Единственото начално училище в Самоков се изгражда най-напред в местността Зелена върба. В началото на XX век там растат само върби и храсталаци, но самоковци решават, че ще постороят училище, което да е близо за хората, живеещи от другата страна на река Искър. Първата копка е направена през 1937 г., а от следващата – 1938-а, започват и учебните занятия. Макар тогава училището да носи името на своя благодетел – чорбаджията Маньо Филипов, предоставил част от имотите си за нуждите на образованието, в началото на 90-те за патрон е избран художникът Станислав Доспевски.
Зафир Зограф – син на иконописеца Димитър Зограф и племенник на известния художник Захари Зограф, избира псевдонима Станислав Доспевски и остава в историята като ярък представител на Самоковската художествена школа и един от най-значителните възрожденски художници и иконописци.
Днес цялата общественост на Самоков и на село Доспей, където вече има културен дом на негово име, празнува 200 години от рождението му. Началното училище, все още единственото такова в околността, отбелязва и своята 85-годишнина. Два празника се събират в едно, така че в началото на декември Читалище паметник „Отец Паисий 1859“ в Самоков да се огласи от песни, кръшни народни танци и хора. Тържественият спектакъл е озаглавен „Фолклорът – магичен и вечен“. На сцената излизат не само малките ученици от началното училище, но и изпълнители от оркестър „101 каба гайди“.
„Подготвихме изненада за гостите си – казва диркторът Камелия Асенова. – Поканихме смолянските гайдари и солиста им Красимира Чуртова, както и гласовитата Пирина Христова, музикантите Виктор Джоргов и Мариян Маринов.“
На концерта присъстват председателят на Комисията по образование и наука в Народното събрание Красимир Вълчев, народният представител Валентин Милушев, началникът на РУО – София-област, Росица Иванова, кметът на Община Самоков Ангел Джоргов, общински съветници, представители на бизнеса, духовници, директори, бивши учители от училището и родители.
„Магията на българския фолклор завладя присъстващите в залата на читалището – споделят от училището. – Емоциите варираха от усмивки, предизвикани от традиционния за българина хумор, до повявата на сълзи в очите от вълнение. НУ „Станислав Доспевски“ за пореден път показа, че 85 години съхранява и предава на поколенията народните традиции – символ на несломимия български национален дух.„
След 85 години непрекъснато обновяване на материалната база и подобряване на условията за обучение на малките ученици, Началното училище може спокойно да продължи напред. 307 ученици се обучават от 34 учители, ръководени от директора Камелия Асенова. Удовлетворени са, че предоставят на малчуганите участия в дейности от различни области – наука, изкуство, спорт, образователни и занимателни игри. Вървейки по стъпките на своя патрон, който е убеден в ползотворното влияние на изкуството и дори съзира необходимост от откриване на паралелка по рисуване, децата от I до IV клас в Самоков отделят време на разнообразни занимания по интереси. Те се включват и в разучаване на български хора и народни обичаи, а от началото на 2022 г. разполагат със специална стая за интересите си.
С основата цел да стимулира развитието на учениците по проект „Заедно учим, творим и се забавляваме“ на НП „„Осигуряване на съвременна образователна среда“ училището оборудва помещение с различни материали и пособия, художествена и учебна литература, образователни и занимателни игри. Стаята е обзаведена и с различна от традиционната класна стая мебелировка, като атмосферата предразполага към игри, забавления и творческа дейност, а също така допринася за приятното целодневно пребиваване в училище.
Като живеещи в подножието на Рила, самоковци естествено са пристрастени към зимните спортове. От тази учебна година обаче в НУ „Станислав Доспевски“ залагат и на физическата култура чрез обучение по баскетбол. На 4 декември четвъртокласници посещават урок тренировка по баскетбол в спортната зала на града и ентусиазирани от играта, обещават да усъвършенстват уменията си с топката.
Училището разполага с възможност за изнесени часове в дървената беседка на двора, има тоалетни за лица с увреждания. Едно от достойнствата на преподавателския екип е насърчаването на добротворчеството сред учениците. НУ „Станислав Доспевски“ открива учебната 2022/2023 г. с мотото „Да помогнем на бедстващите от Карлово!“ и по осъществяващата се тогава инициатива „Вместо цвете да помогнем на хората от Община Карлово, пострадали от наводненията“ събира сумата от 4040 лв.
„От съкровищницата на миналото черпим силата, за да успяваме в настоящето и да гледаме уверено в бъдещето“, казват от екипа на училището. И вярват, че възпитават у децата отношение към традициите, към богатото духовно и културно наследство, завещано от предците ни и от техния патрон Станислав Доспевски, чиито стенописи красят едни от най-известните църкви и манастири в България.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg