С 365 се увеличават местата за първокурсници държавна поръчка през академичната 2024/2025 г. спрямо настоящата, докато бройките за платено обучение в държавните висши училища намаляват с 21.
Това става ясно от мотивите към проекта за Решение на Министерския съвет за утвърждаване броя на приеманите за обучение студенти и докторанти в държавните висши училища и научните организации през учебната 2024/2025 година, който е публикуван за обществено обсъждане.
Той предвижда
държавна субсидия за обучението на 42 994 студенти в 38 държавни висши училища
(включително и военните), от които 36 653 новоприети след средно образование. В сравнение с учебната 2023/2024 г. повече места ще бъдат утвърдени в 30 професионални направления (ПН). Част от тях са „Здравни грижи“, „Обществено здраве“, „Теория и управление на образованието“, „Растениевъдство“, „Енергетика“, „Металургия“, „Национална сигурност“. „Военно дело“ и други. В същото време е предложено намаляване на местата в сравнение с настоящата учебна година в професионални направления като „Философия“, „Туризъм“, „Науки за земята“ и други.
В мотивите към проекта, внесен от служебния министър на образованието и науката проф. Галин Цоков, се посочва, че след съгласуване с министъра на здравеопазването образователният министър има право да предлага за утвърждаване на Министерския съвет и по-голям брой на приеманите за обучение студенти и докторанти за висшите училища, които провеждат обучение по специалности от регулираните професии от професионални направления „Обществено здраве“ и „Медицина“.
По тази процедура
в три висши училища е увеличен броят на местата за новоприети в специалности от направления „Обществено здраве“ и „Медицина“.
Най-много са в Медицинския университет „Проф. д-р Параскев Стоянов“ – Варна. Предлага се да бъдат отпуснати допълнителни 17 бройки за студенти в специалност „Медицина“, 19 – за първокурсници в специалност „Управление на здравните грижи“ (ПН „Обществено здраве“), 5 – за докторанти в ПН „Медицина“, и една бройка за докторант в ПН „Обществено здраве“.
В Медицинския университет – София, са предвидени още 15 бройки за студенти в специалност „Управление на здравните грижи“ (ПН „Обществено здраве“), а в Университета „Проф. д-р Асен Златаров“ – Бургас, 17 бройки за студенти в специалност „Медицина“.
Министрите на вътрешните работи и на отбраната също могат да предлагат студенти над определения брой за направленията „Национална сигурност“ и „Военно дело“. Те са дали такива заявки, които са взети предвид при предложения план-прием.
От мотивите към проекта става ясно още, че заявките на пет висши училища са получили положителна оценка на потребностите на пазара на труда във връзка с определяне приема на специалисти по новооткрити за висшите училища професионални направления и специалности от регулираните професии, за които няма данни за реализацията на завършилите студенти и докторанти. Тя се издава от комисия към Министерството на труда и социалната политика. Положителната оценка дава възможност на Медицинския университет „Проф. д-р Параскев Стоянов“ – Варна, за прием на 45 студенти в ПН „Електротехника, електроника и автоматика“, на Медицинския университет – Пловдив, за прием на 8 студенти в нерегулирани специалности в ПН „Фармация“, на Университета „Проф. д-р Асен Златаров“ – Бургас, за прием на 60 студенти по специалност от регулираните професии „Управление на здравните грижи“ (ПН „Обществено здраве“).
Два университета ще могат приемат по 30 студенти в специалност „Кинезитерапия“ (ПН „Обществено здраве“) – това са Тракийският университет – Стара Загора, и Медицинският университет – Плевен.
В същото време,
комисията дава повторна отрицателна оценка на заявката на Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“
за прием на 15 студенти в ПН „Национална сигурност“, която ще е валидна за следващите три учебни години.
В план-приема за платено обучение в държавните висши училища за учебната 2024/2025 г. са предвидени места за 15 216 първокурсници, от които след средно образование – 8019.
С проекта не се утвърждава прием на студенти в частните висши училища за учебната 2024/2025 г.
Индикативният размер на необходимите средства за издръжка на обучението на студентите и докторантите за I курс на обучение в държавните висши училища (без висшите военни училища) през учебната 2024/2025 г. е в размер на 147 млн. лв. и ще бъдат в рамките на утвърдения разходен таван на бюджетните взаимоотношения на държавния бюджет за държавните висши училища за 2025 г., които са близо до 816 млн. лв., пише още в мотивите към проекта.
Заложен е и приемът на 2136 докторанти в държавните висшите училища през учебната 2024/2025 г.,
от които 1641 в редовна и 495 в задочна форма на обучение. Предлага се още да бъдат приети и 343 докторанти в научните организации, от които 222 в редовна и 121 в задочна форма на обучение. БАН ще приеме 206 докторанти, Селскостопанската академия – 45, Националният център по заразни и паразитни болести – 11. За сравнение година по-рано планираният брой докторанти, които да бъдат приети в държавните висши училища, бе 2228. През учебната 2023/2024 г. в научните организации бяха разкрити 349 места.
От тях става ясно, че местата за обучение на наши сънародници от чужбина в държавни висши училища за придобиване на образователно-квалификационните степени „бакалавър“ и „магистър“ е 2000, а за образователната и научна степен „доктор“ – 40.
Българската държава ще осигури и 300 места за обучение на граждани на Република Северна Македония за бакалаври и магистри и пет за придобиване на образователната и научна степен „доктор“.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg