Национално издателство "Аз-буки"
Министерство на образованието и науката
Wikipedia
  • Вход
  • Регистрация
Аз-букиНационално издателство за образование и наука
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За нас
    • За нас
    • Структура
    • Екип
    • Етика и правила
    • Документи
  • Вестник „Аз-буки“
  • Списания
    • Стратегии на образователната и научната политика
    • Български език и литература
    • Педагогика
    • Математика и информатика
    • Обучение по природни науки и върхови технологии
    • Професионално образование
    • История
    • Чуждоезиково обучение
    • Философия
  • Издания
  • Проекти
  • Реклама
  • Абонамент
  • Контакт
  • en_US
  • bg_BG
  • Начало
  • За нас
    • За нас
    • Структура
    • Екип
    • Етика и правила
    • Документи
  • Вестник „Аз-буки“
  • Списания
    • Стратегии на образователната и научната политика
    • Български език и литература
    • Педагогика
    • Математика и информатика
    • Обучение по природни науки и върхови технологии
    • Професионално образование
    • История
    • Чуждоезиково обучение
    • Философия
  • Издания
  • Проекти
  • Реклама
  • Абонамент
  • Контакт
  • en_US
  • bg_BG
Няма резултати
Вижте всички резултати
Аз-буки Национално издателство за образование и наука
Няма резултати
Вижте всички резултати
Начало Новини Новини 2024 Брой 1, 4 - 10.01.2024 г.

„Климатична фреска“ играят в Бургас

Учениците от Немската гимназия ще имат отново тази възможност през април

„Аз-буки“ от „Аз-буки“
04-01-2024
в Брой 1, 4 - 10.01.2024 г.
A A
Играта „Климатична фреска“ представя реални проблеми и участниците в нея търсят решения

Донка ТЪНКОШИЕВА

Предисторията как играта стига в Немската езикова гимназия „Гьоте“ в Бургас, е интересна. Разказва я директорката Антоанета Христова, която самата е запленена от „Климатична фреска“.
„Предходната учебна година колегата от София Грета Райковска покани наши ученици и ръководител да участват във форум за устойчиво развитие на климата, икономиката, екологични проблеми и т.н.,
организиран от СПГЕ „Джон Атанасов“, където преподава. Нашите ученици, двама от които от клуб „Зелена Немска“, и председателят на Ученическия съвет представиха наши инициативи. Само да вметна, че този клуб е изключително деен и участва в много проекти. В един от дните се организира играта. Като се върнаха, учениците споделиха колко са впечатлени от „Климатична фреска“, и ни запознаха с нея. Подчертаха най-вече това, че тя е интерактивна и много полезна. И защото бе в края на годината и предстояха матури и други сериозни неща, предложиха да я направим следващата учебна година, за да могат и нашите ученици да се включат в играта.“
През настоящата учебна година идеята се осъществява и със съдействието на новия учител по биология Антон Ковачев, който е един от хората, изградили и разработили посетителския център „Пода“ край Бургас. Ковачев е работил и в Община Бургас и е наясно с всички българо-швейцарски програми. Изключително полезен е за учебното заведение и за дейните и инициативни ученици. Чрез него се установява необходимият контакт, за да се случи играта и в бургас­кото училище.
Така почти от началото на тази учебна година в НЕГ „Гьоте“ се провежда образователната игра ,,Климатична фреска“. От учениците заслуга това да се случи, имат координаторът на клуб „Зелена Немска“ Дея Великова от XIВ клас, Даниела Чолакова – XIД клас, и фондация „Екологичен манифест – МанЕко“. Подпомагани от учителя по биология, те установяват връзка с организаторите на френския уъркшоп Climate Fresk в България, за да се проведе такъв и в училището.
Събитието представлява игра с карти за създаване на причинно-следствени връзки между световни екологични проб­леми и техните предпоставки. Играта е интересна и забавна за включилите се 26 ученици от VIII клас. Запознаването с нови термини и факти ги образова и подтиква към намиране решение на установените проблеми.
Тенденцията е през април тази година при втората фреска да се включат деветокласници, разбира се, различни от първите 26 ученици.
„Приложният характер на събитието е от водещо значение. Проявите не трябва да са самоцел, която няма добавена стойност. Ето, част от участниците в играта след това се включиха в градски инициативи на „Зелен Бургас“, в почистването на България. Участваха и във форум, свързан с климатичните промени и устойчивото развитие. Това е, на практика, проблемно базираното обучение в действие. По този начин учениците се ангажират не по принуда, не по задължение, а по убеждение и заради удовлетворението, което получават“, обобщава директорката.
Инициативата е на принципа „предай нататък“ – разширяването на обхвата да идва от самите ученици, които са въвлечени в това преживяване. Така, споделяйки, те увличат и други.
Играта поставя реални проблеми и изисква от участниците да намерят решение в екип, да мислят критично и креативно. Да формулират хипотези какво би станало в бъдеще, ако дадена тенденция продължи, или пък какво би могло да се противопостави на някаква негативна тенденция.
Преподаватели, присъствали по време на първото издание на „Климатична фреска“ в Немската гимназия, коментират, че на тях самите е било много интересно.
Любопитно предизвикателство е и фактът, че в началото на учебната година осмокласниците все още не се познават добре. Събрани в различни отбори от целия випуск, те не знаят кой какво може да очаква от съотборника си. Тактът и търпението, деликатността и креативността на всеки участник са от водещо значение.

Your Image Description

Свързани статии:

Ученици от София във водещи счетоводни фирми Мерило за професионализъм Да пишеш и да четеш на два езика в I клас Как се създават иновативни програми

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":

Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

Телефон: 0700 18466

Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg

Научните списания се продават и в книжарница „Сиела“ – подлез на Ректората на СУ „Св. Св. Климент Охридски“.

Адрес: София 1000, бул. „Цар Освободител“ №22

Етикети: Денят

Последвайте ни в социалните мрежи

СподелянеTweet
Предишна статия

Изкуственият интелект не хапе

Следваща статия

Ученици от София във водещи счетоводни фирми

Следваща статия
Ученици от София във водещи счетоводни фирми

Ученици от София във водещи счетоводни фирми

„Писма от света“ – учим и се забавляваме

„Писма от света“ – учим и се забавляваме

Вестник „Аз-буки“ – брой 1/2024 г.

Вестник "Аз-буки" - брой 1/2024 г.

Последни публикации

  • Петима кандидати за началник на РУО – София-град, допуснати до тест
  • Ученичка от Математическата в Пловдив в топ 5 на най-престижната международна изследователска програма
  • Всяко дете е личност, която заслужава уважение и подкрепа
  • Един учебен час… по дантела
  • Учени отгледаха модел на човешки мозък
  • Социални техники и изкуства на личността
  • Децата на Родопите – пазители на традициите
  • Българските ученици с 3 медала от Международната олимпиада по изкуствен интелект
  • Сп. „Обучение по природни науки и върхови технологии“, книжка 2/2025, година XXXIV
  • NEW TECHNOLOGIES TO INVESTIGATE THE BEHAVIOUR OF SILICA GELS IN POROUS MEDIA
  • ЕМОЦИОНАЛНАТА ИНТЕЛИГЕНТНОСТ КАТО ФАКТОР ЗА УСПЕШНА РЕАЛИЗАЦИЯ НА ПЕДАГОЗИ – БЪДЕЩИ УЧИТЕЛИ ПО БИОЛОГИЯ
  • Проблемно и проектно базирано обучение в рамките на извънкласна дейност „Светлината, без която не можем – проблеми и решения“
  • „ОТКРИВАНЕТО НА НОВИ НЕЩА Е ВАЖНО“: ВЛИЯНИЕ НА САМОСТОЯТЕЛНАТА ДЕЙНОСТ В КЛАС ВЪРХУ НАГЛАСИТЕ ЗА УЧЕНЕ ПО ХИМИЯ В ГИМНАЗИЯТА
  • Byte-size Chemistry of the Future Learning in Higher Education Settings
  • A CONCEPT MAP DESIGN FOR IDENTIFICATION AND CORRECTION OF STUDENTS’ MISCONCEPTIONS ABOUT WAVE-PARTICLE DUALITY OF LIGHT   
  • Училище на радостта
  • Сп. „Математика и информатика“, книжка 3/2025, година LXVIII
  • THE IMPACT OF TEACHERS’ GENDER, EDUCATION, AND EXPERIENCE ON FOSTERING MATHEMATICAL CREATIVITY: A QUANTITATIVE STUDY
  • Комбинаторни задачи върху квадратни и триъгълни мрежи със „СтруниМа“ и Geogebra
  • ПРИМЕРЕН ПОДХОД ЗА ПРИЛОЖЕНИЕ НА ИЗКУСТВЕН ИНТЕЛЕКТ И ПРОЕКТНА ДЕЙНОСТ В ОБУЧЕНИЕТО ПО МАТЕМАТИКА
  • STATISTICAL ANALYSIS OF ACADEMIC ACHIEVEMENT AND INTRINSIC MOTIVATION IN STEM STUDENTS EDUCATED THROUGH A COMPETENCY-BASED APPROACH
  • МОДЕЛИ НА ВЕРОЯТНОСТНИ ПРОСТРАНСТВА В ОЛИМПИАДНИ ЗАДАЧИ

София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

+0700 18466

izdatelstvo.mon@azbuki.bg
azbuki@mon.bg

Полезни линкове

  • Къде можете да намерите изданията?
  • Вход за абонати
  • Начало
  • Контакт
  • Абонамент
  • Проекти
  • Реклама

Вестник „Аз-буки”

  • Вестник “Аз-буки”
  • Абонамент
  • Архив

Научните списания

  • Стратегии на образователната и научната политика
  • Български език и литература
  • Педагогика
  • Математика и информатика
  • Обучение по природни науки и върхови технологии
  • Професионално образование
  • История
  • Чуждоезиково обучение
  • Философия

Бюлетин

  • Достъп до обществена информация
  • Условия за ползване
  • Профил на купувача

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password? Sign Up

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
bg_BG
en_US bg_BG
  • Вход
  • Sign Up
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За нас
    • За нас
    • Структура
    • Екип
    • Етика и правила
    • Документи
  • Вестник „Аз-буки“
  • Списания
    • Стратегии на образователната и научната политика
    • Български език и литература
    • Педагогика
    • Математика и информатика
    • Обучение по природни науки и върхови технологии
    • Професионално образование
    • История
    • Чуждоезиково обучение
    • Философия
  • Издания
  • Проекти
  • Реклама
  • Абонамент
  • Контакт
  • en_US
  • bg_BG

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"