Промените в процеса на оценяване и акредитация и това, на което университетите трябва да обърнат внимание при подготовката на документите, събраха представители на 32 висши училища и на Българската академия на науките в Университета за национално и световно стопанство. Той бе домакин на Националния семинар-обучение „Оценяване и акредитация на професионални направления и специалности от регулираните професии“, който се проведе в хибриден формат.
Над 150 от участниците се включиха онлайн, а над 120 присъстваха на място в двете конферентни зали на УНСС.
В семинара взеха участие ректори, заместник-ректори по акредитацията и експерти в областта, преподаватели и служители от висшите училища и изследователски институции.
„Всички висши училища знаем, че има промени и колегията подхожда отговорно към процеса на акредитация. Затова изявихме желание за провеждане на семинар, на който да ги обсъдим спокойно“, посочи ректорът на УНСС проф. д-р Димитър Димитров.
Председателят на Националната агенция за оценяване и акредитация проф. д-р Елиза Стефанова подчерта, че е важно какво висше образование имаме, ако искаме да имаме развиваща се държава и стабилна икономика. Тя посочи, че с промените Агенцията се стреми работата ѝ да бъде по-прозрачна и по-прецизна и да дава по-обективни оценки за всяко висше училище.
Проф. Стефанова сподели, че има желание след всяко оценяване на професионално направление да правят подобни събития, на които да се представят успешни модели и добри практики от различните висши училища, в които то се изучва. По този начин те могат да се прилагат и на друго място, като това би допринесло за повишаване на качеството на висшето образование.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg