Нов подход за активизиране на ученическото мислене, стимулиране на креативността и критичността на ученици и учители и усъвършенстване на уменията за работа в екип е темата на Лабораторията за иновации, която бе открита в Природо-математическата гимназия „Яне Сандански“ в Гоце Делчев. Тя е в тематичното направление „Проектно базирано обучение и интегрирано знание“, съобщава пресцентърът на МОН.
В събитието се включиха още 10 иновативни училища – НУ „Д. Благоев“ в Стара Загора, Първо ОУ „Св. св. Кирил и Методий“ в Гоце Делчев, НПГГСД „Сава Младенов“ в Тетевен, Първо ОУ „Св. Св. Кирил и Методий“ в Монтана, ОУ „Св. Иван Рилски“ в Перник, ЕГ „Иван Вазов“ в Пловдив, ПМГ „Иван Вазов“ в Димитровград, СУ „Методий Драгинов“ в с. Драгиново, 81. СУ „Виктор Юго“ в София и ППМГ „Акад. Проф. д-р Асен Златаров“ в Ботевград.
Лабораторията е петата, която работи по програмата „Иновации в действие“.
Те са в няколко тематични области:
предприемачество и финансова грамотност, екология и зелена енергия, проектно базирано обучение и интегрирано знание, позитивно образование и личностно развитие и образователна интеграция и гражданско образование.
На събитието бяха представени нови идеи чрез съвместно сътрудничество между образователни институции, експерти от академичните среди и висши училища.
Всички 11 училища, които участват в Лабораторията, ще изготвят общ краен продукт
– интернет портал, в който ще се публикуват полезни методически материали.
При откриването са представени добри практики, свързани с интердисциплинарността, с учене чрез проекти, с мястото на изкуствения интелект в проектно базираното обучение, с привличане на родителите като партньори, с използване на игровия метод при изработването на ученически проекти.
В работилници ученици и учители демонстрират практическо прилагане на разнообразни подходи за обучение и преподаване,
които отговарят на съвременните предизвикателства в образованието и технологичната революция.
Природо-математическата гимназия „Яне Сандански“ е едно от първите иновативни училища в България, с богат опит в прилагането на успешни модели за развиване на функционалната грамотност на учениците чрез проектно базираното обучение и е в постоянно търсене на нови форми и видове обучение.
„Общо 55 училища в България се включват в съвместни лаборатории, в които ще се създават предложения за промени в различни области на образователния процес.“
Това съобщи служебният министър на образованието и науката проф. Галин Цоков във Варна, където в ОУ „Петко Р. Славейков“ откри училищна лаборатория.
Той подчерта, че тези инициативи са много важни за мултиплициране на иновациите в образователната система и тяхната цел е да направят устойчиви промени в различни процеси на обучението.
„Те показват на практика това, което се случва в образователната ни система и нейната трансформация от долу нагоре“, посочи той.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg