Въпросите, свързани със заетостта, са от основно значение както за работещите, така и за работодателите. Един от тези важни въпроси е уволнението на работник или служител и правата, които той има в подобна ситуация.
Но каква е ролята на работодателя в този процес? Има ли той право да отмени заповед за уволнение?
Според закона
работникът или служителят има право да оспори законността на уволнението
пред работодателя или пред съда и да иска различни решения като последици.
Сред тях са признаването на уволнението за незаконно и неговата отмяна, възстановяване на предишната работа, обезщетение за времето, през което работникът или служителят е останал без работа поради уволнението, както и поправка на основанието за уволнение, вписано в трудовата книжка или в други документи.
Едно от важните права, които се отнасят до работодателя, е
възможността да отмени заповедта за уволнение преди предявяването на иск
от страна на работника или служителя пред съда. Това означава, че работодателят може да преразгледа решението си и да отмени уволнението на работника или служителя, ако счита, че такова действие е подходящо или необходимо.
След предявяването на иска и до влизането в сила на съдебното решение работодателят все още може да отмени заповедта за уволнение,
но само с писменото съгласие на работника или служителя.
Това означава, че ако работникът или служителят се съгласи да се отмени уволнението му, то може да бъде направено от работодателя.
В случаите, когато за извършване на уволнението се изисква предварителното съгласие на Инспекцията по труда или на синдикален орган и такова съгласие не е било искано или не е било дадено преди уволнението, съдът отменя заповедта за уволнение като незаконна само на това основание, без да разглежда трудовия спор по същество.
Как се случва възстановяването на предишната работа?
При възстановяване на работника или служителя на предишната му работа от работодателя или от съда той може да я заеме, ако в двуседмичен срок от получаване на съобщението за възстановяване се яви на работа, освен когато този срок не бъде спазен по уважителни причини.
Когато уволнението на работника или служителя бъде признато за незаконно от работодателя или от съда, или бъде поправено основанието за прекратяване на трудовото правоотношение, настъпилата промяна се вписва в трудовата книжка на работника или служителя. Вписването в трудовата книжка се извършва от работодателя, с когото е било прекратено трудовото правоотношение, а при отказ – от Инспекцията по труда.
Работодателят има определени права и отговорности по отношение на уволнението на работник или служител.
Въпреки че работникът или служителят има право да оспори уволнението и да иска различни мерки за защита на своите права, работодателят също така има право да преразгледа своето решение и да отмени заповедта за уволнение, особено преди да бъде предявен иск пред съда. Това подчертава важността на комуникацията и добрите практики във връзка с уволненията, за да се предотвратят конфликти и да се защитят интересите на всички страни.
Справка: чл. 244, ал.3 от Кодекса на труда; чл. 344, ал. 1 от Кодекса на труда; чл. 345, ал. 1 от Кодекса на труда; чл. 346, ал. 1 от Кодекса на труда.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg