Ние сме интересно училище със смели амбиции и мечти, което е желано не само за ученици от всички квартали в София, но и от близките населени места до столицата. Най-голямото преимущество на 33. ЕГ „Света София“, това, с което много училища не могат да се похвалят, е близостта между учител и ученик, между директор и ученик, между всички, които са част от нашето семейство“, разказва за в. „Аз-буки“ директорът на гимназията Стоименка Димитрова. През настоящата учебна 2023/2024 г. учениците в гимназията са 661, разпределени в по 5 паралелки от VIII до XII клас. Езиците, които се изучават интензивно, са английски и френски, а като втори език – испански, руски, немски и френски.
„Опитваме се да отговорим на предизвикателствата на съвременния ден“, обяснява моята събеседничка. От четири години в училището се сформира по една професионална паралелка със специалност „Екскурзоводско обслужване“. Възпитаниците в нея изучават интензивно английски език, а вторият е по избор – китайски или гръцки. 33. езикова гимназия „Света София“ е единственото училище в столицата, където се изучава гръцки език като втори чужд език. Освен това то е и базово училище на Софийския университет „Св. Климент Охридски“.
Интересът към комбинацията от английски с китайски и английски с гръцки в последно време е много голям. Вече четвърта поред година столичната гимназия работи съвместно и с Института „Конфуций“ в София, откъдето осигуряват преподавател по китайски език, който влиза в часовете и преподава съвместно с техния учител. „Това е изключително полезно за учениците ни, защото те черпят информация от източника и могат да се докоснат до автентичния китайски език“, допълва моята събеседничка.
От настоящата учебна година е сформирана и нова STEM паралелка с профил „Предприемачески“ и интензивно изучаване на английски език и втори чужд език немски. „Имаме езиково многообразие, многообразие от профили и една професионална паралелка“, обобщава ръководителят на учебното заведение.
Езиковата гимназия осъществява ползотворно сътрудничество вече трета година с фондация „Америка за България“ по програма „Фулбрайт“. Така при тях постъпва на работа помощник-учител по английски език от САЩ. Той влиза в учебните часове в VIII, IX, X и XI клас. „Опитваме се да сме максимално полезни на учениците си при изучаването на чуждите езици“, допълва Димитрова.
Освен това работят и по проект „Училища на големите въпроси“ на фондация „Темпо“. Проектът е свързан с това да помогнат на учениците не само да усвояват новите знания, но и да могат да ги прилагат на практика. „Основното тук е възможността да се реализират междупредметните връзки. Това помага на младежите да се справят с предизвикателствата на всекидневието, отговаряйки на големите въпроси“, обяснява тя. В училището има сформирани пет екипа от преподаватели по различни дисциплини, които се обединяват около разрешаването на един въпрос. По този начин те се допълват в учебния процес, като използват компетентностния метод на първо място.
През ноември в училището се провежда урок на тема „Как тежим?“ със специален гост Емилия Иванова от Фондацията. Учениците от IX клас работят в продължение на един месец по тази тема, търсейки отговора на поставения въпрос чрез физиката, биологията и българския език. Резултатите, до които стигат, са повече от любопитни. Оказва се, че влиянието на нашето тегло е много по-сложно и дълбоко явление от едно измерване в контекста на физиката и биологията, още повече като добавим и философските измерения на въпроса.
В училището предлагат и богата гама от занимания по интереси. Театралната им група е продължение на традициите на училището, поставени още при самото му основаване. В началото са имали такава формация, след това за срок около 15 години – не. И вече трета година поред дейността на театралното студио е възстановена. „Това театрално студио е изключително интересно и притегателно място за нашите ученици“, споделя моята събеседничка. Съвсем наскоро представят творчеството на Бранислав Нушич. Изявата е пред учениците на гимназията, но за сметка на това вълнението на малките актьори е неописуемо.
Другият клуб, с който много се гордеят, е клуб „История“, чиито възпитаници редовно участват в престижни исторически конференции. Гимназията също организира такъв тип форуми. Последният от тях е съвместен с Регионалния исторически музей в София и е посветен на Априлското въстание. За първа година участници от клуб „История“ се включват и в Националния конкурс „Места и памет“ на МОН в категория „Видеофилм“. Те завоюват първо място с изследователския си проект „Любов по време на Холокоста“. На второ място се класират на две национални ученически конференции – „Васил Левски – вулкан от човечност“ и „80 години от спасяването на българските евреи“. Гостуват и на емблематичното предаване по БНТ „История.bg“, в което взимат активно участие по темата „Тюркски миграции към българските земи XI – XIV век“. Специална награда получават и от Шестия национален ученически конкурс по историческа памет „Будител“ с доклада си за Санстефанския мирен договор.
В училището на всеки три месеца излиза и училищен вестник, отразяващ актуалните новини от живота в школото. За списването му отговарят гимназистите от XI и XII клас от клуб „Журналист“. Вестникът се разпечатва в училището и се разпространява безплатно.
Възпитаниците на „Света София“ се радват и на много спортни постижения. „Колкото и нескромно да звучи, но пък за сметка на това е истина – където и да се появи отборът ни по тенис на маса, печели първо място. Много са добри“, казва директорката. С отличия и медали се окичват и отборите им по футбол и баскетбол. Имат първи места както на общинско, така и на областно ниво. От април 2023 г. имат и фолклорна група, която печели сърцата на публиката по време на благотворителния концерт по случай 30-ата годишнина на училището.
33. ЕГ „Света София“ работи и по програмата за мобилност „Еразъм+“. Само за тази година имат три реализирани проекта. За догодина предстоят още много посещения на европейски страни за обмяна на опит.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg