Емилия Иванова, директор на 90. СУ в София, намира място в книгата „Хората, които променят България 2022“
Петя Петрова
Исках да включа представител на образователната сфера, който показва, че в българските училища се случват хубави неща, когато те се ръководят от способни лидери“, казва авторът на книгата „Хората, които променят България“ Даниел Пенев. Втората част на изданието имаше премиера в края на ноември 2022 година. В него присъства Емилия Иванова – директор на 90. СУ „Ген. Хосе де Сан Мартин“ в София.
Нейната история е разказ за личен успех, но и доказателство, че в сферата на средното образование у нас работят професионалисти. „А те знаят какво и как да направят – продължава Даниел Пенев. – Разбират, че ефективната екипна работа е ключовият инструмент за осъществяване на амбициозните им цели. Умеят да привличат съмишленици за своите каузи и ръководят повереното им учебно заведение с усещане за мисия в името на учениците, учителите и родителите.“
Директорът на 90. СУ в София привлича вниманието на Даниeл Пенев със своята инициативност и активност в името на ученици и учители. Плод на нейните усилия е добре оборудван и просторен STEM център, който Емилия Иванова създава заедно със своя екип и архитектурно студио „Лусио“. Представянето на директора на столичното средно училище в книгата започва така: „Ако ви помолят да посочите местата в България, където се прилагат иновативни идеи и практики в училищното образование, вероятно ще назовете София, Пловдив, Бургас и Варна. Възможно е да отбележите, че дори в тези градове такива идеи виреят най-вече в частни училища. Почти сигурно е, че няма да посочите общинско училище в столичен квартал, който от години е обект на шеги и често се появява в медиите с новини за кражби, побоища и други тревожни явления. Един директор от близо 15 години бори митове и предразсъдъци точно в такова училище. Това е Емилия Иванова – директорката на 90. СУ „Ген. Хосе де Сан Мартин“ в квартал „Люлин“, която доказва, че там, където има воля за нововъведения в полза на учениците и учителите, има и начин те да бъдат осъществени въпреки бюрократичните спънки и произтичащите от тях примирение и апатия“.
Историята на Емилия Иванова става част от едно повествование, което предлага на читателите 30 различни примера за хора, работещи в бизнеса, здравеопазването, културата, медиите и гражданския сектор, чиито усилия и пос-
тижения превръщат България в по-добро място за живот.
Емилия постъпва на работа в 90. СУ като учител по математика през 1999 г. Два месеца по-късно става заместник-директор, а впос-
ледствие – и директор. През 2008 г.,
след три години начело на Българското училище в Братислава, се връща на директорския пост в 90. СУ. Оттогава насам сформира екип от млади и инициативни учители, на които дава пълна свобода на действие. Организира учебния процес съобразно нуждите и интересите на учениците и изгражда обширен център за изучаване на наука, технологии, инженерство и математика за близо половин милион лева. За този период броят на паралелките за ученици в първи клас се увеличава до пет, а през 2021 г.
училището получава награда „Златна ябълка“ в едноименния конкурс на Националната мрежа за децата.
„В началото на моята кариера от учителите се очакваше да сме основен източник на информация – казва директорът на 90. СУ. – В момента учителят е по-скоро организатор – не е нужно да знае всичко, достатъчно е да може да подкрепи търсещия ученик в някаква ситуация, да го насочи. В този контекст децата се отпускат повече, защото божеството е слязло от трона и нещата стават много по-естествено.“
Даниел Пенев се доверява на опита и мнението на Емилия Иванова за новата роля на учителя днес и вярва, че по същия начин ролята на днешните будители е различна. „За мен „будител“ не е категория, която е съществувала само в епохата на Възраждането и във връзка с националната борба за освобождението на страната ни през XIX век – казва Даниел. – Будител е роля, в която всеки от нас може да влезе, при условие че се осмели да поеме отговорност, и си постави за цел да гради, а не да руши, да помага, а не да възпрепятства, да действа с разум и сърце, а не да се задоволява с критикуване и празни приказки.“
Именно създателят на кампанията „Будител на годината“, журналистката Ива Дойчинова написва предговора на „Хората, които променят България 2“. А идеята за такъв вид книга се заражда у Даниел в резултат на пътуванията и обучението му в чужбина. Осъзнава, че представата за България у самите българи е леко изкривена и че въпреки проблемите и дефицитите в различни области, които има страната ни, тя е източник на чудесни възможности за съзидание, за смислени иновации чрез градивни всеобщи действия. Работата му към сдружение „Тук-там“, което свързва българите с образование и/или професионален опит в чужбина и българите, учещи и работещи в страната, го запознава с образовани и дейни хора. Те доказват, че развитието на България зависи основно от нашите ценности, изобретателност, постоянство и желание за съзидание. Така Даниел Пенев започва книга с истории за наши сънародници, които решават конкретни проблеми в конкретни сфери и дърпат обществото ни напред. Издателство AMG Publishing прегръща идеята му и с общи усилия се стига до появата на „Хората, които променят България“.
Книгата включва общо 60 истории, разделени в две части. Първата част излиза през 2019-а,
втората през 2022 година. На пазара трудно се открива останал екземпляр от първото издание. Интересът е провокиран от идеята, вложена в заглавието. Кои са тези, които правят живота у нас по-добър, по-смислен, по-удобен? Как го правят и наистина ли го постигат?
Сред героите, чиито истории са разказани в двете издания, са имената на Йоана Колева – съосновател на JAMBA, Атанас Райков – старши директор „Растеж на водещи пазари“ във Viber, Кремена Кунева – народен представител и съосновател на фондация „За доброто“, актьора и застъпник на различни социални каузи Александър Алексиев.
Директорът на 90. СУ в София Емилия Иванова е единственият герой от сферата на средното образование във втората част на „Хората, които променят България“. Присъства обаче университетски представител в лицето на Евелина Келбечева – преподавател по история в Американския университет в България. В първото издание се представя придобилата квалификация „учител“ с програмата за подготовка на учители на фондация „Заедно в час“ Леда Аврамова, която след като се преквалифицира, продължава и днес да преподава в училище. За техните истории ученици и студенти научават и на представянията на книгата, които издателите организират в средни училища и университети в София и страната.
Определил себе си като „смислотърсач“, журналистът и преводач Даниел Пенев ще продължи да разказва за вдъхновяващи личности като Емилия Иванова, избрали градивните действия и личната отговорност пред апатията, мрънкането и търсенето на виновни. „Онова, което свързва всички герои на книгата – обяснява Даниел, – е тяхната несломима вяра в силата на всеки един човек да променя света към по-добро. Те са хора, които предпочитат да бъдат на арената, а не на трибуните като зрители.“
Идеите се презентират по-добре в STEM центъра
Директорът на 90. СУ „Ген. Хосе де Сан Мартин“ в София Емилия Иванова споделя с
в. „Аз-буки“ една от последните инициативи в училището.
В STEM център „раСТЕМ“ на 90. СУ в средата на ноември ученици от гимназиален етап представят предриемаческите си идеи, разработени съвместно с учители и ментори като финално събитие по проект „УНИПРЕД – деца обучават деца“. Презентира се идеята за създаването на биоградинка „Свежест“. Учениците разказват за етапите, през които са преминали, и за изводите, до които достигат при реализацията.
През годината гимназистите участват в практически дейности и менторски сесии по проекта, който се осъществява с финансовата подкрепа на Столична община – Програма „Европа“ 2022. В дейностите учениците упражняват работа в екип, публична реч, ефективна комуникация, разрешаване на проблеми и креативни решения. Точно по тези теми имат възможност да се изявят и по време на финалното събитие. Младежите демонстрират уменията си за говорене пред публика, споделяйки повече за екипната работа, за наученото по време на практическите занимания и предизвикателствата, пред които са се изправили. Те разказват, че в процеса идеите им преминават през много изменения и подобрения, които налагат промяна и в начина на реализацията им.
На финалното събитие на проект „УНИПРЕД – деца обучават деца“ в STEM центъра на 90. СУ присъстват и представители на партньорските организации – сдружение „Алианс за регионални граждански инициативи“ и фондация „Каузи“. Младите хора получават положителна обратна връзка от тях, както и насоки за подобряване на предприемаческите им идеи. Финалното събитие е поредната инициатива, осъществена и чрез възможностите, които предоставя откритият в училището СТЕМ център.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg