Много сълзи съм проронила, докато гледах усмихнатите лица на деца и учители на 15 септември в България“, споделя в откровен разговор за в. „Аз-буки“ Стоянка Колева – училищен ръководител на Българското неделно училище „Св. св. Кирил и Методий“ в Барселона. На 10 септември българката, която има 20-годишен стаж като учител в родината си, откри официално 15-ата учебна година на създаденото по нейна инициатива българско школо в Испания.
Не някой друг, а Христо Стоичков – най-популярният българин в Испания, подава ръка на Стоянка Колева. Случва се в първите години от престоя ѝ в каталунската столица, когато разбира, че спомените за времето, изкарано в училищните класни стаи в България, няма така лесно да се заличат. „Липсваше ми тази работа. Плачех, докато гледах по телевизията тържествата за първия учебен ден и 24 май – разказва Колева. – Това ме подтикна да се опитам да създам българско училище. Да настоявам нашите сънародници да знаят, че има къде децата им да се срещат и общуват с други българчета, че могат да научат повече за България, за езика и културата ни.
А защо не и един ден да се върнат в родината добре подготвени.“
През 2009 г. председателят на Асоциацията за приятелство и сътрудничество между Каталуния и България „Свети Георги“ Христо Стоичков подкрепя идеята за създаване на училище като част от дейността ѝ и гласува доверие на Стоянка Колева да се заеме с изготвянето на първия проект. Когато проектът печели, еуфорията е голяма. БНУ „Св. св. Кирил и Методий“ се превръща в първото място за нашите сънародници в Каталуния и Барселона, където могат да се събират, да учат децата си на българско четмо и писмо, да честват заедно празници. И както казва Стоянка Колева – да предават българските традиции на младото поколение.
Започват с 22 деца и с частично финансиране от МОН по програмата „Роден език и култура зад граница“. С помощта на друг българин – Илиян Пенев, се настаняват в две малки класни стаи в инсталациите на Олимпийския комплекс в Барселона. Така благодарение на огромното си желание, въпреки че не разполагат с необходимото техническо оборудване и най-подходящите условия за работа, Стоянка Колева и нейните съмишленици успяват да осъществят идеята си. „Изградих педагогически екип от петима души, двама от които и до днес работят с нас“, казва училищният ръководител. Припомня си, че с излизането на ПМС №90 за българските училища зад граница учебното заведение е лицензирано и вписано в списъка на МОН. Щастието им се усмихва и по отношение на пространството за провеждане на учебните занятия. Приютява ги голямото каталунско училище Escola Pía Sant Antoni. „Истински късмет е, че в лицето на нашите домакини наемодатели срещнахме хора, които искрено се възхищават от това, което правим, и безрезервно ни помагат“, споделя Колева. В същата сграда можем да открием БНУ „Св. св. Кирил и Методий“ и днес, години по-късно.
„Петнадесет години са дълъг период, в който нещата динамично се променят – разказва училищният ръководител. – Срещали сме много трудности, неразбиране, не беше лесно да мотивираме повече сънародници да водят децата си в българското училище. Една от причините е голямата им натовареност.
В Каталуния официалните езици са два – испански и каталонски. В местните училища децата учат и трети западен език. Българският става четвърти. Освен това спортът сред младежите в Испания е широко застъпен и много ученици активно спортуват, а състезанията им винаги са в събота. Поради това всички, които успяват да съчетаят седмичните си ангажименти с посещение на българското училище в събота, за нас са истински герои.“
Преди 8 години Българското неделно училище разкрива филиал в малкия град Мойет дел Вайес, недалеч от Барселона. Стоянка Колева разказва, че повечето от мъжете в българските семейства, живеещи там, са международни шофьори. Когато са на път, за майките става трудно да се придвижват с децата до големия град. За тяхно удобство обучението се провежда в съботните следобеди, а част от учителите пътуват до Мойет дел Вайес. В момента в двете училища се обучават 125 деца. Всичко, което се прави за тях, е еднакво и техните общности се чувстват като едно цяло – имат общ родителски съвет, организират съвместни мероприятия и чествания.
„Моята лична мотивация, като учител и ръководител на училището, е, че обичам децата и професията си – признава Стоянка Колева. – Най-трудните години от пребиваването ми в Испания бяха първите, когато дойдохме със семейството ми и трябваше да напусна училището, в което работех почти 20 години. Въпреки че имам силен характер и не се предавам лесно, смятам, че за да устои един учител в чужбина на всички предизвикателства, да ръководи ученици и учители, да комуникира успешно с родителите и да движи училището напред, трябва да притежава няколко важни качества. Най-напред трябва да е убеден, че това, което прави, е смислено и нужно на хората, за да може да убеждава и тях. Освен професионална квалификация трябва да притежава организаторски и комуникативни умения, защото непрекъснато ни се налага да работим с местните институции. И накрая, но не на последно място – да бъде честен с хората. Те идват по свое желание и искат да намерят при нас това, което сме им казали. Трябва да оправдаем доверието им.“
2023/2024 учебна година училището стартира със състав от мотивирани педагози. И ако за някого това е просто клише, екипът на Колева добре знае, че само вътрешното убеждение може да обясни как се работи всяка събота в продължение на години.
„Хубаво е, че и семействата ни подкрепят. Дори доброволно се включват и когато е необходимо, помагат за каузата“, добавя тя и изброява по име всеки от преподавателите. Това са началните учители, сред които е и самата тя, Десислава Златарска и Айше Назиф, учителят по български език и литература Николай Каламов, преподавателката по история и цивилизации и география и икономика Илиана Илиева-Дъбова, хореографът Венцислав Ангелов, който води часовете по български народни танци, младата учителка по музика и цигуларка Ася Насрула, както и завършилата испанска филология Юлия Янарова, която занимава децата в часовете по извънкласно четене.
„Може би в началото нещата бяха малко хаотични – казва Стоянка Колева. – Но днес българското неделно училище в чужбина е стабилно изграден модел, който непрекъснато се надгражда. Без постоянното финансово подпомагане от МОН трудно би съществувала тази огромна мрежа от български училища по целия свят. Усъвършенстват се учебните програми, издават се нови, адаптирани учебници и помагала. Дава се възможност на децата да сертифицират знанията си по български език в ДЕО на Софийския университет. Учителите, които ръководя, постоянно се стремят към самоусъвършенстване и повишаване на професионалните си качества и умения. Всички се стараят да са в крак с новостите в българското образование. Нашата колега Илиана Дъбова участва и печели награди в педагогически конкурси.
От друга страна, комуникацията с МОН е много по-лесна. Електронните системи облекчиха формата за водене на отчетност, за ползване на електронни образователни ресурси, а социалните мрежи дават възможност за общуване и обмяна на опит между училищата по света. Затова мисля, че институцията българско училище в чужбина има бъдеще. Тенденцията, която наблюдавам, е, че в чужбина идват все повече квалифицирани млади хора, привлечени от по-доброто заплащане. Тук се раждат все повече деца – в български семейства и в семейства от смесени бракове. Нашата задача е да запазим българските им корени – чрез езика, културата и традициите. Поради това е важно българските училища зад граница да съществуват. Те се оформят и като трайни културни средища със събитията, които организират не само за децата, а и за българските общности по места – фестивали, концерти и представления с гости от България.“
Когато говори за България, училищният ръководител на БНУ „Св. св. Кирил и Методий“ в Барселона с гордост споменава фолклорната формация „Гергьовден“. Създадена едновременно с училището, тя съществува и до днес. Първоначалният замисъл е родителите да се забавляват, докато чакат децата си. Но групата, стартирала с 6 души, постепенно се разраства и започва да приобщава всеки, обичащ българския фолклор. За ръководителя на Формацията – хореографа Венцислав Ангелов, Колева казва, че е момче с харизма: „Той не говори, изразява се с танц. Научи всички на български хора и най-изявените започнаха да участват във фестивали, да пътуват до различни градове на Испания. Разполагаме също с красиви носии и с тях формацията участва в училищните ни събития. Когато излязат на сцената, са истинска радост за душата и очите!“
На 10 септември в каталунската столица едно от българските неделни училища по света започна своята 15-а учебна година. В центъра на Барселона се чува българският химн и звучи българска реч. Тържеството вълнува децата и техните родители. Менчето с вода, питата с меда… Всичко е тук. След приветствието на Колева и поздравителния адрес от името на генералния консул на Република България децата изнасят поетичен рецитал. После минават под венец от цветя и влизат в класните стаи. „Това са мостовете – казва Стоянка Колева, – които гради българският учител, където и да се намира по света“.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg