„Тая зарязана и полусрутена воденица стоеше усамотена на най-горния край на дола…“. Така Иван Вазов описва в романа „Под игото“ Дядо-Стояновата воденица. Мястото, където героят му Бойчо Огнянов-Кралича чака скрит за отмъщение. Днес, 130 години по-късно, често посещаваният културно-исторически обект, намиращ се в близост до Сопот, редовно отваря вратите си за ученици.
В началото на учебната година учители от ОУ „Св. св. Кирил и Методий“ в подбалканското село Антон избират Воденицата за едно от местата, на които ще проведат урок по родолюбие. Той е първият от поредицата иновативни интердисциплинарни уроци по история и БЕЛ.
„Преподавателят по история Христина Генова и преподавателят по български език и литература Вера Бойчева решиха съвместните им уроци по родолюбие да започнат от Сопот – разказва директорът на Основното училище в село Антон Радка Христова. – От къщата музей на Иван Вазов, девическото училище и Дядо-Стояновата воденица“. Посветен на тримата братя Вазови – Иван, Владимир и Георги, урокът е част от идеята на преподавателите да затвърдят у децата наученото по двата предмета с няколко изнесени урока. Чрез придобиването на лични впечатления и усещания учениците да се доближат до живота на големите българи и да разберат по-добре тяхната роля и значение.
Следващият иновативен урок е посветен на 175 години от рождението на Христо Ботев. Седмокласниците от Антон подготвят кратък рецитал по стихове на поета, а преподавателите ги провокират с интересни
въпроси. Урокът е представен пред педагогическия екип и представители на Настоятелството, Обществения съвет и родители.
Но къде, ако не в „бунтовната столица на българското Възраждане“ – Копривщица, се проявяват най-силно патриотичните чувства на българите. Затова и децата от село Антон се подготвят сериозно и очакват с вълнение поредната изнесена педагогическа практика.
„Кулминацията на уроците по родолюбие – казва Радка Христова – се състоя на 3 април в музейния комплекс на Любен и Петко Каравелови в Копривщица. Там се проведе иновативният урок за V, VI и VII клас по БЕЛ и по история на тема „Животът на Любен и Петко Каравелови – пример за висок морал и родолюбие“. Това е третият интердисциплинарен урок за тази учебна година“.
Този път урокът е по-мащабен и се представя пред по-голяма публика. Присъстват кметовете на общините Антон и Копривщица – Андрей Симов и Бойка Дюлгярова, директорите на ОУ „Св. св. Кирил и Методий“ в Антон и на СУ „Любен Каравелов“ в Копривщица – Радка Христова и Марияна Цолова, и преподавателските екипи на двете училища.
„Учениците започнаха с великолепно лирическо отклонение. Представиха избрани епизоди от повестта „Българи от старо време“ и изпяха „Хубава си, моя горо“ като увод в атмосферата на Каравеловото творчество – пояснява директорът. – След това преподавателите им представиха онези моменти от биографията на братя Каравелови, които доказват, че безкористно и честно са служили на Отечеството си“.
И за да усетят учениците гена на българщината, в края на урока преподавателите подготвят изненада за тях – посещение в копривщенския Музей на хляба и традиционните храни. Там децата слушат увлекателна лекция, а после с удоволствие месят първия си хляб.
„Отнесоха си го вкъщи заедно с хубавите емоции от този ден“, споделя Радка Христова. И добавя, че след впечатляващия урок по родолюбие програмата на двете училища е продължила с прожекция на българския филм „Петя на моята Петя“.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg