Националната кампания „Зелено четене“ се завръща за четвърта поредна година, но с различен формат. Настоящото издание на инициативата с мотото „Книгите сами ни намират“ ще се състои в четири града – Пещера, Враца, Балчик и Габрово. Във всеки от тях организаторите са подготвили и атрактивни литературни събития. А седмични томболи ще дадат възможност на читатели от цялата страна да се включат в кампанията.
Националното издателство за образование и наука „Аз-буки“ е медиен партньор на инициативата.
„Кампанията има за цел да популяризира четенето на обществени места и сред природата, както и на съвременна българска литература“, споделя нейният организатор Надежда Динева.
Книги, дарени безвъзмездно от български автори и издателства, намират сами читатели.
До момента в кампанията са се включили 15 български автори и утвърдени издателства с най-новите си заглавия, като е осигурена широка гама от жанрове в художествената литература, приказки, стихове за деца, поезия и комикси.
„Кампанията се радва на безрезервна подкрепа от утвърдени издателства, които даряват толкова ценни литературни съкровища! Някои от тях излизат от печат точно преди началото на инициативата и ще приканват читателите към уютно зелено четене“, споделя Динева.
Националното издателство за образование и наука „Аз-буки“ се включва с четири издания
– „Майска нощ с феята Кандилка“ на Весела Фламбурари, двуезичната книгата с разкази на Дора Габе „Добруджа някога“, „Ние букви сме добрички 30 братя и сестрички“ на Недялко Йорданов и двуезичния сборник от популярни български песни „Песнопойка Гергана / The Gergana songbook“.
Книжните срещи на читателите ще бъдат и с писатели като Галин Никифоров („Лисицата“, „Лятото на неудачниците“), Благой Иванов („Крехар“, „Тринайсет чудовища за Хелоуин“, най-новата антология „Възкресения“), Милен Хальов („Общежитие за чудовища“), Емилия Павлова (сборник с разкази „Твоето лице“), Васил Попов („Мамник“, Пермафрост“), Доника Ризова („Случайно в Майорка“), Виктор Топалов („Кварталът на писателите“).
Във всеки град кампанията се подпомага от доброволци. Те
поставят на интересни зелени и емблематични локации книгите
и по този начин им помагат да намерят своите нови читатели. Тази година доброволци в кампанията са библиотекари от НЧ „Васил Левски 1959“ в Балчик и НЧ „Развитие 1873“ в Пещера, Регионалната библиотека „Априлов-Палаузов“ в Габрово и Регионалната библиотека „Христо Ботев“ Враца.
„Всички доброволци са неизменна част от кампанията, защото без техните усилия и вложения ентусиазъм тя не би могла да се превърне в книжно тържество за участващите градове. Изключително щастлива съм, че библиотекарите приеха радушно поканата ми и освен че ще помагат на книгите по пътя им към читателите, успяхме заедно да организираме и вълнуващи литературни събития“, разказа Динева.
Всяко четиво от инициативата носи и специално наименование – „книгодар“ (в множественото число „книгодари“). Думата е избрана от само себе си като естествена дефиниция на дарителството в кампанията. Тя е специфична за нея, защото съдържа призива към читателите, след като прочетат намерената книга, да я подарят.
Специален символ отличава книгодарите.
По традиция във всяка творба е поставен и книгоразделител, който съдържа информация за кампанията и стъпките, които трябва да следва всеки избраник на книгите. А именно: да снима творбата и да я публикува във фейсбук групата „Зелено четене“, добавяйки #книгодар.
„Правилните послания стигат до нас в точното време, когато се нуждаем от тях. Именно затова вярвам, че книгодарите избират сами на кого да разкрият посланията си. Затова и мотото на кампанията е „Книгите сами ни намират“, разказва Динева.
Туровете ще бъдат през уикендите, като първият от тях ще се проведе в Пещера на 11 май. Седмицата по-късно – на 18 май, своя книгодар ще могат да открият и жители и гости на Враца. Ден по-късно – на 19 май, кампанията продължава в Балчик. Последният тур ще бъде в Габрово на 25 май.
В дните на туровете ще бъде и тегленето на късметлиите от томболата. Те ще стават ясни на фейсбук групата на кампанията. Условието за участие в тобмолите е читатели от цялата страна да публикуват снимка от своето „Зелено четене“. На кадъра трябва да се вижда къде сред природата са избрали да се потопят в настоящото си четиво, и да споделят накратко защо са избрали книгата или нейния автор. Участието в томболата започна на 6 май, когато бе и официалното начало на тазгодишното издание на кампанията, която продължава до 26 май.
В програмата на каузата са включени и вълнуващи събития в избраните градове.
Те са насочени както към най-малките читатели, така към възрастните. В Пещера на 14 май гостува детският писател Никола Райков, който ще запознае публиката с цялостното си творчество и с последната си творба „Принцът на сънищата“.
„Харесва ми идеята на кампанията „Зелено четене“ и я подкрепям, радвам се, че участвам. Четенето навън винаги е по-приятно – споделя Райков. – През последните години българската литература загуби стигмата на некачествена и читателите не се страхуват да посягат към български автори, появиха се нови имена в детската литература. За мен това е много радостно и се надявам тази тенденция да продължи.“
Литературните събития продължават на 16 май в Балчик и Враца. В морския град ще се проведе литературно четене на фрагменти от творчеството на Ангелина Михайлова. За децата, които посетят събитието, има и изненади – те ще могат да спечелят книги на авторката. Във Враца предстои вълнуваща среща с писателката Теодора Димова. Пред публиката в Габрово журналистката Галя Щърбева ще представи част от най-вдъхновяващите истории и идеи за пътешествия от предаването „Да хванеш гората“ на 22 май.
Финалът на кампанията ще бъде на 26 май от 11:00 часа в Борисовата градина в София. Тогава ще се състои срещата на всички посланици на кампанията, които желаят да подкрепят каузата с дарение от личната си библиотека.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg