В края на декември 2023 г. Стопанският факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ сключи финално договора за финансиране от Националния план за възстановяване и устойчивост за т.нар. туининг проект. Той означава пренасяне на опит и капацитет от водещи университети в Европа, обясни пред Bloomberg TV Bulgaria
доц. д-р Атанас Георгиев – декан на Стопанския факултет.
Две са основните теми за проекта – моделиране на енергийни пазари и иновации в енергетиката. Проектът е на стойност 2,7 млн. лева и ще се изпълнява до средата на 2026 г. Партньори са четири водещи висши училища – Кьолнският университет, Виенският технически университет, Технологичният университет – Дъблин, и Гронингенският университет.
Сред основните цели са и повече публикации в индексирани издания, които са видими в международните бази данни на научни публикации. В рамките на проекта ще има възможност да се осъществят множество обучения, които да бъдат проведени на място от водещи изследователи от четирите университета. Стопанският факултет, от своя страна, ще изпрати свои изследователи в четирите водещи центъра, свързани с енергийната икономика, коментира още доц. Георгиев.
Основните мерки на туининг проектите са насочени към повече мобилност, към съвместни научни изследвания, повишаване на изследователския и административния капацитет. Именно в тези области традиционното финансиране не е достатъчно, за да може да се направи по-сериозен скок в научните изследвания, допълни той.
Доц. Георгиев отбеляза още, че няколко са пазарите, в които се срещат университетите, научните институти и бизнесът. „Единият е пазарът на труда, чиито дефицити преодоляхме с много активна комуникация с бизнеса. Това, което успяваме да направим, е да каним достатъчно често бизнеса в учебните аудитории, да направим достатъчно формати, в които да се срещат работодатели и студенти с цел да се дефинират много по-ясно кариерните пътеки, които трябва да бъдат следвани. Много е важно при дефинирането на учебните програми да има активно участие на бизнеса“, заяви той.
По думите му, друг пазар, на който се срещат висшите училища и бизнесът, е пазарът на иновациите и трансфера на технологии. „Нещо, за което отдавна се говори, но все още нямаме достатъчно добър модел на взаимодействие спрямо други държави. В рамките на Института по право, икономика и интелектуална собственост на СУ се осъществяват редица обучения на учени за това как научните изследвания да бъдат комерсиализирани във взаимодействие с бизнеса. След няколко години това би означавало, че Университетът може да бъде не само притежател на интелектуална собственост, но и да я комерсиализира, като я отдава на бизнес организации и създава съвместни инициативни дружества с тях“, сподели още Георгиев.
Деканът на Стопанския факултет коментира още, че се забелязва засилена тенденция както на връщащи се в България студенти, така и на такива, които след бакалавърска степен в чужбина искат да завършат магистърска в България. „Причините за това са, че цените са много по-различни и в България безработицата е доста ниска, а реализацията в някои сектори е многообещаваща“, заяви той.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg