79,5 са паралелките, които ще предлагат прием в нови за дадено училище или за дадена област на страната специалности от професия. Това сочи информация за вестник „Аз-буки“ от Министерството на образованието и науката относно план-приема след VII клас за учебна 2024/2025 г.
Общият брой на паралелките, между които кандидат-гимназистите ще могат да избират, е 2374.
Планираните паралелки за следващата учебна година са с 97 по-малко от броя на паралелките в утвърдения план-прием в VIII клас за 2023/2024 (2471 паралелки) и с 26 по-малко от реализираните (2400 паралелки).
„Разликата е свързана с по-малкия брой седмокласници през учебната 2023/2024 г. в сравнение с учебната 2022/2023 г. Няма увеличение на броя на паралелките поради по-малкия брой седмокласници“, уточняват от МОН.
В план-приема за 2024/2025 са заложени 1429 професионални паралелки (60,19%) и 945 профилирани (39,80%), сочат още данните на МОН. По-голяма част ще бъдат със STEM насоченост. За учебната 2024/2025 година заложената целева стойност за процент места в STEM паралелки е 62,65%. От тях 36% са местата за ученици в профилирани паралелки, а 64% – в професионални.
В план-приема е заложено паралелките в дуална форма на обучение за учебната 2024/2025 година да бъдат 130, което е
с 23 повече от реализираните за настоящата учебна година.
Паралелките, които ще предлагат прием в нови за училището или областта специалности от професии, ще подготвят кадри за търсени на пазара на труда специалности. Изцяло нови за област София-град са „Ветеринарен лаборант“ в Професионалната гимназия по селско стопанство „Бузема“, „Помощник-възпитател в отглеждането и възпитанието на деца“ в 130. СУ „Стефан Караджа“ и ПГСС „Бузема“ и „Театрален грим и перуки“ в ПГ по облекло „Княгиня Мария-Луиза“.
„Двете специалности са изцяло нови за столицата и с тях искаме да отговорим на нуждите на пазара на труда – споделя пред „Аз-буки“ директорката на ПГСС Иванка Станчева. –
Децата в София всяка година се увеличават, а помощник-възпитателите в детските градини не достигат.
И от Столична община, и от Агенцията по заетостта заявиха необходимост от такива кадри. В същото време, броят на ветеринарните клиники и на домашните любимци расте, а липсват среднисти като лаборантите, които могат да извършат дейности, за които не се изисква ветеринарен лекар – например вземането на проби.“
Бъдещите помощник-възпитатели ще усвояват методите за обучение в предучилищното възпитание, за отглеждането и обслужването на деца. Те ще изучават предмети като „Законодателство и социална практика“, „Методи на социална работа“, „Анатомия и физиология на детето“, „Хигиена и хранене“. След като завършват, ще могат да работят в ясли и детски градини, да бъдат наемани от родители да им помагат у дома. Ветеринарните лаборанти могат да се реализират не само във ветеринарни клиники, а и в лаборатории и научни институти, свързани с ветеринарната медицина.
Нови специалности за област Монтана са
„Пристанищна механизация“, „Охранителна техника и системи за сигурност“, „Библиотекознание“ и „Фотография“, като последните две се предлагат от 2. СУ „Никола Вапцаров“. И двете са по половин паралелка.
„В региона няма професионална подготовка за фотографи, а смятаме, че специалността „Фотография“ е иновативна и насочена към бъдещото технологично общество. Имаме и подкрепа на работодателите“, споделя директорката Елка Станева-Ангелова.
Благодарение на обучението си учениците ще придобият основни умения за работа с фотоапарати, фотокамери, видеокамери, фотоувеличители, осветителна техника. В училището вече е оборудван и специален кабинет, в който е разположена снимачна техника, която включва механична фонова система, статив за студено осветление, статив с напречно рамо, преносими параболични софтбоксове и други. Поръчана е и професионална видеокамера.
В рамките на Деня на отворените врати през април представители на работодателите са демонстрирали как се работи със закупената техника.
„Напоследък много често се търсят фотографи за различни празненства, така че има реализация и интересът към специалността е много голям “, допълва директорката.
Материално-техническата база за бъдещите библиотекари също е добра.
„Имаме библиотека, която реновирахме и подредихме изцяло за новата специалност. За нея закупихме пейка, библиотека дърво, библиотека куб, библиотека с места за сядане, модулен диван, вътрешен модулен диван, пух барбарони, поръчали сме и книги, които са свързани с новите професии“, обяснява Станева-Ангелова.
В рамките на обучението си учениците ще имат възможност и за стаж в Регионалната библиотека „Гео Милев“. След завършване на средното си образование те ще могат да се реализират като специалисти в библиотеки, информационни центрове, читалища, културни и обществени институции, в издателства, печатни и електронни медии, фирми.
Професионалната техническа гимназия „Иван Райнов“ ще предлага две изцяло нови за област Ямбол специалности
– „Програмиране на роботи“ и „Възобновяеми енергийни източници“. Те са свързани и с потребностите на техните партньори от бизнеса в региона.
„Роботите навлязоха навсякъде в нашето ежедневие. Насочили сме се към програмиране на роботи в промишлеността, защото много от фирмите, с които си сътрудничим, имат такава техника и трябва да имат кой да работи с нея – обяснява директорката на гимназията в Ямбол Емилия Кремъкова. – Възобновяемите енергийни източници са най-чистата енергия. Вече има един голям фотоволтаичен парк около Ямбол, започна изграждането на друг и има потребност от технически кадри за тях.“
Тя допълва, че вече предлагат дуална паралелка „Електрообзавеждане на производството“ и в края на учебната година десетокласниците ще имат посещение във фотоволтаичен парк, за да се запознаят с естеството на самата професия.
„Възобновяеми енергийни източници“ е нова паралелка и в областите Плевен, Хасково и Русе.
В Плевен и Велико Търново гимназистите вече ще могат да се обучават и в специалност „Ветеринарен техник“.
За да отговорят на нуждите на пазара на труда, в област Пловдив се разкриват паралелки по специалностите „Продавач-консултант“, „Цветарство“, „Фотография“, „Художествена тъкан“, а в Благоевград – по „Съдебна администрация“, „Промишлена електроника“, „Подпомагане на възрастни“.
Сред новите паралелки са „Електрообзавеждане на кораби“ и „Осигуряване на продуктова информация“ (за област Бургас), „Сценичен костюм“ и „Асистент на лекар по дентална медицина“ (за област Варна), „Социална работа с деца и възрастни с увреждания и хронични заболявания“ (за област Видин), „Социална работа с деца и семейства в риск“ (за област Враца), „Организация и технология на козметичните услуги“ (за област Русе), „Заваряване“, „Технология на фармацевтични и парфюмерийно-козметични продукти“, „Производство на месо, месни продукти и риба“ (за област Силистра), „Облекла по поръчка“ и „Технология в биопроизводствата“ (за област Смолян).
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg