Едно от най-старите училища в София е 60. ОУ „ Св. св. Кирил и Методий“, намиращо се в столичния квартал „Бенковски“. Основано е през 1842 г., а през 1964 г. е построена новата сграда, която се използва и до днес.
Тук учат 330 ученици, които са на целодневно обучение. За 21 деца със СОП е осигурен екип от ресурсен учител, логопед и психолог. В училището се работи по различни проекти за приобщаващо образование.
Много са заниманията по интереси, финансирани от бюджета на училището, които се предлагат на учениците. Има осем клуба в различни направления – религия, математика и информатика, екология и природни науки, „Родолюбче“, „Светът на приказките“, лечебна физкултура. По Националната програма „Заедно в изкуствата и спорта“ има сформирани отбори по волейбол, вокална група и група за приложни изкуства.
Липсата на библиотека в училището стимулира педагогическия екип да намери нестандартно решение. Едно от фоайетата в сградата е превърнато в
модерно аранжиран и уютен кът за четене.
Той привлича децата и провокира у тях желание за общуване с художествената литература.
Кръстева, директор на 60. ОУ, разказва, че училището работи по много европейски проекти и национални програми. По този начин базата е осъвременена и училището е превърнато в желана територия за учениците.
Преди пет години е направено футболно игрище с изкуствена трева по проект „Спортна София“. За неговото изграждане помагат и младежите от квартала, които ползват игрището, когато децата не са на училище. Миналото лято е сложена ударопоглъщаща настилка на детската площадка. Запазени са някои от старите конструкции като катерушките. Въпреки че са направени още при построяването на училището, те са по- здрави от съвременните. Наскоро е асфалтиран и училищният двор, който е бил в много лошо състояние. Разчертан е и са обособени игрища за различни видове спорт.
„Учебната база се обновява непрекъснато. Кабинетите и класните стаи са обзаведени модерно“, казва директорката.
И допълва, че това лято предстои ремонт на физкултурния салон и на едно от фоайетата.
В училището е въведено правилото
сутрин да бъдат събирани мобилните телефони на учениците и след часовете да им бъдат връщани.
Това решение е взето от Педагогическия съвет, като е съгласувано с родителите. Още с въвеждането на тази практика се е подобрила концентрацията на учениците, и най-вече тяхното общуване през междучасията.
Резултатите от националните външни оценявания в IV и VII клас са близки до средните за страната. В VII клас са малко по-ниски, защото според учителите спецификата на възрастта много променя децата.
Илияна Кръстева изтъква, че училището е желано не само от децата и родителите в квартала. „Паралелките са с максималния брой деца, които можем да приемем. Имаме много ученици и от съседните села – Кубратово, Подгумер, Световрачане. Трудно им е, но пътуват с градския транспорт, защото не сме средищно училище и нямаме право на училищен автобус“, казва тя.
Друга тревога на Илияна Кръстева, като мениджър на училището, е бъдещото кадрово обезпечаване. Тя споделя, че
голяма част от учителите са в пенсионна възраст.
„Намират се начални учители, но преподаватели по физика, химия, математика, информатика няма. Една от причините е, че сме отдалечени от центъра, а транспортът не е много добре уреден и това спира младите хора извън квартала да кандидатстват при нас.“
Нови перспективи пред 60. ОУ отваря изграждането на STEM център. „Вярно е, че такива центрове ще бъдат изградени във всички училища, но нашето е сред първите 15 одобрени“, с гордост заявява директорката.
Проектът предвижда изграждането на завършен високотехнологичен STEM образователен център, който ще се състои от няколко технологично, тематично и концептуално обособени обучителни пространства. Те ще включват кабинети по математика, информатика и природни науки.
От технологична гледна точка, центърът ще разполага с последно поколение интерактивни технологии, в т.ч. и технологии, базирани на виртуална и добавена реалност, стандартни ИКТ (компютърна и презентационна техника), както и недигитални технологии, инструменти, комплекти, насочени към експерименталната дейност.
Допълнително към STEM центъра се предвижда и оборудването на 5 ВОСКС (високотехнологични оборудвани и свързани класни стаи). Тази конфигурация ще позволява работа с огромен набор от образователни и презентационни приложения, в т.ч. mozaBook Classroom, Microsoft 365 приложенията, както и много други.
С непрестанно обновяваната материално-техническа база и с въвеждането на иновативни методи на обучение 60. ОУ „ Св.св. Кирил и Методий“ в София все повече се превръща в притегателен център както за много нови ученици, така и за млади учители.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg