Поколението, което сега се обучава, не е същото, като това преди 10 или 20 години. Съвсем разбираемо, това налага нуждата от поднасянето на информация по нов и по-различен начин. И тук идва ролята на учителя, който с всеки изминал ден има все по-голяма свобода на действие. Той дирижира работата в час и точно той може да разнообрази урока, поднасяйки го по креативен начин. И тук не говорим само за въвеждането на информационните технологии и средства, а за приспособяване на учебния материал към потребностите, интересите и възможностите на децата.
В часовете си учителят по музика в 32. СУИЧЕ „Св. Климент Охридски“ прилага иновативната практика „Направи макет на музикален инструмент и научи повече за него“. Така учениците се запознават с устройството на различните
музикални инструменти. И когато всеки от тях сам, със собствените си ръце изработи макет на цигулка или пиано, след това няма как да не знае всичко за него. Тук информацията не е поднесена под формата на урок в учебник, новите знания достигат до децата посредством собствения им опит.
Тази педагогическа практика не е задължително да се използва само в часовете по музика, а може да бъде приложена по всеки друг предмет. Единственото условие е да има желание.
Положителни примери като този с учителя по музика Александър Митев има във всяко българско училище. И за радост, не са рядкост, а стават все повече с всеки ден. Не трябва да забравяме само да ги популяризираме с цел разчупване на рутината в час. Времето, в което живеем, ни предоставя много възможности, затова нека се възползваме от тях.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg