече ученици да се насочат към тях и в гимназиален етап, и след завършване на средното си образование.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg